moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwsza „szesnastka” w stolicy

Przeprowadzić patrol, rozpoznać teren, odeprzeć atak przeciwnika! Takie zadania otrzymali uczestnicy szkolenia podstawowego w 18 Stołecznej Brygadzie Oborny Terytorialnej. Była to pierwsza „szesnastka”, która odbyła się w nowo formowanej jednostce. Docelowo w brygadzie ma służyć 3 tys. żołnierzy.

„Szesnastka” to nazwa szkolenia podstawowego, które muszą ukończyć ochotnicy starający się o przyjęcie w szeregi wojsk obrony terytorialnej. Pierwsze szesnastodniowe szkolenie odbyło się właśnie w nowo formowanej, 18 Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ochotnicy uczyli się podstaw wojskowego rzemiosła. Poznawali tajniki taktyki, udzielania pierwszej pomocy, zasad obsługi broni. Mieli też zajęcia na strzelnicy. Jak sobie radzili? – To tak naprawdę początek ich przygody ze służbą, wiele osób zostało po prostu wyrwanych ze swojej codzienności, ale mimo to nie brakowało im zapału i zaangażowania – mówi „Iglasty”, jeden z instruktorów, który czuwał nad przebiegiem szkolenia. – Nawet jeśli jednego dnia coś komuś nie wychodziło, następnego była widoczna poprawa. To tylko potwierdza teorię, że jeden ochotnik jest wart więcej niż sto osób przymuszonych do wykonywania swoich obowiązków – zaznacza.

Zwieńczeniem zmagań wojskowych była pętla taktyczna, podczas której uczestnicy „szesnastki” musieli w pełnym wyposażeniu pokonać mierzącą kilkanaście kilometrów trasę, jednocześnie realizując przygotowane przez instruktorów zadania. Ich celem była weryfikacja nabytych wcześniej umiejętności – poruszania się w nieznanym terenie, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w czasie walki, strzelania, czy odpierania ataków przeciwnika. Ochotnicy przez cały czas działali w sekcjach, a ich skuteczność oceniał instruktor, który także dbał o bezpieczeństwo.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Na udział w „szesnastce” zdecydowało się niemal sto osób. Byli to reprezentanci różnych środowisk, m.in. studenci, pracownicy korporacji czy przedsiębiorcy. Dla wielu z nich była to pierwsza styczność z armią. Płk Marek Pietrzak, dowódca jednostki, zaznacza, że większość uczestników szkolenia posiada wyższe wykształcenie i stałą pracę, a 20% wszystkich ochotników to kobiety. – Mamy tu bardzo zawziętą grupę osób, przed którą nie ma zadań nie do wykonania i wiem, że zostaną z nami bardzo długo – ocenia dowódca 18 BOT, ale przyznaje, że kandydaci do służby powinni popracować nad kondycją. – Przystąpienie do szkolenia z marszu, zwłaszcza dla osób, które nie uprawiają żadnych sportów, może okazać się ogromnym wysiłkiem. Dlatego zachęcam wszystkich kandydatów do służby do zmiany trybu życia – tłumaczy.

Szer. Cyprian Napiórkowski, analityk w instytucji finansowej, powiedział, że do wstąpienia do WOT-u skłoniła go możliwość rozwijania swoich umiejętności, a także sytuacja panująca za wschodnią granicą. – To bardzo ważne, aby wiedzieć, jak działać w czasie kryzysu i jak dbać o bezpieczeństwo swoich bliskich – przekonuje. Jak dodaje, konieczność comiesięcznego stawiennictwa w brygadzie motywuje go do dbania o formę. Natomiast szer. Adam Iwański, w cywilu przedsiębiorca, przyznaje, że o wstąpieniu do WOT-u myślał od dawna, ale to właśnie fakt, iż brygada powstaje w stolicy zdopingował go do zgłoszenia się do służby. – W trakcie szkolenia miałem okazje zdobyć cenną wiedzę od bardzo doświadczonych i zaangażowanych osób. Na pewno będziemy tworzyć w przyszłości silny i zgrany zespół – zapewnia.

Teraz ochotnicy z 18 BOT przygotowują się do przysięgi. Odbędzie się ona na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Potem czekają ich obowiązkowe, comiesięczne szkolenia rotacyjne. Ci, którzy chcieliby pójść ich śladem, wciąż mają taką możliwość, bo kolejne szkolenie podstawowe w Warszawie odbędzie się w lutym przyszłego roku.

18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej, która w przyszłości ma operować w Warszawie, została powołana do życia cztery miesiące temu. Obecnie trwa formowanie batalionu lekkiej piechoty, który będzie stacjonował w Rembertowie. W przyszłym roku powstanie kolejny, tym razem na warszawskim Ursynowie. Natomiast na 2024 rok zaplanowano utworzenie jednostki w Borzęcinie Dużym. Docelowo w szeregach 18 BOT będzie służyć łącznie 3 tys. żołnierzy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
 
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Młot na dyktatora
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Biały Dom o polskich MiG-ach
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Na ratunek „Rudemu”
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Powrót treningów z wojskiem
Polski wkład w „Wisłę”
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Na jakich zasadach gratyfikacja?
NATO patrzy na wschód
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
To dobra ustawa dla wojska
Wojna w świecie popkultury
Air Policing piątej generacji
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Great Game on the Sea
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Będziemy produkować więcej amunicji
GROM szuka odważnych
Kraby strzelały w Danii
Wspólne zakupy amunicji
Międzywojenne archiwalia z MSZ
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Defilada powraca!
Medic on the Battlefield
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
NATO podsumowało 2022 rok
Pod okiem rangersów
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Na trasie legendarnego biegu
Kormorany, czyli praca zespołowa
F-35 w powietrzu
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Karą mogła być tylko śmierć
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Więcej Bystrych dla armii
Natowski dialog operacyjny
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Walkę mają we krwi
Śladem profesjonalistów
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Celne oko strzelców CWZS-u
Szkolenie z da Vinci
„Hubal” bije Niemców
Sport uczy życia
K2 uderzyły w Orzyszu
Słowo czekisty
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Cegiełka na morzu
Startuje „Jaskółka”
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Koniec XI zmiany PKW Orlik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO