moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-niemieckie szkolenie terytorialsów

Przeszli trening strzelecki, pomagali poszkodowanemu na polu walki, przeprawiali się przez rzekę oraz bytowali w terenie przygodnym – to tylko kilka z zadań, które w miniony weekend musieli wykonać żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT. Polscy terytorialsi wyjechali do północnoniemieckiego miasta Torgelow, by tam się szkolić ze swoimi niemieckimi odpowiednikami.

– To było pierwsze szkolenie polskich i niemieckich żołnierzy obrony terytorialnej. Wspólny trening jest efektem wielomiesięcznej współpracy między 14 Zachodniopomorską Brygadą Obrony Terytorialnej i Landeskommando Mecklenburg-Vorpommern – mówi Marcin Górka, rzecznik prasowy zachodniopomorskich terytorialsów. Na ćwiczenia do Torgelow (miasto na terenie północno-wschodnich Niemiec) wyjechał pluton żołnierzy z 142 Batalionu Lekkiej Piechoty z Trzebiatowa. Niemcy do szkolenia wystawili kompanię Heimatschutz (meklemburska obrona terytorialna) ze Schwerina.

Polscy żołnierze do Niemiec pojechali w umundurowaniu z pełnym oporządzeniem i sprzętem do bytowania, ale bez broni. Tę na czas ćwiczeń otrzymali od Niemców. Jeszcze przed rozpoczęciem zasadniczej części szkolenia Polacy przeszli przyspieszony kurs obsługi niemieckiego karabinka HK G-36, pistoletu HK P-8 oraz karabinu maszynowego MG-3.

Kulminacyjnym punktem wspólnych zajęć było pokonanie pętli taktycznej. Na czas ćwiczeń żołnierze zostali podzieleni na kilka sekcji i działali w polsko-niemieckich zespołach. – Podczas pętli pokonali w sumie kilkanaście kilometrów i wykonywali różnego rodzaju zadania. Musieli m.in. udzielić pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki, następnie ewakuować rannego, przeprawić się przez rzekę, a także pokonać tor przeszkód i most linowy – opowiada Marcin Górka. – Pętla taktyczna, którą wykonują żołnierze polskich sił zbrojnych, jest bardziej wymagająca psychicznie i fizycznie. Ale za to zadania przeznaczone dla niemieckich terytorialsów, poza umiejętnościami taktycznymi, rozwijają umiejętność pracy zespołowej czy współdziałania w grupie – mówi ppłk Rafał Gułajewski, dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty z Trzebiatowa. – Zaskoczeniem dla wojskowych było m.in. to, że podczas jednego z zadań musieli… zbudować wieżę z klocków. Tego typu działania integrują pododdziały – dopowiada rzecznik 14 BOT.

Dowódca terytorialsów z Trzebiatowa przyznaje, że szkolenie w Niemczech było dla niego i jego podwładnych dobrą lekcją. – Mogliśmy zobaczyć, jak funkcjonują żołnierze innej armii, poznać ich system szkolenia oraz porównać wyszkolenie żołnierzy obu formacji. Przekonałem się, że nie mamy się czego wstydzić – przyznaje ppłk Gułajewski. – Potwierdzeniem niech będzie to, że podczas zawodów strzeleckich na dziesięć punktowanych miejsc osiem pierwszych zajęli Polacy – dodaje. Oficer podkreśla przy tym, że polscy terytorialsi prowadzili ogień z poznanych dzień wcześniej typów broni.


– Pracujemy razem, byśmy stawali się silniejsi i mądrzejsi – podsumowuje ćwiczenia niemiecki dowódca, ppłk Rico Gindler. – Żołnierze obrony terytorialnej, wykonując razem zadania, uczyli się współpracować. Uważam, że wszyscy wypadli świetnie. Wszyscy podziwiamy wyszkolenie Polaków – dodaje.

Ćwiczenia zakończyły się nocnym bytowaniem na poligonie. Kolejne polsko-niemieckie szkolenia OT odbędą się w przyszłym roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT, 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
 
Mark Rutte pokieruje NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Jak usprawnić działania służb na granicy
Szkolenie do walk w mieście
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Prezydent Zełenski w Warszawie
Oczy na Kijów
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Ostatnia niedziela…
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Polsko-litewskie konsultacje
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Strzelnice dla specjalsów
Pancerny sznyt
Serwis bliżej domu
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Szkolenie na miarę czasów
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Spadochroniarze na warcie w UE
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Pancerniacy trenują cywilów
Sportowa rywalizacja weteranów misji
RBN przed szczytem NATO
Za zdrowie utracone na służbie
Czujemy się tu jak w rodzinie
Feniks – następca Mangusty?
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Śmierć przyszła po wojnie
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Roczny dyżur spadochroniarzy
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Spędź wakacje z wojskiem!
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Szpital u „Troski”
Lato pod wodą
Walka – tak, ale tylko polityczna
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Wsparcie MON-u dla studentów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Olimp gotowy na igrzyska!
Biało-czerwona nad Wilnem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO