moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Produkcja K2 w Polsce

Południowokoreańskie czołgi K2 Black Panther będą produkowane nad Wisłą. – Została podpisana umowa w sprawie powołania polsko-koreańskiego konsorcjum. Polska Grupa Zbrojeniowa i Hyundai Rotem będą wspólnie produkować czołgi K2 w Polsce – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak.

Szczegółowe zapisy polsko-koreańskiej umowy o powołaniu do życia konsorcjum PGZ i Hyundai Rotem (producenta czołgów K2 Black Panther) niestety nie są na razie znane. Polska Grupa Zbrojeniowa ograniczyła się w czwartek do krótkiej informacji w mediach społecznościowych o zacieśnieniu współpracy z firmami zbrojeniowymi z Południowej Korei. – Kolejny krok na drodze współpracy Polski i Korei Południowej. W obecności wicepremiera Mariusza Błaszczaka i koreańskiego ministra obrony narodowej, przedstawiciele PGZ i koreańskiego przemysłu podpisali porozumienia o współpracy przy produkcji armato haubic K9 i czołgów K2 w Polsce – zakomunikował polski holding tuż po podpisaniu dokumentów.

Nieco więcej szczegółów zdradził kilka godzin później w telewizyjnym wywiadzie wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony narodowej poinformował, że linia produkcyjna czołgów K2, która powstanie w Polsce, będzie je wytwarzała nie tylko na potrzeby Wojska Polskiego. – To będzie produkcja także na rzecz europejskich odbiorców tego czołgu – dodał wicepremier na antenie Polsatu News.

Przypomnijmy, w sierpniu 2022 roku Agencja Uzbrojenia podpisała wart 3,37 mld dolarów kontrakt na dostawę w latach 2022-2025 stu osiemdziesięciu czołgów K2 Black Panther. Pierwsze 10 czołgów trafiło do Wojska Polskiego w grudniu ubiegłego roku.

Fabryka amunicji

Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w ramach polsko-koreańskiej kooperacji powstanie w Polsce także fabryka amunicji. – Będzie to amunicja do czołgów, 120-milimetrowa, jak i do armatohaubic kalibru 155-milimetrów oraz amunicja rakietowa (do wyrzutni K239 Chunmoo – przyp. red.) – poinformował szef resortu obrony narodowej. Dodał także, że Polska negocjuje ze Stanami Zjednoczonymi uruchomienie produkcji w Polsce pocisków rakietowych do systemu HIMARS, który w Wojsku Polskim będzie nosił kryptonim Homar.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Republiki Korei, PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~czytelnik
1680878580
Która dokładnie wersja tych czołgów będzie produkowana w Polsce? Czy będą to czołgi lepiej opancerzone? Czy redakcja portalu poda informacje na temat osłony pancernej, bezpieczeństwa załogi i ogólnej przeżywalności?
76-7F-4E-0B
~andy
1677429360
jak zawsze ... zadowalamy się ochłapami ... a śmietankę i tak spijają ... i spijać będą zagraniczne koncerny ... i
18-74-E0-6A

Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie Pioruny dla Belgii
Sport kształtuje mentalność
Obierki z błotem
Bohater odtrącony
Pod siatką o medale mistrzostw WP
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Zawody West Point. Kadeci AWL-u z ósmą lokatą
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Ukwiał z Gdańska
Gra o kapitulację
Wspólna wola obrony
Więcej na mieszkanie za granicą
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
DriX – towarzysz okrętu
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
Sportowcy z „armii mistrzów” pokazali klasę
Nowa partia Abramsów już w Polsce
Jak daleko do końca wojny?
Każdego dnia trzeba podtrzymywać pamięć o naszej historii
Podniebny Pegaz
Zapraszamy na „Wakacje z wojskiem”
Na początek: musztra i obsługa broni
Misja PKW „Olimp” doceniona
Ustawa bliżej żołnierzy
Pegaz nad Europą
Składy wysokiego ryzyka
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
Na początek: musztra i obsługa broni
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ogień z nabrzeża
Czołgi końca wojny
Na pomoc po katastrofie
Nasi czołgiści najlepsi
Nowa siła uderzeniowa
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Koniec wojny, którego nie znamy
Wakacje? To czas na wojsko
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
Pierwsza misja Gripenów
Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Basen dla Rosomaka
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Pracowity dyżur Typhoonów
Wiedza na trudne czasy
Zostań cyberlegionistą! Wojsko rusza z nowym programem
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Historyczna umowa z Francją
Mamy pierwszych pilotów F-35
Walka pod napięciem
Nowy prezes PGZ-etu
Piorun – polska wizytówka
MON: Polska nie wyśle wojsk na Ukrainę
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności
Gdy zgasną światła
Nurkowie bojowi WS wyróżnieni
Gdy sekundy decydują o życiu
Poznajcie Głuptaka – polskiego kamikadze
Jeszcze więcej OPW w roku 2025

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO