moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ochotnicy rozpoczynają służbę

Prawie 2800 ochotników rozpoczęło w poniedziałek dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Z tymi, którzy szkolenie przejdą w 16 Pułku Logistycznym, spotkał się wicepremier Mariusz Błaszczak. – Naszym celem jest wzmacnianie Wojska Polskiego. Chcemy, aby polska armia była coraz liczniejsza – mówił w Elblągu szef MON-u.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to pierwszy krok dla osób, które chcą związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. W poniedziałek na terenie 35 jednostek wojskowych w całym kraju prawie 2800 osób rozpoczęło trwające 28 dni szkolenie podstawowe. W uroczystości wręczenia broni tym, którzy stawili się w Elblągu, wziął udział wicepremier Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– Liczę, że wszyscy spośród tych, którzy się zgłosili do służby, po przejściu kursu specjalistycznego, zostaną żołnierzami zawodowymi – powiedział szef MON-u. Dodał, że budowanie silnego wojska, to najlepszy sposób na to, aby zapobiec zagrożeniom. A te, choćby z uwagi na toczącą się w Ukrainie wojnę, mają realny charakter. – My nie chcemy wojny, ale skoro chcemy pokoju, to musimy szykować się do wojny. Dlatego konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie – zaznaczył.

Wicepremier przypomniał, że w 2022 roku do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się ponad 16 tys. osób. – To dobry wynik, bo rozpoczęliśmy szkolenia w połowie roku – ocenił Mariusz Błaszczak. W tym roku resort obrony przygotował miejsca dla 25 tys. ochotników (odbędzie się w sumie osiem edycji szkoleń podstawowych). Jednak, jak zapewnił minister obrony, jeśli zajdzie taka potrzeba, liczba ta zostanie zwiększona. Błaszczak zachęcał, aby kolejne osoby zainteresowały się ofertą armii, i zapewnił, że warunki służby są godne.

– Naszym celem jest wzmacnianie Wojska Polskiego – mówił szef MON-u. – Naszym celem jest to, aby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze, szczególnie we wschodniej części kraju – podkreślał. Dodał, że to właśnie dlatego na potrzeby 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej powstają nowe jednostki i rozpoczęło się formowanie 1 Dywizji Piechoty Legionów. Wojsko otrzymuje też nowy sprzęt, m.in. czołgi K2 i armatohaubice K9.

Ochotnicy przez 28 dni, bo taki czas spędzą w jednostkach uczestnicy szkolenia podstawowego, będą mieli możliwość zapoznania się z podstawami wojskowego rzemiosła: nauczą się posługiwania bronią i systemami łączności, poznają wojskowy sprzęt i regulaminy, odbędą także szereg treningów sprawnościowych. Zwieńczeniem tego etapu będzie przysięga wojskowa. – Liczę, że jesteście ambitni i pracowici i nie zatrzymacie się w tym pogłębianiu swoich umiejętności. Kariera wojskowa stoi przed wami otworem – zwrócił się do ochotników Mariusz Błaszczak. Po ukończeniu 28-dniowego szkolenia każdy z żołnierzy będzie musiał zdecydować, czy chce: przejść do rezerwy, zasilić szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, czy kontynuować naukę na trwającym 11 miesięcy szkoleniu specjalistycznym. Ten ostatni przypadek wiąże się ze skierowaniem do służby w jednostce wojskowej na konkretnym stanowisku służbowym. – Ale nawet jeśli nie zdecydujecie się na kontynuowanie służby, to będziecie rezerwistami, którzy potrafią obsługiwać broń, będziecie zorganizowani i gotowi, aby stawić się, gdy ojczyzna was wezwie – mówił wicepremier Błaszczak. – Oby nie było takiej potrzeby, ale na tym polega system odstraszania. Wzmacniamy Wojsko Polskie, aby agresor nie napadł na naszą ojczyznę – wyjaśnił.

Szef MON-u dodał, że podczas dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ochotnicy będą mieli okazję do tego, aby zdobyć dodatkowe uprawnienia. – Możecie nabyć umiejętności, które pomogą wam zainwestować w siebie – zaznaczył. – Liczę na to, że będziecie aktywnie korzystali z tego, co daje wam dobrowolna zasadnicza służba wojskowa – powiedział.

Przez cały czas dobrowolnej służby każdy ochotnik będzie otrzymywał uposażenie w wysokości 4560 zł miesięcznie, a po jej ukończeniu zyska pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej lub zatrudnienia w instytucjach administracji publicznej, o ile spełni wymagania określone dla danego stanowiska.

– Jak przypomniał wicepremier, dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona w życie dzięki ustawie o obronie ojczyzny. Natomiast w ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła zmiany dotyczące żołnierzy zawodowych, którzy już zasilają szeregi armii. Po 15 latach służby otrzymają 5 proc. dodatku do uposażenia i 1 proc. za każdy kolejny rok. – Robimy wszystko, aby Wojsko Polskie było silne, a Polska bezpieczna – zaznaczył Błaszczak.

Do ochotników, którzy rozpoczęli właśnie szkolenie, zwrócił się także płk Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. – Dziś, wy w Elblągu, ale również wasi koledzy i koleżanki w różnych miejscach w Polsce, rozpoczęliście nowy etap w życiu – powiedział. Dodał, że choć decydując się na rozpoczęcie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, każdy kierował się inną motywacją, od teraz wszyscy mają jeden cel: zostać żołnierzami i od teraz na ich barkach będzie spoczywał obowiązek obrony granic i ludności. – Mundur, który dziś otrzymaliście, noście z godnością. Życzę wam powodzenia, wytrwałości i aby żołnierskie szczęście zawsze wam towarzyszyło – mówił płk Mirosław Bryś.

Ochotnicy, którzy dziś rozpoczęli szkolenie podstawowe, ukończą je 11 lutego. Ci, którzy chcieliby pójść ich śladem, wciąż mogą to zrobić. Kolejne turnusy odbędą się w terminach: 20 lutego – 18 marca, 8 maja – 3 czerwca, 12 czerwca – 8 lipca, 17 lipca – 12 sierpnia, 28 sierpnia – 23 września, 2 października – 28 października, 13 listopada – 9 grudnia. Zaplanowano także trzy, nieco krótsze terminy szkoleń dla absolwentów klas wojskowych: 23 maja – 3 czerwca, 1 sierpnia – 12 sierpnia, 12 września – 23 września. Ci, którzy chcieliby wziąć udział w szkoleniach, powinni wypełnić wniosek znajdujący się na stronie zostanzolnierzem.pl, a następnie zgłosić się do Wojskowego Centrum Rekrutacji wskazanego przez rekruterów.

Może to zrobić każda osoba, która ukończyła 18 lat, posiada obywatelstwo polskie i wykształcenie co najmniej podstawowe, cieszy się nieposzlakowaną opinią i nie była karana za przestępstwo popełnione umyślnie.

Jednostki, w których dziś rozpoczęło się szkolenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej:

16 Pułk Logistyczny Elbląg
14 Pułk Przeciwpancerny Suwałki
7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk
Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej Wejherowo
56 Baza Lotnicza Inowrocław
31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań Krzesiny
9 Batalion Dowodzenia Olsztyn
20 Brygada Zmechanizowana Morąg
12 Brygada Zmechanizowana Szczecin
5 Batalion Dowodzenia Rząska
18 Batalion Dowodzenia Siedlce
Centrum Szkolenia Logistyki Grudziądz
8 Batalion Remontowy Kołobrzeg
1 Batalion Kawalerii Powietrznej Leźnica Wielka
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Kielce
18 Pułk Rozpoznawczy Białystok
11 Pułk Artylerii Węgorzewo
6 Batalion Dowodzenia Kraków
Batalion Dowodzenia Wojsk Lądowych Białobrzegi
16 Batalion Saperów Nisko
4 Pułk Przeciwlotniczy Leszno
2 Pułk Saperów Nowy Dwór Mazowiecki
23 Pułk Artylerii Bolesławiec
1 Batalion Czołgów Żurawica
16 Batalion Remontu Lotnisk Jarocin
6 Batalion Powietrznodesantowy Gliwice
2 Pułk Rozpoznawczy Hrubieszów
6 Batalion Chemiczny Sił Powietrznych Śrem
10 Brygada Logistyczna Opole
5 Pułk Chemiczny Tarnowskie Góry
8 Baza Lotnictwa Transportowego Kraków Balice
22 Batalion Piechoty Górskiej Kłodzko
17 Brygada Zmechanizowana Wędrzyn
3 Batalion Saperów Krosno Odrzańskie
7 Brygada Obrony Wybrzeża Trzebiatów

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
 
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwszy skok
Rakietowy szach
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Abramsy pod dobrą opieką
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Avenger” na Monte Cassino
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Invictus w zimowym stylu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wojna o porządek świata
Bruksela przed szczytem
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zielone światło dla Barbary
Śnieg może być groźną bronią
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Offset dla „Wisły”
Szef MON-u w Brukseli
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Lista trupich główek
Nowy szef CWCR
Wojenny bohater na szubienicy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rusza kwalifikacja wojskowa
Cud w Trewirze
Zamiana po włosku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Air Show ’25 – do zobaczenia
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Dobrowolsi – czas start!
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Mocny sygnał od NATO
Lekcje z frontu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Którą drogą do armii?
Skromny początek wielkiej wojny
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Roszady personalne w PGZ-ecie
Eurofightery znowu w Polsce
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO