moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych

Jak wspierać opracowywanie i wdrażanie do produkcji seryjnej przełomowych i innowacyjnych technologii obronnych oraz jak skutecznie wykorzystywać narzędzia finansowe, które są dostępne dla naukowców i przemysłu pod auspicjami Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej czy poszczególnych krajów – dyskutowali uczestnicy II Forum Innowacyjności SZ RP.

Konferencję już po raz drugi zorganizowały Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele Wojska Polskiego, świata nauki i przemysłu.

Jak podkreślali organizatorzy, najważniejszym zadaniem Forum Innowacyjności jest stworzenie platformy komunikacyjnej, a celem tegorocznej edycji proinnowacyjna edukacja.

– Druga odsłona Forum Innowacyjności SZ RP ma za zadanie zapoznać przedstawicieli Sił Zbrojnych RP, nauki, instytutów badawczych, a także podmiotów zbrojeniowych z nowymi narzędziami innowacyjnymi uruchamianymi w NATO, takimi jak akcelerator innowacji obronnych NATO DIANA oraz Fundusz Innowacji NATO, a także z modelami innowacji obronnych stosowanych w krajach, gdzie współpraca resortów obronnych z funduszami venture capital, akceleratorami innowacyjności i start-upami jest już codziennością – wyjaśniał w wystąpieniu otwierającym Forum Innowacyjność SZ RP, płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej.

Wiceminister Marcin Ociepa podkreślał, że polityka innowacyjności sił zbrojnych powinna mieć trzy wymiary – globalny, bałtycki i publiczny. – Globalna, bo nie powinno się ograniczać innowacji do jednej uczelni, jednego kraju czy jednego kontynentu. Powinniśmy zdecydowanie stawiać na umiędzynarodowienie naszej innowacyjności na rzecz obronności – mówił. – Potrzebujemy wymiany doświadczeń i wspólnego wysiłku. Chcemy zapytać naszych gości, jak to robicie, jak rozkładacie akcenty, jakie są wasze priorytety. Pytamy w nadziei, że dojdziemy do konkluzji, że to są nasze wspólne cele – dodał.

Wyjaśniając bałtycki wymiar innowacyjności wiceminister wskazał, że po rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię, Bałtyk będzie „prawie” morzem wewnętrznym Paktu. Kluczowe jest tutaj słowo „prawie”. – Rosja się z Bałtyku nie wycofuje. Nie tylko jest tam obecna w Królewcu, ale także w Petersburgu, byłej stolicy kraju. Wobec rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię należy spodziewać się zwiększonej aktywności Rosji na Bałtyku, także takiej poniżej progu wojny – wskazywał. Dlatego jego zdaniem, kluczowe jest rozwijanie zdolności marynarki wojennej, ale także zdolności krajowego systemu bezpieczeństwa do ochrony morskiej infrastruktury krytycznej i portów. – Chcemy zachęcić przemysł i świat nauki do wysiłku w tym obszarze – podkreślał Marcin Ociepa.

Odnosząc się natomiast do publicznego wymiaru innowacyjności obronnych, wiceszef MON-u wyjaśniał, że Wojsko Polskie musi się bardziej otworzyć na cywilne uczelnie i instytuty badawcze oraz na przemysł. – W myśl zasady, wszystkie ręce na pokład dla obronności – dodał.

Przyspieszyć procedury

Forum podzielone zostało na trzy panele dyskusyjne – pierwszy pt. „Razem dla innowacyjności. Współpraca pomiędzy siłami zbrojnymi a start-upami”. Drugi pt. „Rola sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie”. Trzeci pt. „Akcelerator DIANA, czyli przyspieszamy rozwój nowych i przełomowych technologii”.

W pierwszym z nich wzięli udział: Tiina Uudeberg, podsekretarz ds. planowania obronnego z Ministerstwa Obrony Estonii; James Appathurai, zastępca asystenta Sekretarza Generalnego NATO ds. pojawiających się wyzwań w obszarze bezpieczeństwa; Stéphane Moinard, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej z francuskiej Agencji Innowacji Obronnych (AID) oraz Dominik Andrzejczuk z Atmos Ventures. Eksperci byli zgodni w swojej diagnozie najważniejszych problemów w opracowywaniu nowoczesnych technologii na rzecz obronności. Stéphane Moinard wskazywał, że kluczowe jest przyspieszenie nie tyle badań, co komercjalizacji ich efektów, czyli zamiany pomysłów w gotowe produkty, których potrzebuje wojsko. – Nie możemy czekać długo na efekty, bo dostaniemy produkty przestarzałe już w momencie wprowadzania ich do służby – wskazywał.

James Appathurai wskazywał, że NATO stara się znaleźć odpowiedź zarówno na zbyt skomplikowane procedury zakupowe, jak i stara się zorganizować niezbędne na ten cel pieniądze. – Akcelerator innowacji obronnych NATO DIANA pozwoli nam kontraktować nowoczesne rozwiązania w prorozwojowych start-upach, a pieniądze na kosztowne badania pochodzić będą z Funduszu Innowacji NATO – komentował.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Monika Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1666204560
Po co dyskutować Sprzęt dla armii kupi się i tak z półki.
2B-1B-69-43

Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Kawaleria w szkole
Kircholm 1605
Medycy na start
Wspólne szkolenie żandarmów z NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Medicine for Hard Times
Pocisk o chirurgicznej precyzji
Pasja i fart
Drugi wojskowy most
Terytorialsi w akcji
„Steadfast Noon”, czyli nuklearne odstraszanie
Speczespół wybierze „Orkę”
Człowiek jest najważniejszy
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
Abolicja dla ochotników
„Droga do GROM-u”
Dywersanci atakują
Koniec pewnej epoki
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Polski „Wiking” dla Danii
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Deterrence in Polish
Priorytetowe zaangażowanie
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Mity i manipulacje
Kopuła nad bewupem
Jelcz się wzmacnia
Trzeba wzmocnić suwerenność technologiczną Polski
„Road Runner” w Libanie
Czarnomorski szlif minerów
POLMARFOR, czyli dowodzenie na Bałtyku
Pamiętamy o dokonaniach gen. Rozwadowskiego
GROM. Kulisy selekcji do jednostki specjalnej
Polskie Bayraktary nad Turcją
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
W wojsku orientują się najlepiej
Maratońskie święto w Warszawie
Pływali jak morscy komandosi
Natowska sieć rurociągów obejmie Polskę
W poszukiwaniu majora Serafina
Brytyjczycy na wschodniej straży
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Uczniowie poznają zasady bezpieczeństwa
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Młodzi i bezzałogowce
Kaczka wodno-lądowa (nie dziennikarska)
Wojny na rzut kostką
Koniec dzieciństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO