moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MSPO – Pod dyktando śmigieł

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego prezentowanych jest aż osiem różnego typu śmigłowców. Goście targów mogą zobaczyć maszyny uderzeniowe: Boeing AH-64 Apache i Bell AH-1Z Viper, wielozadaniowe: AW149, AW109 Trekker, Bell UH-Y Venom, ratowniczy Black Hawk S70M oraz szkolny Robinson R44 Raven II. Atrakcją jest historyczny WSK SM-1.

W wycenianym na ponad 500 mld złotych Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na najbliższą dekadę programy śmigłowcowe zajmują bardzo istotne miejsce. Polska armia musi bowiem ze względu na coraz gorszy stan techniczny, kończące się resursy i możliwości bojowe coraz bardziej odstające od wymagań współczesnego pola walki, wymienić w najbliższych latach praktycznie całą flotę wiropłatów. Począwszy od przestarzałych wielozadaniowych śmigłowców Mi-2, poprzez transportowe Mi-8 i Mi-17, a skończywszy na konstrukcji bojowej – uderzeniowym Mi-24.

O śmigłowcowych potrzebach SZRP doskonale wiedzą koncerny specjalizujące się w produkcji tego typu konstrukcji, dlatego wykorzystują każdą okazję do promocji swoich produktów. A mało która jest tak dobra, jak przyciągający uwagę nie tylko polskiej armii, ale i całej Europy Środkowo-Wschodniej, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Śmigłowcowe MSPO

W tym roku na kieleckich targach można zobaczyć aż osiem śmigłowców kilku typów, co jest rekordem w historii tej imprezy. Większość z nich, poza muzealnym unikatem, czyli pierwszym produkowanym w Polsce seryjnym śmigłowcem – WSK SM-1 (z zasobów Muzeum Lotnictwa Polskiego), może zainteresować polską armię.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Do Kielc przyleciały: szkoleniowy Robinson R44 Raven II (z zasobów Lotniczej Akademii Wojskowej), cztery konstrukcje wielozadaniowe: AW149, AW109 Trekker i Bell UH-Y Venom oraz Black Hawk S70M (w wersji ratowniczej dla straży pożarnej), a także dwie maszyny uderzeniowe: Boeing AH-64 Apache i Bell AH-1Z Viper. Na targach pokazywana jest również makieta lekkiego śmigłowca H145 – maszyna została pozbawiona napędu i niektórych systemów awionicznych.

Powietrzne wsparcie Marines

Z wymienionych śmigłowców największą uwagę zwiedzających targi przyciągają dwie konstrukcje Bella – UH-Y Venom i AH-1Z Viper. Obie maszyny są bowiem pokazywane publicznie w Polsce po raz pierwszy. Co ważne, śmigłowce te pochodzą z zasobów amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej (US Marine Corps) i do Kielc przyleciały z USS Kearsarge (LHD-3), czyli okrętu desantowego klasy Wasp, który od kilku tygodni bierze udział w ćwiczeniach NATO na Bałtyku.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Firma Bell reklamuje swoje śmigłowce jako rozwiązanie „najkorzystniejsze ekonomicznie i logistycznie” dla użytkownika. UH-Y Venom i AH-1Z Viper, czyli odpowiednio maszyna wielozadaniowa oraz konstrukcja uderzeniowa, choć przeznaczone do innych zadań, mają podobną konstrukcję i aż w 80% mają te same części. Dzięki temu ich naprawa i serwis są dużo tańsze od konkurencyjnych wiropłatów. W ocenie producenta, zaletą uderzeniowego Vipera jest również to, że dysponuje aż sześcioma zewnętrznymi węzłami uzbrojenia, dzięki czemu może zabrać więcej pocisków i rakiet: od niekierowanych Hydra-70 i kierowanych przeciwpancernych Hellfire, po pociski rakietowe powietrze–powietrze AIM-9.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Niszczyciel czołgów

Choć Boeing AH-64 Apache był już kilkukrotnie pokazywany na MSPO, to maszyna nazywana niszczycielem czołgów, będąca podstawowym śmigłowcem uderzeniowym amerykańskiej armii (US Armed Forces ma ich w służbie ponad 700), zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie i nie inaczej jest na tegorocznych targach. Cechą wyróżniającą (także wizualnie) Apacha jest jego system radarowy, który w najnowszej wersji śmigłowca, oznaczonej jako Guardian, umożliwia nie tylko wykrycie z 16 km maksymalnie 1000 celów, ale również śledzenie aż 256 z nich. Niszczyć je można albo rakietami niekierowanymi Hydra 79, albo pociskami przeciwpancernymi Hellfire bądź też rakietami przeciwlotniczymi AIM-92 Stinger.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

AH-64E Guardian wyposażony jest również w sieciocentryczny system dowodzenia i kierowania walką, który umożliwia załodze Apacha dowodzenie różnego typu dronami.

Black Hawk w czerwieni

Innym śmigłowcem, który gości na MSPO po raz kolejny, jest amerykański Black Hawk S70M. Maszynę tę tym razem możemy obejrzeć na targach w rzadko spotykanej wersji – ratowniczej, a dokładniej przeznaczonej dla straży pożarnej.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Pokazywany na targach czerwony Black Hawk to wiropłat zamówiony przez rumuńskich strażaków i poza specjalistycznymi systemami łączności i dowodzenia (dostosowanymi do rumuńskiego systemu zarządzania kryzysowego), dysponuje on Bambi Bucket, czyli pojemnikiem na wodę o pojemności 2,5 tys. l wody.

Leonardo i Perkoz

Włoski koncern Leonardo, którego częścią jest Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL „Świdnik”, prezentuje na kieleckich targach dwa śmigłowce: wielozadaniowy AW149 i lekki AW109 Trekker.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

AW149 jest bardzo dobrze znany polskiej armii, gdyż 32 maszyny tego typu kilka miesięcy temu kupiono w ramach programu „Perkoz”. AW 149 może być skonfigurowany do wykonywania zadań transportowych, wsparcia pola walki, ratownictwa bojowego i morskiego, a w wersji transportowej może zabrać na pokład aż 19 pasażerów.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Drugi z pokazywanych przez koncern Leonardo śmigłowców, AW109 Trekker, to jeden z mniejszych śmigłowców na rynku. Ważący nieco ponad 3 t jest najszybszy w swojej klasie – maksymalna prędkość to 281 km/h, dysponuje także największym zasięgiem – ponad 830 km.

Konkurencja z Airbusa

Z kolei koncern Airbus, konkurencja Leonardo, zdecydował, że w tym roku mocno ograniczy swoją śmigłowcową promocję na MSPO i do stolicy województwa świętokrzyskiego przywiózł jedynie makietę bardzo lekkiego śmigłowca H145. Maszyna, którą wykorzystuje m.in. rodzime Lotnicze Pogotowie Ratownicze (w wersji EC145), waży około 1700 kg i może zabrać na pokład ośmiu pasażerów.


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Nie szpital, a instytut
 
NATO on Northern Track
Cień atomowej zagłady
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Broń Hitlera w rękach AK
Piedimonte – samobójcza misja
WAM wraca po latach
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Podróż po AWACS-ie
Przysięga w Limanowej
Ameryka daje wsparcie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Układ nerwowy Mieczników
Zawsze gotowi do pomocy
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pływacy i maratończycy na medal
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Grand Quadriga ‘24”
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
By Polska była bezpieczna
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ostatnia droga Pileckiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nowe zadania szefa SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO