moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej Krabów dla Wojska Polskiego

W Kielcach rozpoczyna się 30. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Dziś z uczestnikami wydarzenia spotkali się prezydent Andrzej Duda i wicepremier Mariusz Błaszczak. Został zatwierdzony także pierwszy kontrakt. Na jego mocy Wojsko Polskie otrzyma 48 samobieżnych armatohaubic Krab i 36 wozów towarzyszących.

Chociaż tegoroczny MSPO zostanie oficjalnie otwarty dopiero jutro, już dzisiaj zawarty został pierwszy kontrakt. Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę do Wojska Polskiego kolejnych dwóch dywizjonowych modułów ogniowych „Regina”. Na jej mocy do Sił Zbrojnych RP trafi 48 armatohaubic samobieżnych Krab, 22 wozy dowodzenia, 12 wozów amunicyjnych i 2 warsztaty remontu uzbrojenia i elektroniki. Kontrakt uwzględnia również pakiet szkoleniowy i logistyczny. Sprzęt zostanie wyprodukowany w Hucie Stalowa Wola, a jego wartość to ponad 3 miliardy 800 milionów złotych. – Wykorzystujemy maksymalnie potencjał, jakim dysponuje Huta Stalowa Wola, przypominam, że pierwszą umowę na dostarczenie czterech Dywizjonowych Modułów Ogniowych podpisaliśmy sześć lat temu, a w tym roku HSW podpisała umowę z Ukrainą na dostawę Krabów – mówił Mariusz Błaszczak. – Cieszy mnie, że potencjał polskiego przemysłu ciągle wzrasta. Podpisana w 2016 umowa zakładała wyprodukowanie 4 dywizjonowych modułów ogniowych w ciągu 8 lat, a dzisiejsze zamówienie dwóch modułów zostanie zrealizowane w dwa, dwa i pół roku – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.


Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Z kolei Andrzej Duda przypomniał, że sprzęt, który otrzyma wojsko, jest używany w warunkach bojowych. – Bacznie obserwujemy, jak nasz sprzęt zachowuje się na Ukrainie. Przekazywane są nam wnioski z jego użytkowania, które służą usprawnianiu jego działania. Ma to ogromne znaczenie dla przyszłości naszych sił zbrojnych – powiedział prezydent.

Jubileuszowy MSPO

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbywa się w Kielcach tradycyjnie na początku września. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się w 1993 roku. Wówczas w jednej hali wystawienniczej swoje produkty prezentowało 85 wystawców. W tym roku, kiedy ma miejsce 30. edycja wydarzenia, jest ich ponad 600, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, co czyni je trzecim pod względem wielkości tego typu wydarzeniem w Europie. Choć oficjalnie rozpocznie się ono jutro, już dziś w Kielcach z przedstawicielami branży obronnej spotkali się prezydent Andrzej Duda i wicepremier Mariusz Błaszczak.

– Kto zna Kielce, kto bywał tu na przestrzeni tych ostatnich 30 lat, ten wie, jak epokowa nastąpiła zmiana nie tylko tu, gdzie odbywają się targi, ale także w mieście, w województwie świętokrzyskim. Dziękuje wszystkim, którzy przyczyniali się do tych wielkich zmian, bo one przesunęły i miasto, i województwo w inną epokę – powiedział dziś na terenie targów zwierzchnik sił zbrojnych.

Jak mówił Andrzej Duda, dziś targi MSPO są bardzo ważne dla Rzeczypospolitej, gdyż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna i to o skali „jakiej Europa nie widziała od czasów II wojny światowej”. – Mamy do czynienia z wojną straszną, która uzmysłowiła nam, Sojuszowi Północnoatlantyckiemu i całemu światu, że czas spokoju się skończył – zaznaczył. – Dziś dotyka nas dramatyczna rzeczywistość, a jej elementem jest przeświadczenie o tym, że w szybkim tempie musimy dokonać modernizacji i rozwoju naszych sił zbrojnych, aby zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo. I to jest jasny i niezwykle ważny cel tego wydarzenia, jakim są Targi Kielce – podkreślił.

Duda zaznaczył, że najważniejsze jest jednak to, aby żołnierz miał zapewnione odpowiednie warunki do tego, aby efektywnie walczyć i realizować zadania. Trzeba mu także zapewnić bezpieczeństwo. – Przy tym całym rozwoju techniki żołnierz jest niezastąpiony – mówił. – Dziękuje, że tu na targach kładzie się na te kwestie tak ogromny nacisk. Dziękuję za te wszystkie lata rozwijania targów. Wierzę, że będą nadal się rozwijały i będą rozsławiały Kielce – podkreślił.

Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, zaznaczył, że w całej historii MSPO ważnymi momentami był rok 1999, kiedy zostało zawarte porozumienie o współpracy z Ministerstwem Oborny Narodowej, oraz rok 2016, kiedy to partnerem strategicznym wydarzenia została Polska Grupa Zbrojeniowa. – Teraz, być może bardziej niż kiedykolwiek, idea MSPO zyskuje na aktualności. Ostatnie pół roku w Europie pokazało, jak ważna jest potrzeba umacniania obronności każdego kraju – zaznaczył. – Chcemy w tym procesie być potrzebni Polsce i polskiej armii – dodał.

Dziś w Kielcach Andrzej Duda odznaczył także zasłużonych pracowników Targów Kielce. Natomiast w piątek, ostatniego dnia MSPO, producent najbardziej innowacyjnego produktu prezentowanego na targach otrzyma nagrodę Prezydenta RP.

EK, MM

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
Zachować właściwą kolejność działań
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna na detale
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kadisz za bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część druga
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kolejne FlyEle dla wojska
Święto stołecznego garnizonu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
NATO on Northern Track
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Barwy walki
W Italii, za wolność waszą i naszą
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO