moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych

Jak wspierać opracowywanie i wdrażanie do produkcji seryjnej przełomowych i innowacyjnych technologii obronnych oraz jak skutecznie wykorzystywać narzędzia finansowe, które są dostępne dla naukowców i przemysłu pod auspicjami Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej czy poszczególnych krajów – dyskutowali uczestnicy II Forum Innowacyjności SZ RP.

Konferencję już po raz drugi zorganizowały Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele Wojska Polskiego, świata nauki i przemysłu.

Jak podkreślali organizatorzy, najważniejszym zadaniem Forum Innowacyjności jest stworzenie platformy komunikacyjnej, a celem tegorocznej edycji proinnowacyjna edukacja.

– Druga odsłona Forum Innowacyjności SZ RP ma za zadanie zapoznać przedstawicieli Sił Zbrojnych RP, nauki, instytutów badawczych, a także podmiotów zbrojeniowych z nowymi narzędziami innowacyjnymi uruchamianymi w NATO, takimi jak akcelerator innowacji obronnych NATO DIANA oraz Fundusz Innowacji NATO, a także z modelami innowacji obronnych stosowanych w krajach, gdzie współpraca resortów obronnych z funduszami venture capital, akceleratorami innowacyjności i start-upami jest już codziennością – wyjaśniał w wystąpieniu otwierającym Forum Innowacyjność SZ RP, płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej.

Wiceminister Marcin Ociepa podkreślał, że polityka innowacyjności sił zbrojnych powinna mieć trzy wymiary – globalny, bałtycki i publiczny. – Globalna, bo nie powinno się ograniczać innowacji do jednej uczelni, jednego kraju czy jednego kontynentu. Powinniśmy zdecydowanie stawiać na umiędzynarodowienie naszej innowacyjności na rzecz obronności – mówił. – Potrzebujemy wymiany doświadczeń i wspólnego wysiłku. Chcemy zapytać naszych gości, jak to robicie, jak rozkładacie akcenty, jakie są wasze priorytety. Pytamy w nadziei, że dojdziemy do konkluzji, że to są nasze wspólne cele – dodał.

Wyjaśniając bałtycki wymiar innowacyjności wiceminister wskazał, że po rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię, Bałtyk będzie „prawie” morzem wewnętrznym Paktu. Kluczowe jest tutaj słowo „prawie”. – Rosja się z Bałtyku nie wycofuje. Nie tylko jest tam obecna w Królewcu, ale także w Petersburgu, byłej stolicy kraju. Wobec rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię należy spodziewać się zwiększonej aktywności Rosji na Bałtyku, także takiej poniżej progu wojny – wskazywał. Dlatego jego zdaniem, kluczowe jest rozwijanie zdolności marynarki wojennej, ale także zdolności krajowego systemu bezpieczeństwa do ochrony morskiej infrastruktury krytycznej i portów. – Chcemy zachęcić przemysł i świat nauki do wysiłku w tym obszarze – podkreślał Marcin Ociepa.

Odnosząc się natomiast do publicznego wymiaru innowacyjności obronnych, wiceszef MON-u wyjaśniał, że Wojsko Polskie musi się bardziej otworzyć na cywilne uczelnie i instytuty badawcze oraz na przemysł. – W myśl zasady, wszystkie ręce na pokład dla obronności – dodał.

Przyspieszyć procedury

Forum podzielone zostało na trzy panele dyskusyjne – pierwszy pt. „Razem dla innowacyjności. Współpraca pomiędzy siłami zbrojnymi a start-upami”. Drugi pt. „Rola sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie”. Trzeci pt. „Akcelerator DIANA, czyli przyspieszamy rozwój nowych i przełomowych technologii”.

W pierwszym z nich wzięli udział: Tiina Uudeberg, podsekretarz ds. planowania obronnego z Ministerstwa Obrony Estonii; James Appathurai, zastępca asystenta Sekretarza Generalnego NATO ds. pojawiających się wyzwań w obszarze bezpieczeństwa; Stéphane Moinard, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej z francuskiej Agencji Innowacji Obronnych (AID) oraz Dominik Andrzejczuk z Atmos Ventures. Eksperci byli zgodni w swojej diagnozie najważniejszych problemów w opracowywaniu nowoczesnych technologii na rzecz obronności. Stéphane Moinard wskazywał, że kluczowe jest przyspieszenie nie tyle badań, co komercjalizacji ich efektów, czyli zamiany pomysłów w gotowe produkty, których potrzebuje wojsko. – Nie możemy czekać długo na efekty, bo dostaniemy produkty przestarzałe już w momencie wprowadzania ich do służby – wskazywał.

James Appathurai wskazywał, że NATO stara się znaleźć odpowiedź zarówno na zbyt skomplikowane procedury zakupowe, jak i stara się zorganizować niezbędne na ten cel pieniądze. – Akcelerator innowacji obronnych NATO DIANA pozwoli nam kontraktować nowoczesne rozwiązania w prorozwojowych start-upach, a pieniądze na kosztowne badania pochodzić będą z Funduszu Innowacji NATO – komentował.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Monika Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1666204560
Po co dyskutować Sprzęt dla armii kupi się i tak z półki.
2B-1B-69-43

Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ramię w ramię z aliantami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
Zmiany w dodatkach stażowych
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto wojskowego sportu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
NATO na północnym szlaku
Jeśli nie Jastrząb, to…
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Szpej na miarę potrzeb
Ogień w podziemiu
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część druga
Hiszpański palimpsest
Weterani i bokser „Master”
Cena wolności
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zbrodnia made in ZSRS
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ocalały z transportu do Katynia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zapomniana Legia Cudzoziemska
V Korpus z nowym dowódcą
Sprawa katyńska à la española
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Kurs z dzwonem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jak wyszkolić pilota F-16?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mundury w linii... produkcyjnej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO