moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W hołdzie powstańcom styczniowym

Powstanie styczniowe jest świadectwem siły wolności przedstawicieli narodów dawnej Rzeczypospolitej: Polaków, Litwinów, Ukraińców i Białorusinów – mówiono w trakcie uroczystości rocznicowych pod Bramą Straceń w Cytadeli Warszawskiej. W obchodach wzięli udział prezydenci Polski i Litwy: Andrzej Duda i Gitanas Nausėda.


160 lat temu w nocy z 22 na 23 stycznia wybuchło powstanie styczniowe, największe i najdłużej trwające ze zrywów przeciwko zaborcom o odzyskanie wolnej i niepodległej Rzeczpospolitej – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości rocznicowych pod Bramą Straceń w Cytadeli Warszawskiej. Prezydent przypomniał, że powstanie trwało ponad 2 lata, wzięło w nim udział ponad 200 tys. osób, 20 tys. z nich zginęło, a po upadku zrywu setki tysięcy bohaterów zostało zesłanych, pozbawionych majątków i było prześladowanych.

Jesteśmy w miejscu szczególnym, na stokach Cytadeli wzniesionej na rozkaz cara Mikołaja I po upadku powstania listopadowego – zaznaczył Andrzej Duda. Dodał, że w tym miejscu zamordowany został ostatni przywódca powstania Romuald Traugutt i przedstawiciele rządu narodowego, a ponad 40 tys. patriotów było więzionych i katowanych. – To miejsce jest symbolem cierpienia i niezłomności Polaków – mówił prezydent.Andrzej Duda podziękował za obecność na uroczystości Gitanasowi Nausėdze, prezydentowi Litwy, Wasylowi Zwaryczowi, ambasadorowi Ukrainy, a także przedstawicielom wolnej Białorusi na czele ze Swiatłaną Cichanouską, liderką demokratycznej opozycji tego kraju. – Jesteśmy tutaj razem, jako członkowie narodów, które walczyły o zrzucenie rosyjskich kajdanów i powrót własnego niepodległego państwa – mówił polski przywódca. Podkreślił, że powstanie styczniowe było ważnym momentem w kształtowaniu się naszych narodów, ich siły i woli przetrwania, a idee towarzyszące zrywowi budowały poczucie wiary, że Rzeczpospolita się kiedyś odrodzi.


Film: PZ

– Dziś nasi sąsiedzi z Ukrainy walczą znów z rosyjską nawałą, co pokazuje, że wola obrony wolności jest wrośnięta w nasze narody – podkreślił Duda. Dodał, że wierzy iż Ukraina pokona napastnika, także dzięki wsparciu Polaków i innych sojuszników oraz, że demokracja zwycięży na Białorusi i naród ten doczeka się prawa do samostanowienia.

Do wojny na Ukrainie odniósł się także prezydent Nausėdze mówiąc, że jest ona efektem rosyjskich rządów imperialnych. – Rosyjscy napastnicy nie tylko niszczą domy i porywają dzieci, ale także ukrywają pomordowanych przez siebie męczenników w bezimiennych dołach. To wyraz duchowego i fizycznego niszczenia narodów dążących do niepodległości – stwierdził litewski przywódca. Jak mówił, pomoc naszych krajów dla Ukrainy jest kontynuacją wolnościowych tradycji. – Powstrzymujemy w ten sposób próby odbudowania imperium rosyjskiego i podtrzymujemy więzy łączące nasze państwa – dodał Nausėdze. Prezydent Litwy wspomniał też o odkrytych w 2017 roku w Górze Giedymina w Wilnie szczątkach powstańców styczniowych straconych w 1864 roku. Byli wśród nich m.in. przywódcy zrywu na Litwie: Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski. Zostali oni pochowani w obecności prezydentów obu Polski i Litwy na wileńskim cmentarzu na Rossie w 2019 roku.


– 160 lat temu nasze narody stanęły ramię w ramię przeciwko rosyjskiemu imperializmowi, ukazując niezłomność naszego ducha – napisał w liście do uczestników uroczystości Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. Dodał, że także dziś nasze kraje przeciwstawiają się zbrodniczej agresji rosyjskiej. – Jestem wdzięczny za wsparcie i solidarność naszych przyjaciół z Polski i Litwy w obronie europejskich wartości – zaznaczył Zełenski. Podkreślił, że razem piszemy nową historię walki o niepodległość. – Wierzę, że zakończy się ona sukcesem – stwierdził przywódca Ukrainy.

Uroczystość przy Bramie Straceń, w której uczestniczył m.in. Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony, zakończyła modlitwa ekumeniczna w intencji powstańców, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie wieńców przez prezydentów Polski i Litwy oraz ambasadora Ukrainy.


Prezydenci wzięli także udział w otwarciu wystawy na Zamku Królewskim „Miłość i obowiązek. Powstanie styczniowe 1863”. – Powstanie mimo, że zakończyło się klęską, utworzyło etos II Rzeczpospolitej, a pamięć o nim jest wciąż żywa – mówił podczas otwarcia Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. Z kolei prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego zaznaczył, że ekspozycja mówi o miłość do ojczyzny, o obowiązku wobec wspólnego dobra i patriotyzmie. Dodał też, że powstanie styczniowe weszło do naszej mitologii narodowej.

Wystawę zorganizowano we współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym w Wilnie i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Prezentowane są na niej obrazy, grafiki i rysunki Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego i Jacka Malczewskiego, a także przedmioty z epoki: fotografie, mundury, broń czy biżuteria patriotyczna. Elementem wystawy są też przedmioty odnalezione w czasie prac archeologicznych w Wilnie w 2017 roku. Wystawa będzie otwarta do 16 kwietnia.

REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DGW, MON, MKiDN

dodaj komentarz

komentarze


Wicepremier z wizytą w Kijowie
 
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Sojusznicza rotacja
Bożeny wspierają saperów
Sonda dla cywilów!
Abramsy jadą do Ukrainy!
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Bohaterowie spod Węgrowa
Armia Czerwona niesie śmierć
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Patrioty w stolicy
System Patriot na warszawskim Bemowie
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Styczniowy poligon terytorialsów
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
Terenowe motocykle II RP
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Sobota z żołnierzami
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Cekaemy i trumny
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Air Policing piątej generacji
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
Przetarcie przed manewrami
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Łączność dla czołgów
Za nami jest tylko śmierć
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Sposób na drony
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Rozmowy (nie)kontrolowane
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Proces na pokaz
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Ukraina czeka na czołgi
Patrioty znów będą ćwiczyć
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Śladem profesjonalistów
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
The Fall of the Superpower Myth
Dodatek już nie za klasę
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
HIMARS-y dla Polski
Odry dostarczone
Cegiełka na morzu
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Orlik w natowskiej misji
Armia przetestuje Piraty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO