moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Drawsku – przeciwnik na stałe

2 Brygada Zmechanizowana przejęła zwierzchnictwo nad Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko. Jej zadaniem będzie m.in. wydzielanie pododdziału, który wcieli się w rolę przeciwnika dla ćwiczących tam wojsk. Wszystko to ma usprawnić pracę największego polskiego poligonu, gdzie regularnie trenują siły NATO.


Żołnierze US Army na ćwiczeniach „Defender Europe ’22” w Drawsku Pomorskim

Powierzchnia obejmuje 34 tysiące hektarów, a na niej cztery pasy taktyczne i ponad 200 różnego rodzaju budynków. Tak wygląda największy polski poligon. W okolicach Drawska Pomorskiego mogą jednocześnie ćwiczyć siły odpowiadające brygadzie.

Od kilku lat ośrodek przechodzi prawdziwą rewolucję. Wpisuje się w nią decyzja z ostatnich dni grudnia. Tuż przed końcem roku Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko, które dotychczas bezpośrednio podlegało Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, zostało podporządkowane 2 Brygadzie Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca. Jak tłumaczy ppłk Marek Pawlak z DGRSZ, zmiana powinna usprawnić pracę poligonu. 2 Brygada będzie, między innymi, wydzielała ze swoich szeregów pododdział do odgrywania roli przeciwnika (siły OPFOR, ang. opposing forces) na potrzeby ćwiczących w Drawsku wojsk.

– W ośrodku regularnie szkolą się nie tylko Polacy, lecz także żołnierze innych armii NATO, przede wszystkim Amerykanie – przypomina mjr Błażej Łukaszewski, rzecznik 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, której podlega złocieniecka brygada. Na poligonie znajduje się nawet obozowisko, w którym przez cały czas stacjonują wojskowi z USA. – Żołnierze ze Złocieńca już wcześniej współdziałali z Centrum Szkolenia Bojowego, przyjmowali na siebie zadania sił OPFOR. Tak było choćby podczas ubiegłorocznych ćwiczeń „Defender”, gdy jedna z kompanii odgrywała rolę przeciwnika na rzecz 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Teraz współpraca zostanie zacieśniona – zaznacza mjr Łukaszewski.

Tymczasem na drawskim poligonie trwa szeroko zakrojona modernizacja. Projekt obejmuje między innymi przebudowę pasów taktycznych, strzelnic oraz rozbudowę infrastruktury. Pieniądze na inwestycje pochodzą zarówno z polskiego budżetu, jak i z amerykańskiego programu ERI (European Reassurance Initiative). Fundusze z tego źródła są pomocne w dostosowywaniu infrastruktury wojskowej na wschodniej flance NATO do potrzeb żołnierzy US Army. Na przykład, jedna ze strzelnic w Drawsku została przystosowana do szkolenia załóg czołgów Abrams oraz wozów bojowych Bradley i transporterów Stryker. Docelowo poligon ma się przeobrazić w nowoczesne centrum szkoleniowe. Zapis taki znalazł się w polsko-amerykańskiej deklaracji o pogłębieniu współpracy obronnej, którą w 2019 roku podpisali prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump.

Na poligonie drawskim żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej testowali system symulacji pola walki Gamer.

Ośrodek w Drawsku zdążył już ponad rok temu zmienić nazwę – właśnie na Centrum Szkolenia Bojowego – a teraz czeka na dostawę nowoczesnego sprzętu. – W pierwszym kwartale tego roku powinien do nas dotrzeć system symulacji pola walki Gamer – informuje st. chor. sztab. Marcin Czerwiński, rzecznik drawskiego Centrum. Wyprodukowała go szwedzka firma Saab, a kupił resort obrony narodowej. System składa się z symulatorów laserowych nakładanych na broń – od karabinów, przez wyrzutnie przeciwpancerne, aż po transportery opancerzone i czołgi. Do tego dochodzą czujniki, które mają na sobie żołnierze oraz poszczególne pojazdy. Jeśli wiązka wystrzelona na przykład z karabinu dosięgnie celu, system sygnalizuje trafienie. Dzięki temu ćwiczące pododdziały mogą działać w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnego pola bitwy. Przebieg walki na bieżąco mogą śledzić sztabowcy obydwu stron, którzy dostają informacje o aktualnej sytuacji swoich podwładnych. Mogą też wydawać im kolejne rozkazy.

– Pewien czas temu na poligonie powstała infrastruktura do obsługi tego rodzaju ćwiczeń. Był też testowany sam system – przyznaje st. chor. sztab. Czerwiński. Urządzenia przywieźli pracownicy firmy Saab. Jeszcze w listopadzie z Gamerem ćwiczyli żołnierze 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej, na początku grudnia zaś – wojskowi z 12 Brygady Zmechanizowanej. – To nie był jednak system, który ma do nas trafić na stałe. Ten pojawi się niebawem. Zgodnie z planem w drugim kwartale szkolenie z jego obsługi mają przejść nasi żołnierze, a w trzecim ma się rozpocząć rozruch systemu – podsumowuje rzecznik drawskiego centrum.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Michał Niwicz, Tomek/ 12 BZ, A. Wolska

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety dla Jastrzębi
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO on Northern Track
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Front przy biurku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Optyka dla żołnierzy
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sandhurst: końcowe odliczanie
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Święto stołecznego garnizonu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kolejne FlyEle dla wojska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
SOR w Legionowie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zachować właściwą kolejność działań
Odstraszanie i obrona
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Zbrodnia made in ZSRS
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO