moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki

Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia czekają ich już w marcu. Przez kolejne pół roku będą się szkolić z pododdziałami z kilku krajów. Polscy żołnierze, którzy wejdą w skład grupy bojowej sił zwiększonej gotowości NATO, są już w Rumunii. Choć to już dwunasta zmiana naszego kontyngentu, pod wieloma względami będzie ona wyjątkowa.

– Nastroje? Bardzo dobre. Cieszymy się na współpracę z sojusznikami i kolejne wyzwania. Bo choć nasi żołnierze wielokrotnie realizowali zadania poza granicami kraju, to misja w Rumunii będzie dla nas wszystkich nowym doświadczeniem – przyznaje mjr Katarzyna Lachowicz, dowódca XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Polacy w tej części świata są obecni od wiosny 2017 roku. Do tej pory jednak za wystawienie kontyngentu odpowiadała 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Teraz zadanie to po raz pierwszy przypadło 12 Brygadzie Zmechanizowanej ze Szczecina. Kontyngent niezmiennie liczy około 250 żołnierzy. Pochodzą oni z kilku jednostek rozsianych po Polsce, zaś do dyspozycji mają kilkanaście kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Będą realizować podobne zadania jak ich poprzednicy, tyle że w zupełnie innych warunkach geopolitycznych. – Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę mamy w Europie wielkoskalowy konflikt zbrojny. I ten czynnik został uwzględniony przy planowaniu naszych działań – przyznaje mjr Lachowicz. – Wojna wymusza zachowanie wzmożonej czujności. Musimy liczyć się z tym, że w każdej chwili gotowość naszych oddziałów może zostać podwyższona. Oczywiście w ramach międzynarodowej struktury, w której będziemy funkcjonować – dodaje oficer.

REKLAMA

Polscy żołnierze dołączą do grupy bojowej NATO. Mają szkolić się wspólnie z żołnierzami z Rumunii, Francji, Hiszpanii, Portugalii i Stanów Zjednoczonych. Samych ćwiczeń będzie więcej niż dotychczas. To efekt decyzji, jakie zapadły podczas natowskiego szczytu w Madrycie. W reakcji na agresywną politykę Kremla Sojusz zwiększył swoją obecność na południowo-wschodniej flance. Jesienią ubiegłego roku media donosiły, że na północ Rumunii zostali przerzuceni żołnierze amerykańskiej 101 Dywizji Powietrznodesantowej. To jedna z najbardziej znanych jednostek US Army, z długą historią. Brała udział w desancie na plaże Normandii, wojnach w Wietnamie i Zatoce Perskiej. Na południowej flance Amerykanie rozlokowali się nieopodal granicy rumuńsko-ukraińskiej. – Mamy szansę trenować w terenie, którego być może w przyszłości przyjdzie nam bronić – mówił wówczas cytowany przez „New York Times” gen. Joseph McGee, dowódca dywizji.

Tymczasem żołnierze XII zmiany PKW Rumunia udział w misji oficjalnie rozpoczną w połowie lutego. – Wcześniej czeka nas szkolenie adaptacyjne pod okiem kolegów z XI zmiany – tłumaczy mjr Lachowicz. A już w połowie marca Polacy wyjadą na poligon, aby uczestniczyć w swoich pierwszych międzynarodowych ćwiczeniach. Takich przedsięwzięć będzie kilka. Największe odbędzie się w środku lata przy okazji zakrojonych na szeroką skalę manewrów „Defender Europe 2023”. To cykliczne przedsięwzięcie, którego scenariusz zakłada przerzut wojsk USA do Europy. Amerykanie wraz z sojusznikami ćwiczą potem na kilkunastu poligonach w różnych częściach kontynentu. – Nasi żołnierze wezmą udział w jednej z odsłon „Defendera” pod kryptonimem „Scorpion Legacy”. Szczegóły ćwiczeń ciągle jeszcze są uzgadniane. Wiadomo jednak, że czeka nas forsowanie przeszkody wodnej – zaznacza dowódca XII zmiany PKW Rumunia.

Podczas uroczystego pożegnania żołnierzy, które odbyło się w połowie grudnia w Stargardzie, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. bryg. Szymon Koziatek mówił: „Jestem głęboko przekonany, że znacząco przyczynicie się do wzmacniania bezpieczeństwa w tym rejonie Europy. Wasze bogate wyszkolenie i doświadczenie znajdą odzwierciedlenie w owocnej współpracy z lokalnymi władzami i żołnierzami sojuszniczych armii”. Misja potrwa pół roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 12 SDZ, 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
 
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Pod okiem rangersów
Karą mogła być tylko śmierć
Kormorany, czyli praca zespołowa
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
GROM szuka odważnych
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Więcej Bystrych dla armii
Wspólne zakupy amunicji
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
NATO podsumowało 2022 rok
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Nowatorskie manewry Marszałka
Cegiełka na morzu
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Startuje „Jaskółka”
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Air Policing piątej generacji
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Na ratunek „Rudemu”
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
„Hubal” bije Niemców
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Słowo czekisty
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Garnizon US Army na stałe
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Celne oko strzelców CWZS-u
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Defilada powraca!
O pomocy dla Ukrainy
Będziemy produkować więcej amunicji
Polski wkład w „Wisłę”
Wojna w świecie popkultury
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
NATO patrzy na wschód
Great Game on the Sea
F-35 w powietrzu
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Na trasie legendarnego biegu
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Biały Dom o polskich MiG-ach
To dobra ustawa dla wojska
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Młot na dyktatora
Medic on the Battlefield
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Śladem profesjonalistów
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO