moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Morawiecki w poznańskiej bazie US Army

Polska nie jest już tylko odbiorcą bezpieczeństwa. Jest jednym z najważniejszych partnerów militarnych USA w tej części świata – mówił dziś w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził Camp Kościuszko, gdzie stacjonuje Wysunięte Dowództwo V Korpusu US Army. Podczas wizyty przypomniał też, że Polska jest gotowa przeznaczać 4% PKB na obronność.

W czasie zwiedzania Camp Kościuszko premier miał okazję przyjrzeć się pracom związanym z rozbudową amerykańskiego garnizonu. Podziękował przy tym sojusznikom za ich aktywność w środkowo-wschodniej Europie. – Rosja stworzyła nowe zagrożenia dla Sojuszu, na które Polska i Stany Zjednoczone wspólnie odpowiadają, zgodnie z hasłem V Korpusu: „It will be done!”. Dziękuję naszym amerykańskim przyjaciołom, że dotrzymują słowa i wzmacniają swoją obecność w Polsce i na wschodniej flance NATO – podkreślał szef polskiego rządu.

 

Zaznaczył też, że współpraca pomiędzy armiami obydwu państw postępuje. – Kładziemy nacisk na interoperacyjność i zdolność do szybkiego przerzucania wojsk tam, gdzie występuje zagrożenie – mówił. Dodawał przy tym, że Polska nie jest już wyłącznie „biorcą bezpieczeństwa”. – Staliśmy się jednym z najważniejszych partnerów militarnych USA w tej części świata. Budujemy najsilniejszą armię lądową w Europie i jesteśmy gotowi do przeznaczania 4% PKB na uzbrojenie i rozbudowę sił zbrojnych – podkreślał Morawiecki. Wrócił też na chwilę do swojej niedawnej wizyty za oceanem, gdzie rozmawiał m.in. o modernizacji polskiego wojska. – Ustaliliśmy kolejne dostawy broni. Już wkrótce, w czerwcu, do Polski trafią czołgi Abrams – zapowiedział.

Temat zbiorowego bezpieczeństwa pojawił się także podczas kongresu „Impact ’23”, który odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Biorą w nim udział politycy, dyplomaci, naukowcy i przedstawiciele świata biznesu. Wspólnie dyskutują o najnowszych trendach cywilizacyjnych, gospodarczych i technologicznych. – Wolny świat potrzebuje silnej jedności i współpracy transatlantyckiej. A Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska – mówił premier podczas kongresu. Przypomniał też, że wiele państw zachodniej Europy nadal nie przeznacza na obronność dostatecznie wielkich kwot, co trzeba pilnie zmienić. – Myślę, że jedyną nadzieją na stabilizację i bezpieczeństwo w ciągu najbliższych kilku dziesięcioleci będzie zbliżenie USA ze zjednoczoną Europą – zaznaczał.


Film: Kancelaria Premiera

Wysunięte Dowództwo V Korpusu US Army zostało ulokowane w Poznaniu w 2020 roku. Jego zadaniem jest dowodzenie amerykańskimi wojskami lądowymi na wschodniej flance NATO. Początkowo służący w jego szeregach żołnierze stacjonowali w Polsce rotacyjnie. Podczas ubiegłorocznego szczytu w Madrycie prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że wkrótce zmieni się formuła amerykańskiej obecności. Pod koniec marca działalność w Poznaniu rozpoczął stały garnizon US Army. Zapewnia on logistyczne wsparcie dla 11 amerykańskich baz na terytorium Polski. To pierwsza taka jednostka w naszym kraju i ósma w Europie. Poznańskie koszary zajmowane przez żołnierzy z USA noszą nazwę Camp Kościuszko – na cześć wspólnego bohatera obydwu państw.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1683733800
Polska to ludność zbliżona do Tokio wraz z obrzeżami. Wiem , boli ale nie jesteśmy tak istotni jak nam się wydaje. Supremacja USA nad światem jest przytłaczjąca.
C0-8E-8A-A5

„Czarownice” nad Londynem
 
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pokazali swoją siłę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Spadochroniarze w operacji TALO
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Plan na szczyt
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Koszykarskie święto w Łodzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Inwestycja potrzebna jak tlen
Docenić „misjonarzy”
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Przesmyk w grze
Podróż w ciemność
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Zaprojektuj mural o powstaniu
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Kajakarze i wioślarze na podium
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Dzień, który zmienił bieg wojny
Eurosatory 2024 idą na rekord
Trzy miecze pokoju
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Equipment Tailored to the Needs
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Ameryka daje wsparcie
Latający radar
AW149 wkrótce „made in Poland”
Gortat Team vs drużyna NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
AWACS-y dostarczone
Mistrzowie Spike`ów
Policjanci szkolą wojsko
„Umieram jak Polak”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Osiodłać krowę”
Sztandar dla cyberwojsk
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO