moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie spadochroniarzy w Tatrach

W minionym tygodniu żołnierze 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego brali udział w szkoleniu lawionym w Tatrach. Było ono kontynuacją zajęć z narciarstwa, marszów skitourowych, jak i tych ukierunkowanych w szczególności na techniki linowe.

Zajęcia skupiały się na zagadnieniach takich jak: poruszanie się w terenie górskim i wysokogórskim z wykorzystaniem nart skitourowych, rakiet śnieżnych czy raków, wykorzystywanie czekana, budowanie stanowisk w śniegu i asekuracja z ciała, posługiwanie się lawinowym ABC, ocena zagrożenia lawinowego oraz działanie w akcji ratunkowej na lawinisku.

Podczas szkolenia spadochroniarze wzięli udział w ćwiczeniach Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Oprócz wsparcia instruktorskiego, obserwowali działanie ratowników desantowanych z pokładu śmigłowca wraz z psami ratowniczymi. Tego typu szkolenia kształtują nie tylko odporność psychofizyczną, uczą zachowania i przeżycia w trudnych warunkach, ale przede wszystkim przygotowują spadochroniarzy do potencjalnego działania w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Zajęcia prowadzili instruktorzy z 18 bpd i ze 112 Batalionu Lekkiej Piechoty WOT.
Niestety natłok innych obowiązków służbowych pozwolił jedynie wprowadzić szkolonych w zagadnienia tematyki lawinowej, które będą doskonalone w przyszłości.

Źródło: 18 bpd

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: 18 bpd

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi zapraszają
Psy na… materiały wybuchowe
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Bursztynowy wstrząs
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Nowe łodzie wojsk specjalnych
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Od cyberkursu po mundurówkę
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Adaptacja i realizm
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wyścig Stalina
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Bieg ku pamięci bohaterów
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
WAM coraz bliżej Łodzi
NATO i USA o Iranie
Kluczowe 30 dni
Przygotowania do lotu do Polski
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Groźny incydent w Libanie
Zbrodnia i kłamstwo
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Strykery w akcji
Nauki i nauczki z Afganistanu
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Bez zmian w emeryturach
Ostatni most
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Rzeźnik w rękach GROM-u
Jest nowy szef BBN
Początek wielkiej historii
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Powrót WAM-u
Syndrom Karbali
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
Więcej strzelnic w powiecie
SAFE staje się faktem!
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Desant na Bornholm
Ostrosz zamiast Mureny
Uczczono ofiary zamachu majowego
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Natarcie w deszczu
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Wypadek w PKW UNIFIL
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Kosmiczne oko armii
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Gotowi na każdy scenariusz
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Zbrodnia bez kary

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO