moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Stołeczni terytorialsi uczą jak strzelać i posługiwać się bronią

W weekend 21-22 stycznia Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej przeprowadziła szkolenia rotacyjne. Najważniejszym elementem było strzelania na 100 i 200 metrów oraz trening postaw strzeleckich i tzw. pracy na broni.

Sprawne posługiwanie się bronią to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów szkolenia Terytorialsów. W miniony weekend 18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej przeprowadziła zajęcia dotyczące głównie temu zagadnieniu.

Jak posługiwać się karabinkiem MSBS Grot?

Podczas weekendowego szkolenia żołnierze 18. SBOT m.in. utrwalali swoją wiedzę z zakresu obsługi karabinka MSBS Grot. To karabinek szturmowy polskiej produkcji, będący na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to równocześnie najpopularniejsza broń kalibru NATO 5,56 mm używana przez Siły Zbrojne Ukrainy podczas trwającej wojny z Rosją.

Żołnierze podczas szkoleń uczą się nie tylko samego strzelania. Nie mniej ważna jest tzw. „praca na broni” lub „manual”, czyli nauka sprawnej obsługi karabinka oraz usuwania jego dysfunkcji. Ponadto ćwiczone były postawy strzeleckie oraz ładowanie naboi do magazynka na czas.

- Wyróżniamy trzy podstawowe dysfunkcje broni – są to double feed – gdy do komory trafią dwa naboje, suchy strzał oraz koniec amunicji. Żołnierze muszą wielokrotnie powtarzać usuwanie dych dysfunkcji po to by wytworzyły się automatyczne odruchy oraz pamięć mięśniowa. – Tłumaczył na jednym z punktów nauczania instruktor z 18. SBOT.

Naucz się strzelać z terytorialsami

Kiedy można samemu spróbować nauczyć się strzelania? Najbliższe szkolenie podstawowe w ramach #FeriezWOT rozpoczyna się już 11 lutego. Zostały jeszcze ostatnie wolne miejsca dla ochotników. Wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej można złożyć przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP lub wypełnić w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Informacje o Terytorialnej Służbie Wojskowej oraz procedurze powołania znaleźć można na dedykowanej podstronie.

18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej to trzecia brygada WOT utworzona na terenie Mazowsza. Zasadniczym celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z tzw. urban search and rescue, czyli poszukiwania i ratownictwa w warunkach miejskich, w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju.

Tekst: Piotr Celej/18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Mundurowi z benefitami
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Borsuki jadą do wojska!
Plan na WAM
W krainie Świętego Mikołaja
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Militarne Schengen
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Uczelnie łączą siły
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Skytrucki dla Niemiec
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Polski „Wiking” dla Danii
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Niebo pod osłoną
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pancerniacy jadą na misję
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Razem na ratunek
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Wojsko ma swojego satelitę!
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Przygotowani znaczy bezpieczni
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Najdłuższa noc
Po co wojsku satelity?
Wojsko przetestuje nowe technologie
Szwedzi w pętli
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
The Darker, the Better
Z Su-22 dronów nie będzie
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Komplet medali wojskowych na ringu
Nowe zasady dla kobiet w armii
Czwarta dostawa Abramsów
Zwrot na Bałtyk
Artylerzyści mają moc!
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Dzień wart stu lat
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Gdy ucichnie artyleria
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Więcej Herculesów dla Abramsów
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Kapral Bartnik mistrzem świata
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Wojskowa łączność w Kosmosie
Nadchodzi era Borsuka
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
wGotowości do reakcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO