moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak pokonać mur w pełnym rynsztunku?

Pchanie wojskowej ciężarówki na czas, pokonywanie dwumetrowej wysokości muru, przerzucanie opony ciągnika, tor przeszkód. Takie zadania stanęły przed terytorialsami, którzy odbywali w ten weekend szkolenie w Trzebiatowie.

Żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jak co miesiąc wzięli udział w weekendowym szkoleniu rotacyjnym, obowiązkowym dla każdego żołnierza WOT. Tym razem w Trzebiatowie, gdzie stacjonuje 142 batalion lekkiej piechoty 14 ZBOT nie było strzelania na strzelnicy, ale przed żołnierzami postawiono inne, bardzo wymagające zadania.

- Zamierzamy wziąć udział w zawodach użyteczno-bojowych na szczeblu Wojsk Obrony Terytorialnej, które odbędą się w tym roku. Jeśli chcemy się w nich liczyć, już teraz musimy ćwiczyć - mówi por. Piotr Pietrzak, który zorganizował to szkolenie w Trzebiatowie. - Poszczególne konkurencje żołnierze wykonać mają jednak nie indywidualnie, ale sekcjami, czyli w zespołach.

REKLAMA

Przed terytorialsami zebranymi już w sobotę rano w okolicach strzelnicy w Trzebiatowie dowódcy postawili zadania, których nie wykonywali nigdy wcześniej a które wymagały od nich szczególnych umiejętności, myślenia i współdziałania w zespole. Każda dwunastoosobowa sekcja miała jak najszybciej przepchnąć na odległość kilkudziesięciu metrów wojskową ciężarówkę (nieco pod górę) a następnie sprawnie ustawić się w szyku. Dwójkami przerzucano oponę ciągnika. Każdy żołnierz sekcji musiał pokonać dwumetrowej wysokości mur w pełnym obciążeniu, z bronią, w hełmie i kamizelce kuloodpornej. Było pokonanie toru przeszkód i ewakuacja rannych, rzut granatem, a wreszcie, w zmęczeniu, prawidłowe wyznaczenie azymutu. Wszystko na czas i precyzję wykonania.

- Żołnierze kształtują w sobie umiejętność współpracy, wzajemne zaufanie: do dowódcy i kolegi z sekcji, kreatywność w rozwiązywaniu problemów. To umiejętności i cechy bardzo ważne w wojsku, ale także w życiu codziennym - wyjaśnia sens tych ćwiczeń dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie ppłk Rafał Gułajewski. - Każda sekcja żołnierzy jest tak dobra, jak jej najsłabsze ogniwo. Dlatego pomoc koledze, koleżance jest niezbędna, żeby cały zespół mógł wykonać postawione przed nim zadanie. - Wydawać by się mogło, że najcięższą konkurencją było pchanie ciężarówki - dodaje por Pietrzak. - Tymczasem to pokonanie wysokiej przeszkody było nie tylko męczące fizycznie, ale wymagało od żołnierzy a przede wszystkim ich dowódców opracowania strategii. Kto przechodzi pierwszy, a kto ostatni? Kto komu pomaga tak, aby wszyscy i to jak najszybciej byli po drugiej stronie przeszkody - mów por. Pietrzak.

Kolejne szkolenie rotacyjne żołnierzy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej już w lutym. Dowódcy zapowiadają już, że będzie równie atrakcyjne.

Także w lutym brygada zaprasza wszystkich chętnych na „Ferie z WOT”, czyli 16-dniowe szkolenie wojskowe przeznaczone dla osób, które nigdy dotąd nie miały do czynienia z mundurem. Podczas szkolenia odbywać się będą zajęcia m.in. ze strzelania, taktyki wojskowej, będą elementy zimowego surwiwalu, nauka udzielania pomocy przedmedycznej, topografii i poruszania się w terenie. Szkolenie rozpocznie się 11 lutego a zakończy 26 lutego złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej na terenie koszar w Choszcznie. „Ferie z WOT” są oczywiście bezpłatne. Aby zgłosić się, najlepiej skontaktować się z wojskowym rekruterem, którego znajdziemy na stronie WOT: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Tekst: Marcin Górka/ rzecznik prasowy 14 ZBOT

red. PZ

autor zdjęć: Małgorzata Górka, 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Leopardy 2 dla Ukrainy?
 
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Przetarcie przed manewrami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bożeny wspierają saperów
Air Policing piątej generacji
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Styczniowy poligon terytorialsów
Śladem profesjonalistów
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
HIMARS-y dla Polski
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Patrioty w stolicy
Reforma systemu RPW
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Bohaterowie spod Węgrowa
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Patrioty znów będą ćwiczyć
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Proces na pokaz
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Sonda dla cywilów!
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Terenowe motocykle II RP
Cekaemy i trumny
Armia przetestuje Piraty
Sposób na drony
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Za nami jest tylko śmierć
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Ukraina czeka na czołgi
Sobota z żołnierzami
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
W hołdzie wołyńskim ofiarom
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Armia Czerwona niesie śmierć
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Łączność dla czołgów
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Cegiełka na morzu
Orlik w natowskiej misji
Dodatek już nie za klasę
Odry dostarczone
Instruktor z cienia
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
Rozmowy (nie)kontrolowane
Abramsy jadą do Ukrainy!
System Patriot na warszawskim Bemowie
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Sojusznicza rotacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO