moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-niemieckie szkolenie terytorialsów

Przeszli trening strzelecki, pomagali poszkodowanemu na polu walki, przeprawiali się przez rzekę oraz bytowali w terenie przygodnym – to tylko kilka z zadań, które w miniony weekend musieli wykonać żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT. Polscy terytorialsi wyjechali do północnoniemieckiego miasta Torgelow, by tam się szkolić ze swoimi niemieckimi odpowiednikami.

– To było pierwsze szkolenie polskich i niemieckich żołnierzy obrony terytorialnej. Wspólny trening jest efektem wielomiesięcznej współpracy między 14 Zachodniopomorską Brygadą Obrony Terytorialnej i Landeskommando Mecklenburg-Vorpommern – mówi Marcin Górka, rzecznik prasowy zachodniopomorskich terytorialsów. Na ćwiczenia do Torgelow (miasto na terenie północno-wschodnich Niemiec) wyjechał pluton żołnierzy z 142 Batalionu Lekkiej Piechoty z Trzebiatowa. Niemcy do szkolenia wystawili kompanię Heimatschutz (meklemburska obrona terytorialna) ze Schwerina.

Polscy żołnierze do Niemiec pojechali w umundurowaniu z pełnym oporządzeniem i sprzętem do bytowania, ale bez broni. Tę na czas ćwiczeń otrzymali od Niemców. Jeszcze przed rozpoczęciem zasadniczej części szkolenia Polacy przeszli przyspieszony kurs obsługi niemieckiego karabinka HK G-36, pistoletu HK P-8 oraz karabinu maszynowego MG-3.

Kulminacyjnym punktem wspólnych zajęć było pokonanie pętli taktycznej. Na czas ćwiczeń żołnierze zostali podzieleni na kilka sekcji i działali w polsko-niemieckich zespołach. – Podczas pętli pokonali w sumie kilkanaście kilometrów i wykonywali różnego rodzaju zadania. Musieli m.in. udzielić pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki, następnie ewakuować rannego, przeprawić się przez rzekę, a także pokonać tor przeszkód i most linowy – opowiada Marcin Górka. – Pętla taktyczna, którą wykonują żołnierze polskich sił zbrojnych, jest bardziej wymagająca psychicznie i fizycznie. Ale za to zadania przeznaczone dla niemieckich terytorialsów, poza umiejętnościami taktycznymi, rozwijają umiejętność pracy zespołowej czy współdziałania w grupie – mówi ppłk Rafał Gułajewski, dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty z Trzebiatowa. – Zaskoczeniem dla wojskowych było m.in. to, że podczas jednego z zadań musieli… zbudować wieżę z klocków. Tego typu działania integrują pododdziały – dopowiada rzecznik 14 BOT.

Dowódca terytorialsów z Trzebiatowa przyznaje, że szkolenie w Niemczech było dla niego i jego podwładnych dobrą lekcją. – Mogliśmy zobaczyć, jak funkcjonują żołnierze innej armii, poznać ich system szkolenia oraz porównać wyszkolenie żołnierzy obu formacji. Przekonałem się, że nie mamy się czego wstydzić – przyznaje ppłk Gułajewski. – Potwierdzeniem niech będzie to, że podczas zawodów strzeleckich na dziesięć punktowanych miejsc osiem pierwszych zajęli Polacy – dodaje. Oficer podkreśla przy tym, że polscy terytorialsi prowadzili ogień z poznanych dzień wcześniej typów broni.


– Pracujemy razem, byśmy stawali się silniejsi i mądrzejsi – podsumowuje ćwiczenia niemiecki dowódca, ppłk Rico Gindler. – Żołnierze obrony terytorialnej, wykonując razem zadania, uczyli się współpracować. Uważam, że wszyscy wypadli świetnie. Wszyscy podziwiamy wyszkolenie Polaków – dodaje.

Ćwiczenia zakończyły się nocnym bytowaniem na poligonie. Kolejne polsko-niemieckie szkolenia OT odbędą się w przyszłym roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT, 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
 
Dobrowolsi – czas start!
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Podwójny Półmaraton Komandosa
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Offset dla „Wisły”
Wojna o porządek świata
Rusza kwalifikacja wojskowa
Abramsy pod dobrą opieką
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Skromny początek wielkiej wojny
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowoczesna łączność dla armii
„Avenger” na Monte Cassino
Śnieg może być groźną bronią
Wojenny bohater na szubienicy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lista trupich główek
Którą drogą do armii?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szef MON-u w Brukseli
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Cud w Trewirze
Mocny sygnał od NATO
Zamiana po włosku
Liban uznany za strefę działań wojennych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwszy skok
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Rakietowy szach
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Air Show ’25 – do zobaczenia
Tajna misja polskiej agentki
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Invictus w zimowym stylu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Lekcje z frontu
Nowy szef CWCR
Eurofightery znowu w Polsce
Zielone światło dla Barbary
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO