moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce

Zasolenie wody jest większe niż w Morzu Martwym, a pod powierzchnię można zanurzyć się tylko z kilkudziesięciokilogramowym obciążeniem – mówią żołnierze, którzy wzięli udział w szkoleniu nurkowym w Kopalni Soli w Wieliczce. Zwiad i ewakuację w tak trudnych warunkach ćwiczyli wojskowi z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, nurkując w jeziorze solankowym 101 m pod ziemią.

Podwodne szkolenie w Wieliczce zorganizowała Grupa Specjalna Płetwonurków RP, która zrzesza nurków trudniących się badaniami hydrologicznymi, okresowymi przeglądami budowli hydrotechnicznych, nabrzeży i dna, a także poszukiwaniem i lokalizacją ofiar wypadków. Płetwonurkowie Grupy Specjalnej od wielu lat współpracują z Kopalnią Soli w Wieliczce, w przeszłości wielokrotnie sprawdzali zatopione przez wodę wielickie podziemia i czyścili dno jeziora solankowego.

– W 2022 roku nawiązaliśmy współpracę z Grupą Specjalną Płetwonurków RP i dzięki zawartemu porozumieniu nasi żołnierze mogą uczestniczyć w szkoleniach w niecodziennych warunkach, które są dostępne dla nielicznych – mówi płk Zbigniew Kowalski, szef szkolenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. – Żołnierze w Wieliczce ćwiczyli podwodny zwiad, rozpoznanie obiektów pod powierzchnią wody i ewakuację poszkodowanego – dodaje oficer.

Miejscem ćwiczeń było jezioro solankowe znajdujące się w kopalnianej Komorze Erazma Barącza. Komorę wydrążono w XIX wieku, a sól wydobywano z niej jeszcze na początku kolejnego stulecia. W 1905 roku część komory zalano, a resztę udostępniono zwiedzającym.

Sztuczny zbiornik położony jest 101 m pod powierzchnią ziemi i ma około 9 m głębokości. Akwen wypełniony jest solanką, w której zawartość soli wynosi 320 g na litr wody. – Woda ma tu bardzo dużą gęstość, aż o 30 procent większą od słodkiej wody. Zasolenie jest więc większe niż w Morzu Martwym – mówi uczestnik szkolenia sierż. Krzysztof Bieganowski z plutonu płetwonurków 25 Batalionu Dowodzenia (pododdział 25 BKPow). – To niezwykłe miejsce. Pod powierzchnią wody sól tworzy przepiękne kształty, a dodatkowo na dnie zbiornika skrzą się monety. Pieniądze wrzucają turyści, licząc na spełnienie marzeń – dodaje podoficer. Żołnierze przyznają, że nurkowanie w Kopalni Soli trudno do czegokolwiek porównać. – W Egipcie czy w Chorwacji może dziś nurkować każdy. Ale zejść pod powierzchnię wody w Wieliczce mogą nieliczni. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy tego doświadczyć – mówią płetwonurkowie z 25 Brygady.

Wyjaśniają, że największym wyzwaniem w trakcie ćwiczeń było właśnie zasolenie wody. – Musieliśmy wziąć kilkukrotnie więcej balastu, żeby się zanurzyć. Ja sam nurkowałem z obciążeniem 34 kg, podczas gdy normalnie w zwykłym jeziorze wystarczy mi dodatkowych 12 kg – przyznaje sierż. Bieganowski. Podoficer tłumaczy, że w trakcie działań pod wodą nurkowie musieli uważać, by nie doszło do przypadkowego zerwania maski. – Gdyby sól dostała się do oczu, musielibyśmy natychmiast wynurzyć się na powierzchnię. To byłby koniec nurkowania – dopowiada.

Żołnierze i członkowie Grupy Specjalnej Płetwonurków RP oczyścili ze śmieci dno jeziora solankowego.

To było drugie w tym roku szkolenie żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Kopalni Soli w Wieliczce. W październiku wojskowi z innego pododdziału 25 BKPow również we współpracy z Grupą Specjalną Płetwonurków RP ćwiczyli pod ziemią wspinaczkę i techniki alpinistyczne z wykorzystaniem lin. Wówczas w treningu w Kopalni Soli uczestniczyli także terytorialsi z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 25 BKPow

dodaj komentarz

komentarze


Szczury Pustyni dotarły do Polski
 
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Mocny sygnał od NATO
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Avenger” na Monte Cassino
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zimowy sprawdzian podchorążych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Którą drogą do armii?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wojna o porządek świata
Invictus w zimowym stylu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Cud w Trewirze
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Abramsy pod dobrą opieką
Lekcje z frontu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Śnieg może być groźną bronią
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Bruksela przed szczytem
Nowoczesna łączność dla armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Skromny początek wielkiej wojny
Rakietowy szach
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Eurofightery znowu w Polsce
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lista trupich główek
Zamiana po włosku
Offset dla „Wisły”
Nowy szef CWCR
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zielone światło dla Barbary
Pierwszy skok
Dobrowolsi – czas start!
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szef MON-u w Brukseli
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO