moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WAT wesprze krakowską uczelnię

Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie będzie można studiować cyberbezpieczeństwo. Uczelnia już dziś kształci studentów na kierunkach związanych z bezpieczeństwem, lecz po raz pierwszy będzie współpracowała z Wojskową Akademią Techniczną. Dziś porozumienie w tej sprawie podpisali rektorzy obu uczelni.

Dokument sygnowany przez prof. Piotra Borka, rektora Uniwersytetu Pedagogicznego, oraz gen. prof. Przemysława Wachulaka, rektora-komendanta Wojskowej Akademii Technicznej, dotyczy współpracy w prowadzeniu działalności naukowej, badawczej i dydaktycznej. Obie uczelnie deklarują realizację wspólnych projektów naukowych oraz konferencji, sympozjów, seminariów i debat. Połączą też swoje siły w kształceniu studentów oraz doktorantów dzięki m.in. wymianom międzyuczelnianym.

Porozumienie w głównej mierze dotyczy jednak utworzenia nowego kierunku studiów – cyberbezpieczeństwa – który od 1 października 2023 roku chce otworzyć Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Wojskowa Akademia Techniczna ma wspierać ten projekt. – Kadra uczelni będzie mogła równocześnie pracować tu, w Warszawie i w Krakowie – zapowiada Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, który wziął udział w uroczystości podpisania porozumienia. Podkreśla, że na takiej współpracy skorzysta wojsko. – Mam nadzieję, że studenci tej uczelni zechcą wstąpić do wojsk obrony cyberprzestrzeni – mówi Terlecki.

W podobnym duchu wypowiada się także Wojciech Skurkiewicz. Wiceminister obrony podkreśla, że zależy mu na tym, aby współpraca wojskowej uczelni z cywilną była jak najlepsza. – Potrzeby kadrowe sił zbrojnych są olbrzymie. Dziś realizujemy wiele zdań związanych ze zwiększeniem liczebności wojska. W związku z tym potrzebujemy dobrze wykwalifikowanej kadry dowódczej. Być może dowódcy znajdą się także wśród osób, którzy podejmą studia na Uniwersytecie Pedagogicznym – mówi Wojciech Skurkiewicz. Czy studenci cyberbezpieczeństwa otrzymają również stopień wojskowy? – W trakcie studiów będziemy się zastanawiać, jak to rozwiązać, by stworzyć możliwość zdobycia stopnia oficerskiego na cywilnej uczelni. To jest rzecz kluczowa – przyznaje wiceminister obrony.

Na Uniwersytecie Pedagogicznym ma powstać również strzelnica, na której studenci będą mogli zdobywać umiejętności strzeleckie. – Na pewno będziemy współpracować przy takim projekcie. Zapewniam wsparcie ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Wojskowej Akademii Technicznej – deklaruje Skurkiewicz.

W uroczystości poza wicemarszałkiem Terleckim i sekretarzem stanu w MON-ie uczestniczyli także: prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, dr hab. Robert Stawarz, prorektor ds. kształcenia i rozwoju Uniwersytetu Pedagogicznego, dr hab. inż. Kazimierz Worwa, prorektor WAT-u do spraw kształcenia.

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie powstał w 1946 roku jako Państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Uczelnia, w której jest dziś pięć wydziałów – m.in. nauk: humanistycznych, ścisłych, przyrodniczych, społecznych – to uznany ośrodek naukowo-badawczy i dydaktyczny.

Wojskowa Akademia Techniczna została powołana w 1951 roku. Kształci podchorążych i studentów, kadrę badawczą i dydaktyczną. WAT prowadzi też badania w dziedzinach nauk inżynieryjno-technicznych, ścisłych i przyrodniczych oraz społecznych, w szczególności w zakresie techniki wojskowej i technologii bezpieczeństwa. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: Mariusz Maciejewski/ WAT

dodaj komentarz

komentarze


Polska przystań brytyjskich jeńców
 
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Dobrowolsi – czas start!
Wojenny bohater na szubienicy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Bruksela przed szczytem
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Mocny sygnał od NATO
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Eurofightery znowu w Polsce
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Tajna misja polskiej agentki
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wielki test w West Point coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwszy skok
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wojna o porządek świata
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Air Show ’25 – do zobaczenia
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesna łączność dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowy szef CWCR
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
Palmiry – miejsce kaźni
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO