moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przygotowani na kryzys

System bezpieczeństwa państwa to nie tylko dobrze wyposażona i wyszkolona armia, lecz także sprawnie działające w sytuacji kryzysowej rządowe instytucje i służby. Kluczem do tego jest właściwe nimi zarządzanie.

Od powodzi, pożarów, trąb powietrznych, skażeń chemicznych i biologicznych, przez uszkodzenia sieci energetycznych i gazowych, katastrofy komunikacyjne i budowlane, aż po zamieszki, ataki terrorystyczne oraz przesilenia emigracyjne – do reagowania na takie sytuacje kryzysowe musi być przygotowane każde państwo. Na świecie są wprowadzane w życie różne pomysły dotyczące tego, jak powinny funkcjonować państwowe instytucje oraz służby przeznaczone do reagowania kryzysowego. Bez względu jednak na to, jakie ostatecznie przyjęto rozwiązania, największym wyzwaniem jest skoordynowane, skuteczne i bieżące zarządzanie wszystkimi instytucjami oraz służbami zaangażowanymi w rozwiązanie danego problemu.

Klucz w integracji

Firma Teldat – z myślą o wieloobszarowym systemie zarządzania kryzysowego, w tym szczególnie o jego szerokim zakresie zadań, dużej liczbie aktywnych uczestników i usług oraz olbrzymiej ilości danych, które w czasie kryzysu powinno się na bieżąco gromadzić, aktualizować, analizować i przetwarzać – stworzyła narzędzie teleinformatyczne, mogące podołać tym wyzwaniom. To System Zarządzania Kryzysowego C3IS Jaśmin (SZK C3IS Jaśmin), który powstał na bazie Sieciocentrycznej Platformy Teleinformatycznej Jaśmin, uznawanej przez ekspertów za najbardziej innowacyjny wielodomenowy system zarządzania walką i łączności na świecie. Z Wielodomenowego Zautomatyzowanego Systemu Systemów Zarządzania Walką wywodzą się m.in. sprawdzony w naszym wojsku Wielodomenowy Zautomatyzowany System Zarządzania Walką Poziomu Operacyjnego/ Taktycznego, Zautomatyzowany System Zarządzania Walką Poziomu Batalionu, Kompanii, Plutonu i Drużyny czy Zautomatyzowany System Zarządzania Walką Żołnierza.

Uniwersalne narzędzie

Oprogramowanie SZK C3IS Jaśmin pozwala przesyłać w czasie rzeczywistym nie tylko wszelkiego typu informacje, rozkazy, polecenia, meldunki, raporty, ostrzeżenia i alarmy, lecz także kluczowe dane, jak np. obraz z bezzałogowego statku powietrznego czy innych systemów obserwacji, takich jak kamery monitoringu miejskiego. W tym systemie możliwe jest bieżące, cyfrowe zobrazowanie sytuacji kryzysowej, monitorowanie położenia osób i pojazdów biorących udział w operacji mającej na celu rozwiązanie problemu. Twórcy SZK C3IS Jaśmin podkreślają, że ich narzędzie może działać z wykorzystaniem szyfratorów spełniających wymagania odpowiednich służb, pozwalających na wymianę i przetwarzanie informacji o różnych klauzulach niejawności, a dzięki modułowej konstrukcji dysponuje całym wachlarzem usług sieciowych, takich jak np.: wideokonferencja, służbowa poczta elektroniczna czy czat. Niewątpliwą zaletą oprogramowania SZK C3IS Jaśmin jest to, że może być bezproblemowo instalowane na komputerach osobistych, laptopach, tabletach, a także na smartfonach, dzięki czemu mogą z niego łatwo korzystać wszelkiego typu służby i instytucje.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Teldat

dodaj komentarz

komentarze


Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Czas nadziei, czas pokoju
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
AWL stawia na rozbudowę
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Kompetencje warte ponad milion dolarów
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Historyczny triumf terytorialsa
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
NATO coraz silniejsze
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Buty żołnierzy po nowemu
„Ślązak” w warsztacie
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Pierwsze oderwanie od ziemi
Wypadek w PKW UNIFIL
Nie tylko błękitne berety
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
A może studia na WAT?
Pierwsze K9 w Braniewie
Apache’e kontra drony
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Polska buduje przewagę w kosmosie
GROM pod nowym dowództwem
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Francuska tarcza dla NATO
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Debata o bezpieczeństwie
Początek wielkiej historii
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Ratunek na szczycie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Polski sukces w Duńskim Marszu
Polsko-estoński sojusz
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Francuski most na Odrze
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Program „Narew” się rozkręca
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Od wirówki do lotu Gripenem
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Centrum wsparcia dla AH-64E
Ćwiczą, aby bronić granicy
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Patrol z Syriusza
Piekło „Pługa”
PKW Irak ewakuowany
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Testy autonomicznego Black Hawka
Szkoła pilotów FPV
Podium po czterech wyścigach na lodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO