moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwsza „szesnastka” w stolicy

Przeprowadzić patrol, rozpoznać teren, odeprzeć atak przeciwnika! Takie zadania otrzymali uczestnicy szkolenia podstawowego w 18 Stołecznej Brygadzie Oborny Terytorialnej. Była to pierwsza „szesnastka”, która odbyła się w nowo formowanej jednostce. Docelowo w brygadzie ma służyć 3 tys. żołnierzy.

„Szesnastka” to nazwa szkolenia podstawowego, które muszą ukończyć ochotnicy starający się o przyjęcie w szeregi wojsk obrony terytorialnej. Pierwsze szesnastodniowe szkolenie odbyło się właśnie w nowo formowanej, 18 Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ochotnicy uczyli się podstaw wojskowego rzemiosła. Poznawali tajniki taktyki, udzielania pierwszej pomocy, zasad obsługi broni. Mieli też zajęcia na strzelnicy. Jak sobie radzili? – To tak naprawdę początek ich przygody ze służbą, wiele osób zostało po prostu wyrwanych ze swojej codzienności, ale mimo to nie brakowało im zapału i zaangażowania – mówi „Iglasty”, jeden z instruktorów, który czuwał nad przebiegiem szkolenia. – Nawet jeśli jednego dnia coś komuś nie wychodziło, następnego była widoczna poprawa. To tylko potwierdza teorię, że jeden ochotnik jest wart więcej niż sto osób przymuszonych do wykonywania swoich obowiązków – zaznacza.

Zwieńczeniem zmagań wojskowych była pętla taktyczna, podczas której uczestnicy „szesnastki” musieli w pełnym wyposażeniu pokonać mierzącą kilkanaście kilometrów trasę, jednocześnie realizując przygotowane przez instruktorów zadania. Ich celem była weryfikacja nabytych wcześniej umiejętności – poruszania się w nieznanym terenie, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w czasie walki, strzelania, czy odpierania ataków przeciwnika. Ochotnicy przez cały czas działali w sekcjach, a ich skuteczność oceniał instruktor, który także dbał o bezpieczeństwo.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Na udział w „szesnastce” zdecydowało się niemal sto osób. Byli to reprezentanci różnych środowisk, m.in. studenci, pracownicy korporacji czy przedsiębiorcy. Dla wielu z nich była to pierwsza styczność z armią. Płk Marek Pietrzak, dowódca jednostki, zaznacza, że większość uczestników szkolenia posiada wyższe wykształcenie i stałą pracę, a 20% wszystkich ochotników to kobiety. – Mamy tu bardzo zawziętą grupę osób, przed którą nie ma zadań nie do wykonania i wiem, że zostaną z nami bardzo długo – ocenia dowódca 18 BOT, ale przyznaje, że kandydaci do służby powinni popracować nad kondycją. – Przystąpienie do szkolenia z marszu, zwłaszcza dla osób, które nie uprawiają żadnych sportów, może okazać się ogromnym wysiłkiem. Dlatego zachęcam wszystkich kandydatów do służby do zmiany trybu życia – tłumaczy.

Szer. Cyprian Napiórkowski, analityk w instytucji finansowej, powiedział, że do wstąpienia do WOT-u skłoniła go możliwość rozwijania swoich umiejętności, a także sytuacja panująca za wschodnią granicą. – To bardzo ważne, aby wiedzieć, jak działać w czasie kryzysu i jak dbać o bezpieczeństwo swoich bliskich – przekonuje. Jak dodaje, konieczność comiesięcznego stawiennictwa w brygadzie motywuje go do dbania o formę. Natomiast szer. Adam Iwański, w cywilu przedsiębiorca, przyznaje, że o wstąpieniu do WOT-u myślał od dawna, ale to właśnie fakt, iż brygada powstaje w stolicy zdopingował go do zgłoszenia się do służby. – W trakcie szkolenia miałem okazje zdobyć cenną wiedzę od bardzo doświadczonych i zaangażowanych osób. Na pewno będziemy tworzyć w przyszłości silny i zgrany zespół – zapewnia.

Teraz ochotnicy z 18 BOT przygotowują się do przysięgi. Odbędzie się ona na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Potem czekają ich obowiązkowe, comiesięczne szkolenia rotacyjne. Ci, którzy chcieliby pójść ich śladem, wciąż mają taką możliwość, bo kolejne szkolenie podstawowe w Warszawie odbędzie się w lutym przyszłego roku.

18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej, która w przyszłości ma operować w Warszawie, została powołana do życia cztery miesiące temu. Obecnie trwa formowanie batalionu lekkiej piechoty, który będzie stacjonował w Rembertowie. W przyszłym roku powstanie kolejny, tym razem na warszawskim Ursynowie. Natomiast na 2024 rok zaplanowano utworzenie jednostki w Borzęcinie Dużym. Docelowo w szeregach 18 BOT będzie służyć łącznie 3 tys. żołnierzy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
 
Palmiry – miejsce kaźni
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Przerwany lot „Orlika”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Carl-Gustaf w polskiej armii
Nowoczesna łączność dla armii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Priorytety dla armii
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Pamiętamy o Niezłomnych
Nowy szef CWCR
Tajna misja polskiej agentki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Podoficer pies
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Sztandar dla Dowództwa WOT
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Zamiana po włosku
Będzie za co kupić koreańską broń
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lotnictwo i kobiety
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Preludium do selekcji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rusza morski „Dragon”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wielki test w West Point coraz bliżej
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Sojusznicza przeprawa przez Wisłę
Leopardy jadą na poligon
W Jachrance o skokach spadochronowych
Którą drogą do armii?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Telefon zaufania dla żołnierzy
Ferie w mundurze
Kleszcze dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO