moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

23 marca 2023 roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie pt. „Antoni Kocjan i jego konstrukcje”, upamiętniające dokonania tego wybitnego pilota, konstruktora, twórcę jednych z najbardziej znanych szybowców w latach 30’ XX wieku i równocześnie współpracownika wywiadu AK w czasach II wojny światowej.


Jedną z głównych atrakcji wydarzenia jest odsłonięcie nowej ekspozycji zawierającej dwa wyremontowane szybowce zaprojektowane przez Antoniego Kocjana: WWS Wrona bis i IS-B Komar 49. Ponadto Muzeum zaprezentuje wystawę dot. jego życia i działalności oraz przeprowadzi towarzyszącą wydarzeniu konferencję naukową.

Spotkanie, jako pierwsze z serii jubileuszowych wydarzeń, będzie inauguracją tegorocznych obchodów 60-lecia powstania Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

PROGRAM WYDARZENIA
10:00 – Rozpoczęcie konferencji: „Antoni Kocjan – pilot, konstruktor, bohater”
„System szkolenia szybowcowego w latach 1930-1939”
Projekcja filmu pt. „Szybowiec szkolny w budowie i w locie”
11:20 – Wernisaż ekspozycji i przerwa kawowa
„Produkcja szybowców w Nowym Sączu ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji Antoniego Kocjana”
„Muzealna Wrona – problemy konserwatorskie”
„Szybowiec Wrona znów lata”
„Komar – rekordowy szybowiec”
„Problemy związane z rekonstrukcją szybowców ze szczególnym uwzględnieniem renowacji szybowca Komar”
„Rekonstrukcja motoszybowca Bąk”
13:45 – Przerwa kawowa
14:00 – Podsumowanie konferencji, dyskusja
„Heksagon i nowa ekspozycja w Muzeum Lotnictwa Polskiego”

2023 rok upływa nam pod znakiem jubileuszu, gdyż w czerwcu obchodzimy 60. rocznicę powstania Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Z tego powodu zapraszamy nie tylko na spotkanie dot. Antoniego Kocjana, ale także na kolejne wydarzenia dot. najważniejszych rocznic w historii lotnictwa polskiego. Zaś punktem kulminacyjnym będą uroczyste obchody jubileuszowe w czerwcu br.

Wystawę pt. „Antoni Kocjan i jego konstrukcje będzie można obejrzeć także po 23 marca, w dniach i godzinach funkcjonowania Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, tj. od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 – 17:00.

red. PZ

dodaj komentarz

komentarze

~ręce mistrza
1679556840
Jedna z piękniejszych kart historii polskiego lotnictwa. Ciągle żywa dzięki m.in. Jerzemu Gruchalskiemu, który zbudował replikę BĄKA II dla fundacji. (do etapu bez pokrycia i napędu). Teraz dzięki panu Jerzemy możemy oglądać latającą WRONĘ. Wkrótce wzleci ORLIK OLIMPIJSKI. Dziedzictwo zachowane przez jednego człowieka... a gdzież instytucje?
F0-08-3D-17

Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Debiut skialpinizmu
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Finlandia dla Sojuszu
Kierunek Rumunia
Oko na Bałtyk
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Litwa drugim największym użytkownikiem JLTV na świecie
Polska poza konwencją ottawską
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Sprintem do bobsleja
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Gorąco wśród lodu
Walka o pierwszą dziesiątkę
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Selonia, czyli łotewski poligon
Torami po horyzont
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Together on the Front Line and Beyond
Partnerstwo dla artylerii
Arktyka pod lupą NATO
Koniec olimpijskich zmagań
Chciałem być na pierwszej linii
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Spluwaczki w nowej odsłonie
Skromny początek wielkiej wojny
Życie pod ostrzałem
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Fenomen podziemnej armii
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Outside the Box
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Medycy z wojska i cywila budują Legion
Engineer Kościuszko Saves America
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Arktyczne polowanie NATO
Rubio: należymy do siebie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO