moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi dowódcy w Wojsku Polskim

Wicepremier Mariusz Błaszczak wręczył nominacje na nowe stanowiska pięciu oficerom. Awanse przyznano m.in. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, a także w kilku brygadach, zarówno wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Dziś została przedłużona także kadencja dotychczasowego zastępcy szefa Agencji Uzbrojenia.

Uroczystość mianowania oficerów na nowe stanowiska odbyła się w poniedziałek rano w Ministerstwie Obrony Narodowej. Na mocy decyzji Mariusza Błaszczaka, wicepremiera i ministra obrony narodowej, od 25 listopada płk Marcin Frączek będzie służył na stanowisku szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznania P2 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, a 1 grudnia płk Tadeusz Nastarowicz zostanie dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Tego samego dnia płk Mieczysław Gurgielewicz i płk Paweł Lech staną na czele 1 i 5 Brygady Obrony Terytorialnej. Dziś została także przedłużona kadencja dotychczasowego zastępcy szefa Agencji Uzbrojenia – służbę na tym stanowisku będzie kontynuował płk Michał Marciniak. Kim są oficerowie, którzy otrzymali nominacje?

Płk Marcin Frączek to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki, a pierwszą jednostką, w której służył po jej ukończeniu, był 2 Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie. Na przełomie lat 2011 i 2012 pełnił funkcję zastępcy szefa sztabu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, a w 2016 roku został dowódcą 18 Pułku Rozpoznawczego. Od 2018 roku był szefem Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Płk Mieczysław Gurgielewicz jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Po jej ukończeniu służył m.in. w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej i 16 Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 2004–2016 był związany z 15 Brygadą Zmechanizowaną, gdzie pełnił funkcje m.in. oficera sekcji, szefa sekcji rozpoznawczej i zastępcy szefa sztabu brygady. Wówczas dwukrotnie uczestniczył w misjach poza granicami kraju: na Wzgórzach Golan i w Afganistanie. Służył też na stanowisku zastępcy dowódcy 1 Brygady Obrony Terytorialnej i dowódcy 5 Brygady Obrony Terytorialnej.

Płk Paweł Lech, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Akademii Obrony Narodowej. Ukończył także studia podyplomowe z ochrony i zarządzania kryzysowego, a w 2021 roku obronił tytuł doktora w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. Karierę wojskową rozpoczął od dowodzenia plutonem w 1 Batalionie Logistycznym, następnie służył w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych. W 2018 roku został zastępcą dowódcy 8 Brygady Obrony Terytorialnej, a w 2021 roku – szefem oddziału w Pionie Szkolenia WOT.


Płk Michał Marciniak jest absolwentem Wydziału Uzbrojenia i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej, ukończył także studia podyplomowe na Akademii Obrony Narodowej oraz kurs w Defense Institute of Security Assistance Management w Stanach Zjednoczonych. W 2019 roku uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych. Służył m.in. w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego, Departamencie Zaopatrywania Sił Zbrojnych i Inspektoracie Uzbrojenia. W latach 2017–2021 pełnił funkcję pełnomocnika ministra obrony narodowej do spraw pozyskania i wdrożenia do Sił Zbrojnych RP Systemu Wisła. Od 1 stycznia tego roku jest zastępcą szefa Agencji Uzbrojenia i pełnomocnikiem szefa resortu obrony do spraw budowy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Płk Tadeusz Nastarowicz ukończył Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusza Kościuszki, a także szereg kursów i studiów podyplomowych, m.in. w Akademii Obrony Narodowej i Akademii Podlaskiej. Służył w 4 Brygadzie Kawalerii Pancernej, Polsko-Litewskim Batalionie Sił Pokojowych, 3 Batalionie Rozpoznawczym, 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej i 15 Brygadzie Zmechanizowanej. W 2012 roku został dowódcą 3 Batalionu Zmechanizowanego, a w 2016 roku stanął na czele 2 Brygady Obrony Terytorialnej. Jest także weteranem misji PKW UNDOF w Syrii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-kanadyjska współpraca
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Czerwieńsze będą…
Drugi dom efów
Ślady, których nie widać
NATO rozkłada lotniczy parasol
Oswoić „latający komputer”
K9, ognia!
Równanie z „Iksem”
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
DIANA szansą dla polskich innowacji
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Bez zmian w emeryturach
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Nowa baza US Army w Polsce?
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Sojusz kontra drony
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Husarze dla mieszkańców Polski
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Natowskie manewry na Bałtyku
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Polski wkład w operację „Overlord”
Hegseth odznaczył polskiego generała
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Kraków zaprosił weteranów
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Marsz prawdę ci powie
Studia z obrony granic
Generał z cienia
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Wsparcie ma znaczenie
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Lotnisko w zanadrzu
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Wielka gra na ukraińskim froncie
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Koszykarskie widowisko
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Bałtyk, wspólna sprawa
Latający dron – broń na okręty podwodne
Śmierć w sercu Azji
Biało-czerwona na Monte Cassino
Groźny incydent w Libanie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
F-35 zmienia wszystko
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO