moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto logistyków

Budżet wynoszący 20 mld zł oraz ponad 35 tys. żołnierzy i pracowników – Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych jest najważniejszą instytucją logistyczną w Wojsku Polskim. Dba nie tylko o sprawność sprzętu i uzbrojenia, o zapasy amunicji, paliw, mundurów i żywności, lecz także zaspokaja potrzeby sojuszniczych żołnierzy stacjonujących w Polsce. Dziś IWspSZ obchodził swoje święto.

Żołnierze i pracownicy Inspektoratu Wsparcia z dumą mawiają, że „logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym”. Podkreślają także, że nie ma na świecie armii, która byłaby w stanie realizować stawiane przed nią zadania bez sprawnie działającego zaplecza. I trudno z takim stwierdzeniem się nie zgodzić, bo nawet doborowe jednostki liniowe nie mogłyby funkcjonować bez pomocy rzeszy żołnierzy i pracowników, którzy codziennie dostarczają żywność, paliwo i amunicję, przygotowują miejsca odpoczynku, a gdy trzeba, naprawiają uszkodzoną wojskową technikę. W Wojsku Polskim najważniejszą instytucją logistyczną, która nadzoruje cały skomplikowany proces zabezpieczania nie tylko polskich żołnierzy, lecz również wojsk sojuszniczych stacjonujących na terenie naszego kraju, jest Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

Logistyczna armia

Instytucja ta zarządza ponad 35 tys. żołnierzy i pracowników. Inspektoratowi są podporządkowane dwie brygady logistyczne – w Opolu i Bydgoszczy, dwa bataliony (dowodzenia oraz ochrony bazy), cztery regionalne bazy logistyczne, 12 zarządów infrastruktury, trzy logistyczne ośrodki badawczo-rozwojowe oraz pięć samodzielnych jednostek: Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej, Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk – Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk, Centrum Kierowania Ruchem Wojsk na Teatrze, Centrum Szkolenia Logistyki oraz Oddział Zabezpieczenia Centrum Szkolenia Sił Połączonych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

IWspSZ to także jeden z największych dysponentów środków budżetu obronnego naszego kraju. W 2022 roku na realizację zadań Inspektorat otrzymał do dyspozycji około 20 mld zł.

Rok dużych wyzwań

Z okazji Święta Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, które przypada 6 października (instytucję powołano do życia w 2006 roku), w logistycznym dowództwie odbył się dzisiaj uroczysty apel połączony z wręczeniem odznaczeń państwowych i resortowych.

Szef IWspSZ gen. bryg. Artur Kępczyński podkreślał w okolicznościowych przemówieniu, że miniony rok był dla wojskowych logistyków czasem trudnych i wymagających wyzwań. – Pandemia COVID-19, sztucznie wywołany kryzys migracyjny oraz tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna, w której Ukraina broni swojej suwerenności i integralności terytorialnej, to tylko część z niesprzyjających okoliczności, na które odpowiedzią było wejście w życie nowej ustawy o obronie ojczyzny – mówił generał.

Oficer podkreślił także, że Inspektorat jest ważnym ogniwem wszystkich kluczowych procesów modernizacyjnych realizowanych w polskiej armii. – Bierzemy aktywny udział w procesie pozyskiwania przeciwlotniczego i przeciwrakietowego systemu średniego zasięgu Wisła, samolotów F-35 i FA-50, czołgów Abrams i K2 oraz armatohaubic K9. Przygotowujemy zaawansowane zaplecze logistyczne dla przedsięwzięć wynikających z zakupów najnowocześniejszego uzbrojenia oraz wyposażenia indywidualnego żołnierza – wyliczał gen. Kępczyński. Inspektorat jest również zaangażowany w program zwiększania liczebności Wojska Polskiego. – Dostosowujemy terytorialny system zabezpieczenia logistycznego, tworząc nową brygadę logistyczną i powołując Wojskowy Oddział Gospodarczy w Siedlcach, który w tym roku osiągnie pełną gotowość do działania – wskazywał szef IWspSZ.

– Mam pełną świadomość, że o sile Inspektoratu decyduje profesjonalnie przygotowany personel. W naszych strukturach służy i pracuje prawie 35 tys. żołnierzy i pracowników. Mimo działania w niesprzyjających okolicznościach i znacznie trudniejszych niż zazwyczaj warunkach udało nam się nie tylko zrealizować podstawowe cele, lecz również udzielić znaczącej pomocy organom państwa w ich działaniach na rzecz zachowania bezpieczeństwa oraz zdrowia obywateli. Doceniam to i dziękuję – mówił podczas uroczystego apelu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WDK IWsp SZ

dodaj komentarz

komentarze


Unijna pomoc dla Ukrainy
 
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Kolejne zakupy dla wojska
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Zanim wyruszą do Bagdadu
„Sokół” wylądował
Najdłuższa noc
Terytorials na etacie
Saperzy na wschodzie Polski
Podchorążowie świętują
32 krążki pływaków-żołnierzy
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Orka po koreańsku
Fiński debiut w Sojuszu
Wszystkie Pilice w wojsku
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Ostre strzelanie w Świętoszowie
„Pług” idzie na śmierć
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Futsal na zakończenie rywalizacji
Realia, a nie teoria
Abramsy jadą na ukraiński front
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Narodziny polskich sił morskich
Porozumienie Sikorski-Stalin
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Orlik już w Estonii
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Zielony talizman Polaków
Polski dzień strzelania w Rumunii
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Ekspresowa pomoc
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Szef MON-u o planach obrony kraju
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Polsko-koreańskie rozmowy
PGZ rośnie w siłę
Uwolnić zakładników
Misja: obronić Finlandię
PKW Orlik gotowy na misję
Wiara bez wiedzy
Out of the Shadow
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Pierwszy polski Homar
Sokół czuwa w Tatrach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO