moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pioruny w linii

Trwają dostawy zestawów Piorun do Wojska Polskiego. Kolejnych kilkaset przeciwlotniczych rakiet i kilkadziesiąt wyrzutni trafiło do naszych żołnierzy. To nie ostatnia dostawa zaplanowana w tym roku – poinformował w mediach społecznościowych wicepremier Mariusz Błaszczak. Umowę z Mesko, producentem broni, podpisano sześć lat temu, ale w tym roku kontrakt został anektowany.

Opracowane przez polskich inżynierów Przenośne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe Piorun – PPZR Piorun – to jedna z najnowocześniejszych konstrukcji tego typu na rynku. Broń jest wyposażona w innowacyjny system naprowadzania oraz głowicę bojową, które umożliwiają zwalczanie nie tylko samolotów czy śmigłowców, lecz także różnego typu dronów. Pioruny mogą razić obiekty znajdujące się w odległości od 400 do 6500 m oraz poruszające się na wysokości od 10 do 4000 m.

PPZR Piorun, które sześć lat temu zamówiła polska armia, są rozwinięciem używanych przez wojsko Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Grom. Wart 932 mln zł kontrakt przewidywał dostawę 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych w latach 2017–2022. W czerwcu tego roku Agencja Uzbrojenia podpisała z producentem uzbrojenia – firmą Mesko S.A. – aneks do umowy zwiększający zamówienie o 3,5 tys. rakiet i 600 wyrzutni. Tym samym łączna wartość kontraktu z 2016 roku przekroczyła 4,5 mld zł.

30 listopada wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o postępach w realizacji dostaw Piorunów. – Trwają dostawy zestawów Piorun do Wojska Polskiego. Kolejnych kilkaset przeciwlotniczych rakiet i kilkadziesiąt wyrzutni trafiło do naszych żołnierzy. To nie ostatnia dostawa zaplanowana w tym roku – napisał wicepremier.

Ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, sprecyzował, że do tej pory do Sił Zbrojnych RP zostało dostarczonych ponad tysiąc rakiet Piorun oraz kilkaset mechanizmów startowych. – Dostawy są realizowane terminowo i sukcesywnie rosną – zapewnił w mediach społecznościowych.

Pioruny otrzymują jednostki liniowe wojsk lądowych – przede wszystkim brygady zmechanizowane, w których są podstawowym orężem pododdziałów przeciwlotniczych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
JW Agat: idziemy po młodych!
WAT wzmacnia „opelotkę”
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Syndrom Karbali
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Czekamy na F-35
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Generał z cienia
Ready for Every Scenario
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Polsko-estońska współpraca
Wodny chrzest Borsuków
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Ostatni most
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Poznaj tajemnice Husarza
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Symbol skupiający wiele znaczeń
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Wojsko zaprasza rodziny
Husarze już w Polsce!
Bez zmian w emeryturach
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Sprawdzian dla zawiszaków
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Huta Częstochowa bliżej wojska
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Bieg ku pamięci bohaterów
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Początek wielkiej historii
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Ryś w boksie
Od cyberkursu po mundurówkę
Groźny incydent w Libanie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Armia testuje roboty do transportu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Skrzydlaci komandosi
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Równanie z „Iksem”
Logistycy pod lupą
Jak wojsko chroni lotniska?
Wypadek w PKW UNIFIL
Czerwieńsze będą…
Desant na Odrze
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
NATO i USA o Iranie
Adaptacja i realizm

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO