moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WOT rosną w siłę

Najważniejszym wyzwaniem, jakie czeka nas w najbliższym czasie jest zapewnienie stałego napływu ochotników do wojsk obrony terytorialnej – mówił gen. bryg. Maciej Klisz, dowódca terytorialsów, podczas posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senatorowie wysłuchali informacji o głównych kierunkach rozwoju piątego rodzaju sił zbrojnych.

W styczniu minęła szósta rocznica utworzenia wojsk obrony terytorialnej. O tym, w jaki sposób przebiega budowa piątego rodzaju sił zbrojnych, z jakimi zadaniami do tej pory mierzyli się terytorialsi i jakie mają plany na najbliższą przyszłość mówili wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz oraz gen. bryg. Maciej Klisz, dowódca terytorialsów.

Przedstawiciel resortu obrony przyznał, że ostatnie trzy lata były dla żołnierzy WOT wyjątkowo intensywne. Co więcej, terytorialsi wykonywali zadania, do których wcześniej nie byli przygotowywani. A jednak poradzili sobie. – Ledwo zakończył się proces tworzenia pierwszych brygad OT, gdy wybuchła epidemia COVID-19 i terytorialsi zostali włączeni w działania mające na celu ograniczenie pandemii – mówił wiceminister Skurkiewicz. Podkreślił, że żołnierze WOT byli wszędzie tam, gdzie inni zawiedli. – Terytorialsi przejmowali opiekę nad pensjonariuszami w opuszczonych przez personel domach pomocy społecznej, często ewakuowali starsze i niepełnosprawne osoby do placówek medycznych – przypominał. Terytorialsi pobierali wymazy, pomagali w szpitalach ewidencjonować miejsca dla pacjentów, zajmowali się logistyką, ale też wspierali seniorów zamkniętych w domach. Kiedy epidemia zaczęła odpuszczać, a liczba zadań wykonywanych w ramach operacji „Trwała odporność” – spadła, doszło do kryzysu migracyjnego inspirowanego przez reżim Łukaszenki. Żołnierze WOT musieli wesprzeć wojska operacyjne oraz Służbę Graniczną. – Dziś na granicy z Białorusią mamy około 750 terytorialsów – poinformował gen. Klisz. – Kiedy sądziliśmy, że wszystko najgorsze co mogło nas spotkać, już nas spotkało, wybuchła wojna w Ukrainie – relacjonował dowódca formacji. I znów, żołnierze wojsk obrony terytorialnej otrzymali nowe zadania. Tym razem pomagali osobom uciekającym przed wojną. Byli w 35 punktach recepcyjnych (m.in. w Przemyślu i Warszawie), rozdzielali pomoc, kierowali Ukraińców do miejsc schronienia. – W sumie udzieliliśmy pomocy ponad 2 milionom 200 tysiącom uchodźców – wyliczał generał. Poinformował też, że w tym czasie współpracowali m.in. z żołnierzami kanadyjskiej jednostki ekspedycyjnej.

Zdaniem przedstawicieli MON-u Wojsko Polskie jest dzisiaj w dużej mierze postrzegane przez pryzmat działań podejmowanych w ostatnich latach przez żołnierzy WOT. – Wszyscy Polacy widzieli terytorialsów, gdy np. mierzyli temperaturę osobom wchodzącym do placówek medycznych, wszyscy widzieli jak wspierali osoby najbardziej potrzebujące – wyliczał wiceminister. To zaangażowanie na rzecz zwykłych ludzi zostało docenione. Dowódca WOT powołał się na raport CBOS z czerwca ubiegłego roku, zgodnie z którym niemal trzy czwarte Polaków pozytywnie ocenia wojska obrony terytorialnej. To wzrost zwolenników tej formacji o 18 punktów procentowych (w porównaniu do roku 2017).

Obecnie wojska obrony terytorialnej tworzy 18 brygad i 58 batalionów piechoty lekkiej. W sumie w ich szeregach służy niespełna 36 tys. osób, przy czym 4200 to żołnierze zawodowi, a ponad 31 tys. – terytorialsi. Jednak docelowo w tym rodzaju sił zbrojnych ma być 20 brygad OT, około 70 batalionów lekkiej piechoty i 50 tysięcy mundurowych (wśród nich będą m.in. żołnierze aktywnej rezerwy). – Najważniejszym wyzwaniem, jakie czeka nas w najbliższym czasie jest zapewnienie stałego napływu ochotników do wojsk obrony terytorialnej – ocenił gen. Klisz i zapowiedział prowadzenie szeroko zakrojonej rekrutacji. Przyznał, że po 24 lutego 2022 roku wzrosło zainteresowanie służbą w WOT, bo Polacy chcą mieć choćby podstawowe umiejętności z zakresu obrony. Podobny trend jest widoczny – jak zauważył gen. Klisz – w Łotwie, Litwie, Estonii ale także w Szwecji i Danii.

Generał Klisz przypomniał również, że od ubiegłego roku dowódca WOT stoi na czele Centrum Zarządzania Kryzysowego MON i przejął zadania niemilitarnej części zarządzania kryzysowego. By je zrealizować, ma do dyspozycji nie tylko żołnierzy WOT, ale także mundurowych z pozostałych rodzajów sił zbrojnych. Jako przykład akcji podejmowanych w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego podał akcję usuwania martwych ryb w Odrze oraz operację usunięcia broni chemicznej odkrytej w Bolimowie pod Łodzią (trujących gazów bojowych z okresu wojny).

– Budżet przeznaczony na WOT w 2023 roku wynosi 1,460 mld zł. Do tego dochodzi kwota zarezerwowana na Centralne Plany Rzeczowe. To 1,1 mld zł, z czego ok. 800 mln zł pójdzie na plan modernizacji technicznej, 200 mln na zakup środków materiałowych, 100 mln zł na inwestycje budowlane – wyliczał generał. Zapowiedział, że w najbliższym czasie WOT będzie rozwijać zdolności operacyjne i zwiększać potencjał osobowy. – Mamy też w planach współpracę z wojskami operacyjnymi w zakresie obrony i odstraszania – mówił dowódca terytorialsów.

Jak podsumował wiceminister Wojciech Skurkiewicz, wojska obrony terytorialnej rosną w siłę i cieszy, że do tej formacji garną się ludzie w różnym wieku i o różnym wykształceniu.

Joanna Tańska

autor zdjęć: DWOT, Łukasz Kamiński/Kancelaria Senatu

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
SOR w Legionowie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto stołecznego garnizonu
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Charge of Dragon
Kadisz za bohaterów
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Głos z katyńskich mogił
Ramię w ramię z aliantami
Gunner, nie runner
Wojna na detale
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Front przy biurku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Barwy walki
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO