moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podoficerowie solą armii

Od początku tworzenia formacji stawiamy na charyzmę dowódców oraz nowoczesny leadership. W realizację tego celu wpisuje się Szkoła Podoficerska SONDA, która rozpoczęła swoje funkcjonowanie 1 października 2019 r. Odpowiada ona za kształcenie liderów na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk operacyjnych. Dotychczas przeszkolono ponad 2700 podoficerów.

Nazwa Szkoły wywodzi się od Szkoły Niższych Dowódców „Belweder” – potocznie zwanej Sondą, która została utworzona w konspiracji w czasie II wojny światowej. Szkolili się tam nie tylko żołnierze piechoty, ale także specjaliści np. łączności. Nawiązując do tych tradycji odwołujemy się do dobrych wzorców i rozwiązań, które wdrażano w modelu kształcenia niższych kadr dowódczych, czyli podoficerów AK, a także czynimy ukłon w stronę kadry zawiązującej Szkołę, a więc łącznościowców. Patronem Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu jest strzelec Włodzimierz Markowski ps. „Rybka”.

Szkoła Podoficerska SONDA w Zegrzu kształci kandydatów na podoficerów z terytorialnej i zawodowej służby wojskowej, ale także kandydatów z cywila. Dodatkowo prowadzi szkolenia kwalifikacyjne dla tych, którzy są przygotowywani do objęcia nowego stanowiska służbowego. Prowadzi również kursy instruktorskie. Szkolenie odbywa się nie tylko w Zegrzu, ale także we wszystkich brygadach OT oraz jednostkach wojskowych wojsk operacyjnych.

REKLAMA

Dotychczas instruktorzy Szkoły Podoficerskiej SONDA przeszkolili 2728 osób, w tym 1200 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w brygadach Obrony Terytorialnej, 434 żołnierzy zawodowych WOT i wojsk operacyjnych na kursach stacjonarnych w Zegrzu i 454 żołnierzy zawodowych wojsk operacyjnych w kursach zamiejscowych. Wszyscy otrzymali promocję na pierwszy stopień podoficerski. Szkolenia podoficerskie prowadzono też dla kandydatów ze środowiska cywilnego. W kursie wzięło udział 38 ochotników. Ponadto na kursach kwalifikacyjnych (na wyższy stopień podoficerski) przeszkolono 509 żołnierzy zawodowych i TSW. SP SONDA przeszkoliła również 93 instruktorów spośród podoficerów zawodowych i TSW, którzy wspierają dowódców brygad w prowadzeniu szkoleń bazowych.

– Wojsko Polskie szybko się rozwija, dlatego by nadążyć za nowymi trendami czy stawianymi nam wyzwaniami szukamy pomysłów i rozwiązań pozwalających na zwiększenie możliwości szkoleniowych młodych podoficerów, na których czeka wiele jednostek wojskowych, zarówno z Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i wojsk operacyjnych – jednym z takich rozwiązań było wprowadzenie zamiejscowych szkoleń prowadzonych bezpośrednio w jednostkach wojskowych – mówi komendant szkoły st. chor. sztab. Piotr Pechta.

2023 rok przynosi nowe wyzwania i nowe zadania. Szkoła Podoficerska SONDA w tym roku planuje przeszkolić na kursach podoficerskich, kwalifikacyjnych oraz wyrównawczych ponad 2300 kandydatów. Dodatkowo instruktorzy szkoły przeprowadzą szkolenia dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. A już 4 i 18 lutego oraz 11 marca br. na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbędzie się jednodniowe szkolenie dla ochotników, którzy zgłosili się do projektu „Trenuj z Wojskiem”.

Tekst: mjr Witold Sura/ rzecznik prasowy DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


W hołdzie wołyńskim ofiarom
 
Łączność dla czołgów
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Proces na pokaz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Instruktor z cienia
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Patrioty w stolicy
Sojusznicza rotacja
Śladem profesjonalistów
Sobota z żołnierzami
System Patriot na warszawskim Bemowie
Air Policing piątej generacji
Cegiełka na morzu
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Armia Czerwona niesie śmierć
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
Orlik w natowskiej misji
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Terenowe motocykle II RP
Reforma systemu RPW
Za nami jest tylko śmierć
Odry dostarczone
Dodatek już nie za klasę
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Armia przetestuje Piraty
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Cekaemy i trumny
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Bohaterowie spod Węgrowa
Styczniowy poligon terytorialsów
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Abramsy jadą do Ukrainy!
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Patrioty znów będą ćwiczyć
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Bożeny wspierają saperów
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
HIMARS-y dla Polski
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Ukraina czeka na czołgi
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Sonda dla cywilów!
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Przetarcie przed manewrami
Rozmowy (nie)kontrolowane
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Sposób na drony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO