moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Joe Biden w Polsce

Rozpoczęła się dwudniowa wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce. Amerykański polityk spotka się dziś z prezydentem Andrzejem Dudą i wygłosi przemówienie do Polaków. W środę dołączy do szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki, by rozmawiać o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO i dalszym wsparciu Kijowa. To druga wizyta w Warszawie amerykańskiego prezydenta w ciągu roku.


Amerykański przywódca Joe Biden rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce. Wczoraj gościł w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Przywódca Stanów Zjednoczonych do Warszawy przybył drugi raz w ciągu roku, co jest wydarzeniem bezprecedensowym. Eksperci oceniają, że wizyta Joe Bidena, w przededniu pierwszej rocznicy napaści Rosji na Ukrainę, ma ogromne znaczenie dla Polski i całej wschodniej flanki NATO. Obecność głowy USA należy odczytywać, jako potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa.

W programie wizyty jest kilka ważnych punktów. Dziś po godzinie 13. Joe Biden spotka się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą. Rozmowy prezydentów dotyczyć mają m.in. wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, dwustronnej współpracy i zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie. Po południu, o godzinie 17.30, w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie Joe Biden wygłosi przemówienie do Polaków. – Myślę, że prezydent Biden wygłosi bardzo ważne wystąpienie, na które czeka duża część świata, o ile nie cały świat – mówił przed kilkoma dniami Andrzej Duda.

W środę amerykański przywódca dołączy do spotkania z liderami tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki. W szczycie B9, na zaproszenie polskiego prezydenta, uczestniczyć będzie także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Liderzy krajów wschodniej flanki NATO przygotowywać się będą do lipcowego szczytu Sojuszu. Dyskusje dotyczyć będą także bezpieczeństwa międzynarodowego i wsparcia Ukrainy.

Ważny znak

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, w wywiadzie telewizyjnym przyznał, że prezydent Biden zamierza podziękować Polakom za wsparcie udzielone Ukrainie. Podkreślił, że Polska przyjęła do siebie uchodźców i przekazała do Kijowa pomoc humanitarną o wartości niemal 4 mld dolarów. Kirby zaznaczył także, że do Polski w ubiegłym roku przyjechało 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy, a polskie władze stworzyły hub logistyczny i wzięły na siebie ciężar dystrybucji pomocy na Ukrainę. – Prezydent Biden zwróci się do społeczności międzynarodowej o nieustającą jedność i determinację. Zaapeluje o pociągnięcie Putina do odpowiedzialności i pomoc prezydentowi Zełenskiemu – dodał Kirby.

O znaczeniu wizyty Joe Bidena w Polsce mówią także polscy politycy. Prezydent Andrzej Duda mówił, że jest to „symboliczny znak polityczny”. – Ta wizyta jest dla nas ogromnie ważna. Obecność prezydenta na polskiej ziemi, w Warszawie, to także widoczny gołym okiem znak gwarancji bezpieczeństwa ze strony USA – mówił zwierzchnik polskich sił zbrojnych. Z kolei premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z amerykańską telewizją CBS przyznał, że oczekuje ze strony prezydenta USA mocnego potwierdzenia woli pokonania Rosji na Ukrainie. Przyznał także, że Polska prowadzi z administracją prezydenta Bidena rozmowy na temat zwiększenia obecności sił amerykańskich w Polsce i „uczynienia jej bardziej stałą”. – Ukraina musi wygrać, a Rosja musi zostać pokonana. I uważam, że słowa prezydenta Bidena zapewnią całą Europę, że Stany Zjednoczone są z nami w tej walce o wolność i pokój – powiedział szef polskiego rządu. W podobnym tonie na łamach tygodnika „Sieci” wypowiadał się także Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wyraził nadzieję, że „wizyta przyniesie maksymalnie konkretne deklaracje, zaangażowanie USA i innych państw w pomoc walczącej Ukrainie”.

– Kolejna wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce jest dowodem rosnącej roli naszego państwa na wschodniej flance NATO – ocenił z kolei wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że Polska aktywnie wspiera Ukrainę militarnie i humanitarnie. – Wszyscy nam dziękują za przyjęcie kilku milionów uchodźców z Ukrainy. Także jeżeli chodzi o wzmacnianie Wojska Polskiego, a więc bardzo aktywnej roli w procesie odstraszania. Bo wzmacnianie Wojska Polskiego to bezpieczeństwo dla naszego kraju, a także bardzo ważny argument, jeśli chodzi o wzmacnianie bezpieczeństwa na całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił szef MON podczas niedawnej wizyty w Brukseli.

Podobnie o wizycie amerykańskiego prezydenta w Polsce mówi minister Zbigniew Rau. – Wschodnia flanka NATO to część świata, gdzie w przyszłości będzie wykuwać się przyszła architektura bezpieczeństwa światowego. Wizyta Joe Bidena będzie nawiązywać także do tego, jak będzie wyglądać świat po tej wojnie – przyznał szef polskiej dyplomacji.

O znaczeniu Polski na wschodniej flance NATO piszą także zagraniczne media. Przykładem jest chociażby francuski dziennik „La Croix”, który podaje, że wizyta Joe Bidena „potwierdza status Polski jako lidera wschodniej flanki NATO”.

To druga podróż Joe Bidena do Polski. Poprzednia odbyła się w marcu 2022 roku. Wówczas prezydent Stanów Zjednoczonych spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawicielami organizacji pozarządowych, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Rozmawiał także z żołnierzami armii USA, stacjonującymi na co dzień w Polsce.

MKS

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
 
Prezydent Zełenski w Warszawie
Jak usprawnić działania służb na granicy
Feniks – następca Mangusty?
Spadochroniarze na warcie w UE
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Lato pod wodą
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Czujemy się tu jak w rodzinie
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
The Suwałki Gap in the Game
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Silniejsza obecność sojuszników z USA
RBN przed szczytem NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Pancerniacy trenują cywilów
Olimp gotowy na igrzyska!
Polsko-litewskie konsultacje
Szpital u „Troski”
Jaki będzie czołg przyszłości?
Włoski Centauro na paryskim salonie
Na ratunek… komandos
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Oczy na Kijów
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Walka – tak, ale tylko polityczna
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Operacja borelioza”
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Za zdrowie utracone na służbie
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
International Test
„Armia mistrzów” – sporty walki
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Nie wierzę panu, mister Karski!
Formoza. Za kulisami
Z parlamentu do wojska
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Wracajcie z medalami!
Roczny dyżur spadochroniarzy
Pancerny sznyt
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO