moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Co się stało w Przewodowie? Służby pracują

„Na terenie wsi Przewodów w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej” - poinformowało MSZ. Na miejscu zdarzenia pracują służby, w tym policja i wojsko. Podwyższona została gotowość bojowa niektórych jednostek wojskowych, rozważane jest uruchomienie artykułu 4. NATO.


Nieoficjalne informacje o wybuchach w powiecie hrubieszowskim na wschodzie kraju pojawiły się w mediach późnym popołudniem. Ok. 15.40 w miejscowości Przewodów, ok. 7 km od ukraińskiej granicy, miały rzekomo spaść dwie rakiety niewiadomego pochodzenia. W wyniku eksplozji zginęły dwie osoby. Wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że na terytorium RP spadł pocisk produkcji rosyjskiej i w związku z tym zdarzeniem do MSZ wezwany został ambasador Federacji Rosyjskiej „z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień”.

Kilka godzin wcześniej w związku z incydentem premier Mateusz Morawiecki, zwołał pilną naradę Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Przez trzy godziny w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego obradowali m.in. Mariusz Błaszczak, wicepremier i szef MON; Mariusz Kamiński, szef MSWiA oraz Jacek Siewiera, szef BBN. – Dzisiaj na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli Polski. Na miejscu przebywają nasze służby, które wyjaśniają sytuację. Podwyższono gotowość niektórych jednostek wojskowych i innych służb mundurowych na terenie kraju – mówił podczas konferencji prasowej Piotr Müller, rzecznik rządu. – Jednocześnie podjęliśmy decyzję o weryfikacji tego, czy zachodzą przesłanki do uruchomienia procedury wnikających z artykuły 4. Paktu Północnoatlantyckiego – dodał. Potwierdził to minister Siewiera. – Prezydent Andrzej Duda zakończył rozmowę z sekretarzem generalnym NATO. Weryfikujemy przesłanki wykorzystania art. 4. Sojuszu. Jesteśmy w kontakcie z kluczowymi sojusznikami – dodał szef BBN. Artykuł 4. NATO zakłada, że „strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron”. Tuż przed godziną 23. prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem.

Wieczorem odbyło się także specjalne posiedzenie Rady Ministrów. Po jego zakończeniu na konferencji prasowej wystąpił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapewnił, że na miejscu zdarzenia pracują wszystkie niezbędne służby. Zaapelował też o spokój i powstrzymanie się od zbędnych spekulacji i nie uleganie propagandzie.

W podobnym tonie wypowiedział się także prezydent Andrzej Duda. Potwierdził, że z pierwszych oględzin miejsca zdarzenia wynika, że pocisk był najprawdopodobniej produkcji rosyjskiej, ale nie ma jednoznacznych dowodów, kto ją wystrzelił. Prezydent zapewnił o wsparciu, jakie zadeklarowali Polsce sojusznicy z NATO. – Wszystkim przywódcom opisałem sytuację: są prowadzone czynności śledcze na miejscu wybuchu. Joe Biden zadeklarował, że udzieli nam wsparcia w postaci amerykańskich ekspertów, którzy pomogą nam w badaniu miejsca tego zdarzenia – mówił Andrzej Duda. – Została wzmocniona ochrona Polski. Nic nie wskazuje na to, aby dalsze tego typu zdarzenia miały następować – uspokajał prezydent.

Wicepremier Mariusz Błaszczak rozmawiał z kolei z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych. – Usłyszałem zapewnienia, że w każdym momencie możemy liczyć na wsparcie USA. Zwiększamy także poziom gotowości niektórych jednostek wojskowych. Wojsko Polskie monitoruje sytuację i zapewnia bezpieczeństwo. Apeluję o rozwagę przy komentowaniu sytuacji – poinformował szef MON.

O rozmowie z zwierzchnikiem polskich sił zbrojnych poinformował na Twitterze Jens Stoltenberg. – Rozmawiałem z prezydentem Dudą o eksplozji w Polsce. Przekazałem kondolencje w związku z ofiarami. NATO monitoruje sytuację, w ścisłej współpracy z sojusznikami. Najważniejsze, by ustalone zostały wszystkie okoliczności zdarzenia – napisał szef NATO.

Informacje o „rosyjskich rakietach” w Polsce, powołując się na oficera amerykańskiego wywiadu, pierwsza podała amerykańska agencja Associated Press. Rzecznik Pentagonu nie potwierdził tych doniesień, ale zapewnił, że „traktuje je bardzo poważnie”. W podobnym tonie wypowiadał się Departament Stanu USA. – Współpracujemy z Polską, by ustalić, co się stało i jakie będą kolejne odpowiednie kroki – powiedział we wtorek zastępca rzecznika amerykańskiego Departamentu Stanu Vedant Patel. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wicepremier Mariusz Błaszczak jeszcze dziś odbędzie pilną rozmowę z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.

Kondolencje i wyrazy wsparcia Polsce przesłał także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz przywódcy krajów bałtyckich, Czech i Słowacji. Do wydarzeń na Twitterze odniósł się także szef Rady Europejskiej Charles Michel. – Jestem wstrząśnięty wiadomością o tym, że pocisk rakietowy lub inny rodzaj amunicji zabił ludzi na terytorium Polski. Moje kondolencje dla rodzin. Jesteśmy z Polską. Jestem w kontakcie z polskimi władzami, członkami Rady Europejskiej i innymi sojusznikami – napisał w mediach społecznościowych.

Jutro w tej sprawie zbiorą się Rada Bezpieczeństwa Narodowego oraz Rada Północnoatlantycka.

MKS

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski / BBN

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Pytania o europejską tarczę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Ryś” z laserem
Mobilne dowodzenie
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Śladami ojca
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polska wiktoria na Monte Cassino
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
Serwis K9 w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wszystkie misje AWACS-a
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO