moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto logistyków

Budżet wynoszący 20 mld zł oraz ponad 35 tys. żołnierzy i pracowników – Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych jest najważniejszą instytucją logistyczną w Wojsku Polskim. Dba nie tylko o sprawność sprzętu i uzbrojenia, o zapasy amunicji, paliw, mundurów i żywności, lecz także zaspokaja potrzeby sojuszniczych żołnierzy stacjonujących w Polsce. Dziś IWspSZ obchodził swoje święto.

Żołnierze i pracownicy Inspektoratu Wsparcia z dumą mawiają, że „logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym”. Podkreślają także, że nie ma na świecie armii, która byłaby w stanie realizować stawiane przed nią zadania bez sprawnie działającego zaplecza. I trudno z takim stwierdzeniem się nie zgodzić, bo nawet doborowe jednostki liniowe nie mogłyby funkcjonować bez pomocy rzeszy żołnierzy i pracowników, którzy codziennie dostarczają żywność, paliwo i amunicję, przygotowują miejsca odpoczynku, a gdy trzeba, naprawiają uszkodzoną wojskową technikę. W Wojsku Polskim najważniejszą instytucją logistyczną, która nadzoruje cały skomplikowany proces zabezpieczania nie tylko polskich żołnierzy, lecz również wojsk sojuszniczych stacjonujących na terenie naszego kraju, jest Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

Logistyczna armia

Instytucja ta zarządza ponad 35 tys. żołnierzy i pracowników. Inspektoratowi są podporządkowane dwie brygady logistyczne – w Opolu i Bydgoszczy, dwa bataliony (dowodzenia oraz ochrony bazy), cztery regionalne bazy logistyczne, 12 zarządów infrastruktury, trzy logistyczne ośrodki badawczo-rozwojowe oraz pięć samodzielnych jednostek: Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej, Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk – Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk, Centrum Kierowania Ruchem Wojsk na Teatrze, Centrum Szkolenia Logistyki oraz Oddział Zabezpieczenia Centrum Szkolenia Sił Połączonych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

IWspSZ to także jeden z największych dysponentów środków budżetu obronnego naszego kraju. W 2022 roku na realizację zadań Inspektorat otrzymał do dyspozycji około 20 mld zł.

Rok dużych wyzwań

Z okazji Święta Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, które przypada 6 października (instytucję powołano do życia w 2006 roku), w logistycznym dowództwie odbył się dzisiaj uroczysty apel połączony z wręczeniem odznaczeń państwowych i resortowych.

Szef IWspSZ gen. bryg. Artur Kępczyński podkreślał w okolicznościowych przemówieniu, że miniony rok był dla wojskowych logistyków czasem trudnych i wymagających wyzwań. – Pandemia COVID-19, sztucznie wywołany kryzys migracyjny oraz tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna, w której Ukraina broni swojej suwerenności i integralności terytorialnej, to tylko część z niesprzyjających okoliczności, na które odpowiedzią było wejście w życie nowej ustawy o obronie ojczyzny – mówił generał.

Oficer podkreślił także, że Inspektorat jest ważnym ogniwem wszystkich kluczowych procesów modernizacyjnych realizowanych w polskiej armii. – Bierzemy aktywny udział w procesie pozyskiwania przeciwlotniczego i przeciwrakietowego systemu średniego zasięgu Wisła, samolotów F-35 i FA-50, czołgów Abrams i K2 oraz armatohaubic K9. Przygotowujemy zaawansowane zaplecze logistyczne dla przedsięwzięć wynikających z zakupów najnowocześniejszego uzbrojenia oraz wyposażenia indywidualnego żołnierza – wyliczał gen. Kępczyński. Inspektorat jest również zaangażowany w program zwiększania liczebności Wojska Polskiego. – Dostosowujemy terytorialny system zabezpieczenia logistycznego, tworząc nową brygadę logistyczną i powołując Wojskowy Oddział Gospodarczy w Siedlcach, który w tym roku osiągnie pełną gotowość do działania – wskazywał szef IWspSZ.

– Mam pełną świadomość, że o sile Inspektoratu decyduje profesjonalnie przygotowany personel. W naszych strukturach służy i pracuje prawie 35 tys. żołnierzy i pracowników. Mimo działania w niesprzyjających okolicznościach i znacznie trudniejszych niż zazwyczaj warunkach udało nam się nie tylko zrealizować podstawowe cele, lecz również udzielić znaczącej pomocy organom państwa w ich działaniach na rzecz zachowania bezpieczeństwa oraz zdrowia obywateli. Doceniam to i dziękuję – mówił podczas uroczystego apelu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WDK IWsp SZ

dodaj komentarz

komentarze


LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
 
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Kolejne wyrzutnie Chunmoo są w Polsce
Mała Narew już w Gołdapi
Atak o świcie
Gdy zagraża ogień
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Kurs na rozwój
Abramsy jadą na ukraiński front
Wojsko pomoże Słoweńcom
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Brązowa czwórka podwójna
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Armia wraca na wschód Polski
Kieleckie nagrody cz. 4
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
15 medali studentów CWZS-u na XXXI Letniej Uniwersjadzie
Wojska OT rozwijają projekt K9
Szef rządu w Łuczniku
Wyższe diety za służbę na granicy
Polsko-koreańskie rozmowy
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Plan misji „Air Defender”
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Śladem profesjonalistów
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Murem za polskim mundurem
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Nowe zdolności przeciwlotników
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
ACKS: Polacy są gotowi bronić kraju
Ahoj, Dni NATO!
RBN o rezultatach szczytu NATO
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Uchylone drzwi dla Ukrainy
Wirtualna walka na morzu
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Okręt w matni, załoga walczy
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
5 lat Żelaznej Dywizji
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Czerwona powódź
FA-50 doleciały!
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Drużyna na medal
Dwa medale w Budapeszcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
"Jesienny ogień” z ministrem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO