moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum polskiego superbohatera

W Ostrowi Mazowieckiej powstało pierwsze w Polsce muzeum poświęcone postaci pułkownika Witolda Pileckiego i jego żony. Wystawa opowiadająca historię bohatera walk z nazizmem i komunizmem oraz życie codzienne jego bliskich mieści się w zabytkowym domu rodzinnym Marii Pileckiej. Muzeum jest już otwarte dla zwiedzających.

– Zadaniem naszego muzeum jest pokazanie pułkownika Witolda Pileckiego nie tylko jako polskiego superbohatera, lecz także jako zwykłego człowieka – mówi Karol Madaj, dyrektor nowo otwartego Muzeum-Domu Rodziny Pileckich. Dodaje, że placówka chce opowiadać zarówno o szczegółach misji wywiadowczej dobrowolnego więźnia Auschwitz, jak i o wydarzeniach oraz postaciach, które go ukształtowały. – Wyjątkowość życia Pileckiego wynika z wyborów, jakich dokonywał każdego dnia – zaznaczają pracownicy muzeum. 

Placówka powstała w Ostrowi Mazowieckiej. Mieści się w zabytkowym, odrestaurowanym domu rodzinnym Marii Pileckiej z domu Ostrowskiej, żony pułkownika. W miejscowym kościele Pileccy wzięli ślub. Po wybuchu wojny Maria Pilecka schroniła się w rodzinnej miejscowości razem z dziećmi. – Ten dom jest symbolem wychowania całego pokolenia Kolumbów i Żołnierzy Niezłomnych – podkreślił prezydent Andrzej Duda na początku listopada podczas uroczystego otwarcia muzeum. Dodał, że placówka opowiada o codziennym życiu rodzinnym Marii, jej dzieci i rodziców i zarazem jest świadectwem niezłomności jej męża. – Maria Pilecka od początku stała przy mężu. Nie poddała się, mimo że ona i jej dzieci cierpiały z powodu prześladowań, a jednak do końca zachowała godność – podkreślał prezydent.

Z kolei Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, napisał w liście, że utworzenie muzeum wpisuje się w działania mające na celu przywracanie należytej pamięci bohaterom walk o wolną Polskę. To także – jak zauważył wicepremier Gliński – dowód na to, że starania władz komunistycznych, aby wymazać bohaterów ze zbiorowej świadomości, się nie powiodły . W otwarciu placówki uczestniczyli także członkowie rodziny: Andrzej Pilecki, syn Marii i Witolda, oraz Andrzej Marek Ostrowski, siostrzeniec Marii Pileckiej. – Na Wileńszczyźnie spotykam jeszcze osoby, które pamiętają moją matkę i wspominają, jaka była dobra, piękna i sprawiedliwa, jako nauczycielka i jako wychowawczyni – opowiadał Andrzej Pilecki.

Wystawa stała „O Marii i Witoldzie Pileckich” jest to nowoczesna ekspozycja, zaprojektowana w taki sposób, aby historia słynnego żołnierza AK zaciekawiła zwiedzających i zainspirowała ich do samodzielnego poznawania historii bohaterów walk o niepodległość. Na parterze i poddaszu domu autorzy wystawy przedstawili losy Marii i jej rodziny, a także historię Ostrowi Mazowieckiej. W podziemiach nowo wybudowanej części muzeum można natomiast poznać dzieje Witolda Pileckiego: jego dzieciństwo, życie na Kresach, harcerstwo, walkę podczas wojny z bolszewikami, dom w Sukurczach oraz działania w czasie II wojny.

Ekspozycja łączy multimedialne narzędzia audiowizualne i instalacje artystyczne z przedmiotami i osobistymi pamiątkami po pułkowniku. Są to m.in. stempel Pileckiego oraz drzwi z mieszkania na warszawskim Żoliborzu. To właśnie w Warszawie Pilecki dał się aresztować, aby dostać się do obozu w Auschwitz. Pracownicy muzeum podkreślają, że warto zwrócić uwagę na opowieść o tragicznej śmierci Pileckiego, przedstawioną w filmowej, fabularnej formie. Uzupełniają ją fragmenty wspomnień oraz zeznania świadków hitlerowskich zbrodni popełnianych podczas II wojny.

Muzeum-Dom Rodziny Pileckich powstało dzięki staraniom lokalnego samorządu i resortu kultury. W 2016 roku miasto Ostrów Mazowiecka kupiło dom, który nieodpłatnie przekazało na potrzeby muzeum. Placówka została powołana uchwałą Rady Miasta w 2016 roku. Jest prowadzona wspólnie przez resort kultury i miasto. Koncepcję architektoniczną opracowała spółka BDR Architekci, a wykonawcą była spółka ZKM-ASIS. Koszt budowy i urządzenia wystawy stałej, wynoszący ponad 13,5 mln zł, w ponad 90 proc. pokrył resort kultury. Inwestycja jest także wspófinansowana przez Unię Europejską i Miasto Ostrów Mazowiecka.

Od 3 listopada muzeum dostępne jest dla zwiedzających. Otwarte jest w dni robocze w godzinach 10–18, w weekendy 11–17. Do końca roku wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziemy na stronie www.muzeumpileckich.pl.

Witold Pilecki walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i wojnie 1939 roku. W czasie okupacji współtworzył konspiracyjną Tajną Armię Polską. W 1940 roku został dobrowolnym więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zorganizował ruch oporu. Po ucieczce z obozu napisał raporty o popełnianych tam zbrodniach. Oficer walczył w powstaniu warszawskim, po wojnie służył w 2 Korpusie Polskim we Włoszech. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu niepodległościowym. Został aresztowany i skazany przez komunistów na karę śmierci. Zamordowano go 25 maja 1948 roku. Szczątków Pileckiego do dziś nie odnaleziono. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego, awansowano go też do stopnia pułkownika.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, Katarzyna Piędziak/ MDRP

dodaj komentarz

komentarze


Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
USA znów uderzyły w Iran
Apetyt Smoka rośnie
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
SKON o budżecie MON-u
Zbrodnicza farsa
Pilny apel o rakiety do Patriotów
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Orka dobiła do brzegu
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Królowa wspinaczki kończy karierę
Na straży odporności Polski
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Od dronów po lufy armatnie
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Tropem tajemnic z przeszłości
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
NATO liczy wydatki przed szczytem
US Army zaprasza do świętowania
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
PKW Irak zostaje w Jordanii
Uzbrojenie za 16,5 mld zł przekazane Ukrainie
Anglicy znów uciekną z obozu
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Domek Pilota w LAW otwarty
Miliardy na obronność
Niebo bez dominacji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Ważne decyzje w Brukseli
„Iks” nasz powszedni
NATO zwiększy produkcję broni
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Sojusznicza medycyna pola walki
Barakudy z Polski
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Priorytety na szczyt NATO
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Airbus A330 MRTT
Promocja oficerska na WAT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szermierze i pięściarki na podium
Poznański gen wolności
Równanie z „Iksem”
Przełomowe porozumienie
Śmierć w sercu Azji
Podróż w ciemność
Wsparcie ma znaczenie
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Nadchodzą zmiany
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Bez zmian w emeryturach
Prezydent RP o szczycie NATO
Polski wkład w operację „Overlord”
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Przełomowe zdolności artylerzystów
Zatrzymać drona
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO