moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przygotuj się do testu sprawności fizycznej w AWL-u

W weekend 25–26 marca w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbędzie się kurs przygotowawczy z wychowania fizycznego dla kandydatów na studia wojskowe. Szkolenie jest przeznaczone także dla osób wybierających się na specjalistyczne kursy organizowane przez AWL. Zajęcia będą prowadzić instruktorzy z Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiej uczelni.

– To nie pierwszy taki kurs przygotowawczy organizowany przez AWL. Szkolenia rozpoczęliśmy w 2017 roku. To najbliższe cieszy się sporym zainteresowaniem i na pewno odbędzie się we wskazanym terminie, gdyż zgłosiło się już pierwszych 20 wymaganych naszym wewnętrznym regulaminem uczestników – mówi Monika Krystek, osoba odpowiedzialna za rekrutację. Formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie wrocławskiej AWL. Są przyjmowane wraz z potwierdzeniem opłaty w wysokości 300 zł do 17 marca. Zainteresowanie szkoleniem jest duże. Chętni do udziału w nim dopytują również o bardziej odpowiadające im terminy. – Wychodząc im naprzeciw, planujemy zorganizowanie kursu pod koniec kwietnia. A jak będzie taka potrzeba, pomyślimy również o rekrutacji na szkolenie w czerwcu – dodaje pracownik Biura Obsługi Studentów.

– Kurs zakończy egzamin próbny, który będzie wyglądał tak jak ten właściwy przeprowadzony w lipcu. Każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie o uzyskanych wynikach i będzie wiedział, do której konkurencji jest przygotowany dobrze, a do której gorzej. Dzięki zajęciom dowie się, nad jakimi elementami i jak będzie musiał popracować do lipcowego egzaminu – wyjaśnia ppłk Dariusz Lenart, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu AWL we Wrocławiu.

Egzamin próbny będzie trwał około 40–45 min. Najpierw kandydaci sprawdzą siłę swoich mięśni ramion i obręczy barkowej oraz mięśni grzbietu. Mężczyźni będą podciągać się na drążku, natomiast zadaniem kobiet będzie utrzymanie się jak najdłużej w zwisie na drążku z ugiętymi ramionami w stawach łokciowych. Następnie odbędzie się test na szybkość i zwinność. Kandydaci zaliczą bieg wahadłowy 10 x 10, kandydatki zaś będą biegać zygzakiem między chorągiewkami wytyczającymi trasę po kopercie. Egzamin zakończy bieg na 1000 m (dla mężczyzn) i 800 m (dla kobiet). – Tym razem nie będzie sprawdzianu z pływania. Umiejętności pływackie kandydatów ocenimy natomiast podczas kwietniowego kursu, w którym będą uczestniczyć osoby przygotowujące się do zdawania egzaminów na roczny kurs oficerski w AWL-u oraz na studia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi – dodaje kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiej Akademii.

Program zajęć na weekendowym kursie dobrano tak, aby jego uczestnicy jak najlepiej zaliczyli poszczególne konkurencje wchodzące w skład egzaminu z wychowania fizycznego. Ponadto kursanci będą zapoznawani z wybranymi aspektami treningu sportowego, m.in. dynamiką obciążeń treningowych, przygotowaniem psychicznym i rolą rozgrzewki. Ponadto zdobędą wiedzę na temat, jak ważna podczas większej aktywności fizycznej jest dieta, regeneracja organizmu i odnowa biologiczna.

Kurs jest organizowany dla określonej liczby uczestników. W przypadku zgłoszenia się więcej niż 60 kandydatów ci nadmiarowi chętni będą wpisywani na listę rezerwową. Będą oni mogli wziąć udział w zajęciach w razie zwolnienia się miejsca lub zapisać się na szkolenie organizowane w innym terminie. Uczestnikiem kursu może być osoba w wieku powyżej 18 lat mająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Dopuszcza się jednak możliwość udziału w zajęciach młodzieży poniżej 18. roku życia, pod warunkiem jednak uzyskania zgody rodzica lub opiekuna. Wreszcie kandydaci muszą mieć aktualne zaświadczenie od lekarza o braku przeciwskazań do wzmożonego wysiłku fizycznego oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Bohater odtrącony
 
Abramsy w pętli
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Uwaga, transformacja!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowe Oscary przyznane!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
NATO on Northern Track
Pierwsi na oceanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ameryka daje wsparcie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
I zdobyliśmy!
Układ nerwowy Mieczników
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Rajd ku czci saperów
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zapraszamy na Festiwal
W obronie wschodniej flanki NATO
Gry wojenne w szkoleniu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO