moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie

Dekret o aneksji częściowo okupowanych przez Rosję obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego podpisał dziś na Kremlu prezydent Władimir Putin. Przy okazji zaatakował Zachód i uczynił kolejną aluzję do możliwości użycia broni jądrowej. Zachodni przywódcy potępili ten akt jako bezprawny.

W ceremonii na Kremlu wzięli udział najważniejsi tamtejsi dygnitarze oraz namaszczeni przez Rosję liderzy zagarniętych Ukrainie regionów. W okolicznościowym przemówieniu Władimir Putin twierdził, że o dalszych losach czterech ukraińskich regionów zdecydowali sami mieszkańcy w referendach. Powołał się przy tym na Kartę Narodów Zjednoczonych i zapisy o prawie do samostanowienia narodów. Dodał też, że południowo-wschodnia Ukraina faktycznie zawsze powinna była należeć do Rosji, bo tak było za czasów carskiego imperium. – Ukraina musi przerwać walki i wrócić do stołu rokowań. Ale rozmów o przyszłości Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża nie będzie. Ta sprawa jest już zamknięta – mówił rosyjski prezydent, powtarzając jednocześnie to, o czym od kilku dni mówią przedstawiciel Kremla: atak Ukraińców na anektowane terytoria faktycznie będzie bezpośrednim uderzeniem na Rosję. – Będziemy bronić naszych ziem wszelkimi dostępnymi środkami – mówił Putin.

Po raz kolejny uczynił przy tym aluzję do możliwości użycia broni jądrowej, którą Rosjanie posiadają w swoim arsenale. Wskazał, że to Amerykanie jako pierwsi w historii sięgnęli po bomby atomowe, zrzucając je na Hiroszimę i Nagasaki i stwarzając tym samym precedens. Część przemówienia poświęcona została atakowi na kraje Zachodu. Putin posunął się nawet do absurdalnego stwierdzenia, że USA faktycznie okupują Niemcy, Japonię i Koreę Południową. – Zachód zawsze marzył o rozbiciu naszego państwa na mniejsze kraje, ale Rosja przetrwała – przekonywał Putin. – Zachodnia hegemonia zostanie rozbita. To nieuniknione. Musimy do zrobić dla dobra naszego narodu – dodawał.

REKLAMA

Dzisiejszy akt to następstwo pseudoreferendów, które zostały przeprowadzone na terenach okupowanych przez Rosję. Według nagrań oraz informacji przekazywanych przez tamtejszych mieszkańców rosyjscy urzędnicy chodzili do domów i mieszkań z urnami, w asyście uzbrojonych żołnierzy, zmuszali do głosowania, także w imieniu nieobecnych członków rodziny. O aneksji kremlowscy urzędnicy mówili jeszcze przed ogłoszeniem wyników. Dziś decyzją Putina Rosja zagarnęła kolejnych 18 procent ukraińskiego terytorium, po anektowanym w 2014 roku Krymie.

„Nie” dla bezprawia i agresji

Już podczas przemówienia Putina, wcielenie do Rosji okupowanych terytoriów potępiła Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. „Nielegalna aneksja niczego nie zmienia. Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców są ziemią ukraińską i zawsze będą częścią tego suwerennego państwa” – napisała w mediach społecznościowych. Z kolei Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, zapowiedział dalsze sankcje na Rosję, a przywódcy 27 państw UE wydali wspólne oświadczenie. „Stanowczo odrzucamy i jednocześnie potępiamy bezprawną aneksję przez Rosjan”, „nie uznajemy i nigdy nie uznamy nielegalnych ‘referendów’” – napisali europejscy liderzy.

W odpowiedzi na akt Kremla prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przyłączenie Ukrainy do NATO w trybie przyspieszonym. Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg pytany przez dziennikarzy o przyszłość wniosku odpowiedział: – Na decyzję o akcesji muszą zgodzić się wszyscy członkowie Sojuszu. W tej chwili skupiamy się na zapewnieniu bezpośredniego i natychmiastowego wsparcia Ukrainy, by mogła się bronić się przed brutalną inwazją. Jednocześnie Stoltenberg nazwał dzisiejsze decyzje Kremla „najpoważniejszą eskalacją od początku wojny”. – Sojusznicy NATO nie uznają tej aneksji, a działania Rosji wskazują jej słabość i dowodzą, że wojna nie idzie według planu – mówił. Stanowczo zaznaczył, że Ukraina ma prawo do odbicia zajętych przez Rosję ziem. Odnosząc się do groźby użycia broni jądrowej szef Sojuszu podkreślił, że jeśli Rosja sięgnie po tę broń, to napotka potężne konsekwencje.

Głosy sprzeciwu wobec działania Rosji dobiegały z Zachodu od kilku dni. – Chciałbym, aby mój głos wybrzmiał wyraźnie. Stany Zjednoczone nigdy, nigdy, nigdy nie uznają rosyjskich roszczeń do terytoriów Ukrainy – podkreślił prezydent USA Joe Biden. W podobnym tonie wypowiada się brytyjska premier Liz Truss. „Władimir Putin po raz kolejny działa z pogwałceniem prawa międzynarodowego, z wyraźnym lekceważeniem życia narodu ukraińskiego, który jak sam twierdzi, reprezentuje. Nigdy nie zaakceptujemy obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego jako terytorium innego niż Ukrainy. Nie możemy pozwolić Putinowi na zmianę granic przy użyciu brutalnej siły” – napisała Truss w oświadczeniu.

Pociski wciąż spadają

Tymczasem Rosja nie ustaje w atakach rakietowych na cele położone nieopodal linii frontu. Często są to cele cywilne. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin rosyjskie pociski zabiły ludzi na przystanku autobusowym w Mikołajowie. Ostrzelane miało zostać również osiedle mieszkaniowe w tym mieście oraz infrastruktura krytyczna w Dnieprze i kilku innych miejscowościach. Do najtragiczniejszego w skutkach ataku doszło w okolicach Zaporoża. Rosjanie ostrzelali tam konwój samochodów osobowych, które zmierzały w stronę okupowanych terytoriów obwodu. „Ludzie jechali, by zabrać stamtąd swoich bliskich, albo dostarczyć im pomoc. Nieprzyjaciel przypuścił na nich rakietowe uderzenia” – informował na Telegramie gubernator obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch i dodawał, że liczba ofiar jest tak duża, że trudno ją oszacować. Jak podały niebawem media śmierć w ataku poniosły 23 osoby, a kolejnych 28 zostało rannych.

Rosyjska armia daje o sobie znać także poza Ukrainą. W czwartek włoskie siły powietrzne podały, że nadlatujący od strony Federacji samolot bojowy niebezpiecznie zbliżył się do granic Polski. Intruz został jednak przegoniony przez parę włoskich myśliwców, które pełnią dyżur na lotnisku w Malborku. Cały czas mnożą się też spekulacje dotyczące wysadzenia w powietrze fragmentów gazociągu Nord Stream 1 oraz Nord Stream 2. Według wojskowych analityków najbardziej prawdopodobne tropy prowadzą na Kreml. Powód: chęć zdestabilizowania europejskich rynków gazu. Do tych doniesień odniósł się wczoraj sekretarz obrony USA Lloyd Austin. – Dopóki nie otrzymamy dalszych informacji lub nie będziemy w stanie przeprowadzić kolejnych analiz, nie zamierzamy spekulować, kto mógł być za to odpowiedzialny – mówił podczas konferencji na Hawajach.

Na samym froncie sytuacja Rosjan jest nie najlepsza. Komunikaty wydawane przez ukraiński sztab zgadzają się z analizami brytyjskiego wywiadu i Instytutu Badań nad Wojną z USA. Według tych doniesień ukraińska armia otoczyła okupowane miasto Łyman w obwodzie donieckim. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że mimo aneksji plany Ukrainy się nie zmieniają. Zamierza odbić wszystkie okupowane przez Rosję terytoria. Zachód wspomaga ją w tym śląc uzbrojenie. 28 września rzecznik Białego Domu Karine Jean-Pierre przekazała, że wkrótce Amerykanie uruchomią kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy. Tym razem będzie on miał wartość 1,1 miliarda dolarów. Ukraińcy otrzymają między innymi 18 wyrzutni HIMARS, 150 transporterów opancerzonych HMMWV, radary oraz sprzęt łączności. Rzecznik przypomniała, że od czasu pełnoskalowej inwazji wysokość pomocy wojskowej, którą broniącej się Ukrainie zadeklarowały Stany Zjednoczone sięgnęła 16,2 miliarda dolarów.

Amerykańskie dowództwo dla Ukrainy

Na tym jednak nie koniec. Jak informuje CNN, Amerykanie zamierzają utworzyć w niemieckim Wiesbaden nowe dowództwo, które miałoby się zająć koordynacją procesu szkolenia i dozbrajania ukraińskiej armii. Na jego czele miałby stanąć trzygwiazdkowy generał. Wcześniej donosił o tym „New York Times”.

Tymczasem Rosjanie gromadzą przy granicach z Ukrainą kolejne wojska. Część z nich miałaby zostać zgrupowana na terytorium Białorusi, gdzie trwa przygotowywanie odpowiedniej infrastruktury. Rosyjskie oddziały złożone są w dużej mierze z poborowych przymusowo wcielanych do armii w efekcie częściowej mobilizacji, którą kilka dni temu ogłosił Putin. Pobór napotyka jednak na liczne problemy, co przyznają nawet prokremlowskie media. Rosja zmaga się z wielką falą emigracji mężczyzn, którzy chcą uciec przez wojskiem. W ciągu kilku ostatnich dni granice z Gruzją czy Kazachstanem przekroczyły tysiące osób. Przeciwko poborowi buntują się całe regiony, niepokoje ogarnęły m.in. Dagestan.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: MON Ukrainy, Sztab Generalny Ukrainy, MSZ Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
 
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Czekamy na FA-50
Zostań szeregowym zawodowym!
How Much Does Independence Weigh?
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Ryzykowna gra ajatollahów
Nowe okręty dla MW RP
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Polski duch w Londynie
Rekordowy budżet obronny
Pioruny dla Norwegii
W Sejmie o Patriotach
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Polska zmiana w zespole NATO
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
„Albatros” pisze swoją historię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Borsuk pod lupą 15 Brygady
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Ogień z Abramsów
Ukraina otrzyma Patrioty?
Narada byłych szefów BBN-u
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
Artyleria na Marsie
Śladem profesjonalistów
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
F-15 przyleciały do Łasku
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Dodatek za ochronę granicy
Włoskie Air Policing w Polsce
Nasz szczęśliwy okręt
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Pioruny w linii
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
BohaterON-y rozdane
Kolejne Rosomaki WEM
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO pozostaje w gotowości
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Upadek mitu mocarstwa
Nowy wymiar sił powietrznych
Borsuk już na poligonie
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Polsko-koreańska debata
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Muzeum polskiego superbohatera

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO