moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto logistyków

Budżet wynoszący 20 mld zł oraz ponad 35 tys. żołnierzy i pracowników – Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych jest najważniejszą instytucją logistyczną w Wojsku Polskim. Dba nie tylko o sprawność sprzętu i uzbrojenia, o zapasy amunicji, paliw, mundurów i żywności, lecz także zaspokaja potrzeby sojuszniczych żołnierzy stacjonujących w Polsce. Dziś IWspSZ obchodził swoje święto.

Żołnierze i pracownicy Inspektoratu Wsparcia z dumą mawiają, że „logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym”. Podkreślają także, że nie ma na świecie armii, która byłaby w stanie realizować stawiane przed nią zadania bez sprawnie działającego zaplecza. I trudno z takim stwierdzeniem się nie zgodzić, bo nawet doborowe jednostki liniowe nie mogłyby funkcjonować bez pomocy rzeszy żołnierzy i pracowników, którzy codziennie dostarczają żywność, paliwo i amunicję, przygotowują miejsca odpoczynku, a gdy trzeba, naprawiają uszkodzoną wojskową technikę. W Wojsku Polskim najważniejszą instytucją logistyczną, która nadzoruje cały skomplikowany proces zabezpieczania nie tylko polskich żołnierzy, lecz również wojsk sojuszniczych stacjonujących na terenie naszego kraju, jest Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

Logistyczna armia

Instytucja ta zarządza ponad 35 tys. żołnierzy i pracowników. Inspektoratowi są podporządkowane dwie brygady logistyczne – w Opolu i Bydgoszczy, dwa bataliony (dowodzenia oraz ochrony bazy), cztery regionalne bazy logistyczne, 12 zarządów infrastruktury, trzy logistyczne ośrodki badawczo-rozwojowe oraz pięć samodzielnych jednostek: Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej, Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk – Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk, Centrum Kierowania Ruchem Wojsk na Teatrze, Centrum Szkolenia Logistyki oraz Oddział Zabezpieczenia Centrum Szkolenia Sił Połączonych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

IWspSZ to także jeden z największych dysponentów środków budżetu obronnego naszego kraju. W 2022 roku na realizację zadań Inspektorat otrzymał do dyspozycji około 20 mld zł.

Rok dużych wyzwań

Z okazji Święta Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, które przypada 6 października (instytucję powołano do życia w 2006 roku), w logistycznym dowództwie odbył się dzisiaj uroczysty apel połączony z wręczeniem odznaczeń państwowych i resortowych.

Szef IWspSZ gen. bryg. Artur Kępczyński podkreślał w okolicznościowych przemówieniu, że miniony rok był dla wojskowych logistyków czasem trudnych i wymagających wyzwań. – Pandemia COVID-19, sztucznie wywołany kryzys migracyjny oraz tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna, w której Ukraina broni swojej suwerenności i integralności terytorialnej, to tylko część z niesprzyjających okoliczności, na które odpowiedzią było wejście w życie nowej ustawy o obronie ojczyzny – mówił generał.

Oficer podkreślił także, że Inspektorat jest ważnym ogniwem wszystkich kluczowych procesów modernizacyjnych realizowanych w polskiej armii. – Bierzemy aktywny udział w procesie pozyskiwania przeciwlotniczego i przeciwrakietowego systemu średniego zasięgu Wisła, samolotów F-35 i FA-50, czołgów Abrams i K2 oraz armatohaubic K9. Przygotowujemy zaawansowane zaplecze logistyczne dla przedsięwzięć wynikających z zakupów najnowocześniejszego uzbrojenia oraz wyposażenia indywidualnego żołnierza – wyliczał gen. Kępczyński. Inspektorat jest również zaangażowany w program zwiększania liczebności Wojska Polskiego. – Dostosowujemy terytorialny system zabezpieczenia logistycznego, tworząc nową brygadę logistyczną i powołując Wojskowy Oddział Gospodarczy w Siedlcach, który w tym roku osiągnie pełną gotowość do działania – wskazywał szef IWspSZ.

– Mam pełną świadomość, że o sile Inspektoratu decyduje profesjonalnie przygotowany personel. W naszych strukturach służy i pracuje prawie 35 tys. żołnierzy i pracowników. Mimo działania w niesprzyjających okolicznościach i znacznie trudniejszych niż zazwyczaj warunkach udało nam się nie tylko zrealizować podstawowe cele, lecz również udzielić znaczącej pomocy organom państwa w ich działaniach na rzecz zachowania bezpieczeństwa oraz zdrowia obywateli. Doceniam to i dziękuję – mówił podczas uroczystego apelu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WDK IWsp SZ

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Plan na szczyt
Ameryka daje wsparcie
Borsuk w Paryżu
Sportowa rywalizacja weteranów misji
„Osiodłać krowę”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Gortat Team vs drużyna NATO
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Terytorialsi przechodzą certyfikację
„Pierwsza Drużyna” na start
Kajakarze i wioślarze na podium
Eurosatory 2024 idą na rekord
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Docenić „misjonarzy”
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Sześcioosobowe armie na start!
Pokazali swoją siłę
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
M-ATV po polsku
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Koszykarskie święto w Łodzi
Zbrodnicza farsa
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Policjanci szkolą wojsko
Sztandar dla cyberwojsk
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Pierwsi za sterami Apache
Podróż w ciemność
Spadochroniarze w operacji TALO
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Incydent lotniczy
„Umieram jak Polak”
Eurosatory 2024: festiwal premier
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
AWACS-y dostarczone
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Mistrzowie Spike`ów
Paryskie trendy
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Inwestycja potrzebna jak tlen
„Czarownice” nad Londynem
Przez Dunaj do Rumunii
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO