moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odry dostarczone

Agencja Uzbrojenia poinformowała, że należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PIT-Radwar dostarczyła Siłom Zbrojnym RP wszystkie zamówione w 2018 roku egzemplarze trójwspółrzędnych radarów średniego zasięgu TRS-15M Odra. Urządzenia te są w stanie wykryć statek powietrzny z odległości około 240 km i śledzić jednocześnie ponad 120 obiektów.

Radary trójwspółrzędne (3D) to stacje radiolokacyjne, które potrafią określić nie tylko wysokość śledzonego obiektu (samolotu, śmigłowca czy drona), ale również jego odległość oraz azymut. Tymczasem radary starszego typu, czyli NUR-31, dostarczają tylko dane o odległości i azymucie celu, a do ustalenia wysokości wykorzystują wysokościomierze NUR-41. Dlatego polska armia od dekady stopniowo wymienia NUR-31 na nowoczesne radary trójwspółrzędne TRS-15M Odra (NUR-15M).

Odry są w stanie wykrywać z odległości około 240 km statki powietrzne lecące na maksymalnej wysokości 30 km. Urządzenie może śledzić jednocześnie około 120 celów.

Pierwszą partię radarów TRS-15M Odra (osiem sztuk) wojsko zamówiło w 2013 roku. Kolejny kontrakt na dostawę, tym razem jedenastu radarów, podpisano w 2018 roku i zgodnie z umową urządzenia miały trafić do Sił Zbrojnych RP do końca 2022 roku. Kilka dni temu Agencja Uzbrojenia poinformowała, że producent systemów radiolokacyjnych, czyli spółka PIT-Radwar dostarczyła już wszystkie radary zakontraktowane w 2018 roku.

– Polskie siły zbrojne otrzymały jedenasty zmodernizowany radar obserwacyjny średniego zasięgu TRS-15M Odra. Jest to zarazem ostatni zamówiony radar, będący efektem umowy z września 2018 roku, zawartej z PIT-Radwar. Kolejne dwa radary, zamówione w 2021 roku, mają zostać dostarczone w 2024 roku – napisał w mediach społecznościowych ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało również, że w tym roku wojsko otrzyma pierwsze zakontraktowane w 2019 roku radary Bystra (ZDPSR kr. Bystra - zdolne do przerzutu stacje radiolokacyjne kr. Bystra).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PIT-Radwar; grafika: PZ

dodaj komentarz

komentarze


AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Polski „Wiking” dla Danii
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Nowe zasady dla kobiet w armii
The Darker, the Better
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Formoza – 50 lat morskich komandosów
AW149 made in Poland
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Dzień wart stu lat
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Po co wojsku satelity?
Wojsko przetestuje nowe technologie
Skytrucki dla Niemiec
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Zwrot na Bałtyk
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Gdy ucichnie artyleria
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pociski rakietowe dla Husarzy
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Wojsko ma swojego satelitę!
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Noc Dnia Podchorążego
Wojsko na Horyzoncie
Czwarta dostawa Abramsów
Mundurowi z benefitami
Więcej Herculesów dla Abramsów
Najdłuższa noc
Pancerniacy jadą na misję
Komplet medali wojskowych na ringu
Niebo pod osłoną
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Militarne Schengen
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Kapral Bartnik mistrzem świata
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Razem na ratunek
Polscy marynarze na misjach
wGotowości do reakcji
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Nowe Kraby w Sulechowie
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Plan na WAM
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
W krainie Świętego Mikołaja
Uczelnie łączą siły
Wojskowy bus do szczęścia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO