moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca 18 Dywizji

Gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik zostanie nowym dowódcą 18 Dywizji Zmechanizowanej. Akt mianowania na to stanowisko oficer odebrał z rąk wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Natomiast gen. dyw. Jarosław Gromadziński, który do tej pory stał na czele tego związku taktycznego, został skierowany do służby w strukturach międzynarodowych.

O zmianie na stanowisku dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej poinformowało dzisiaj Ministerstwo Obrony Narodowej. „Wicepremier Mariusz Błaszczak wyznaczył gen. bryg. Arkadiusza Szkutnika na dowódcę 18 Dywizji Zmechanizowanej” – zakomunikował resort obrony za pośrednictwem Twittera. Oficer rozpocznie służbę na nowym stanowisku w poniedziałek 8 sierpnia.

Gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej, ukończył także studia wyższe i podyplomowe na Akademii Oborny Narodowej. Pierwsze stanowisko służbowe objął w 2 Pułku Przeciwlotniczym. Służył też w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 3 Pułku Przeciwlotniczym, 2 Brygadzie Zmechanizowanej, Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a także na różnych stanowiskach w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Od 2020 roku był szefem Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P3/P7 SGWP. Generał jest również weteranem misji w Iraku, Kosowie i Afganistanie. W 2013 roku, za dokonanie bohaterskiego czynu na polu walki podczas ataku rebeliantów na bazę Ghazni, został odznaczony Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Nowo mianowany dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej zastąpi na tym stanowisku gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego, który stał na czele związku taktycznego od początku jego formowania, czyli od 2018 roku. Oficer został wyznaczony na zastępcę dowódcy ds. interoperacyjnych w Międzynarodowym Zespole ds. Pomocy Ukrainie. – Dziękuję za dotychczasową służbę i życzę sukcesów na nowym stanowisku – napisał minister Błaszczak na Twitterze.

18 Dywizja Zmechanizowana, nazywana także „Żelazną Dywizją”, to najmłodszy tego typu związek taktyczny w Wojsku Polskim. Jej formowanie rozpoczęło się w 2018 roku. Jej trzon stanowią: 1 Brygada Pancerna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich i 19 Brygada Zmechanizowana, a także jednostki wsparcia – 18 Pułk Logistyczny oraz wciąż formujące się pułki: artylerii i przeciwlotniczy oraz batalion rozpoznawczy. Związek taktyczny dziedziczy tradycje m.in. 18 Dywizji Piechoty, a jego patronem jest poległy w katastrofie smoleńskiej gen. broni Tadeusz Buk. Dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej mieści się w Siedlcach, a zakończenie jej formowania zaplanowano na 2026 rok.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Ile powołań do wojska w 2026 roku?
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Mundurowi z benefitami
Kalorie to nie wszystko
Polski „Wiking” dla Danii
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Nowe zdolności sił zbrojnych
Plan na WAM
Militarne Schengen
Obywatele chcą być wGotowości
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Zawiszacy przywitali Borsuki
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Szwedzi w pętli
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Gdy ucichnie artyleria
Wojskowa łączność w Kosmosie
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Artylerzyści mają moc!
Smak służby
Wojsko ma swojego satelitę!
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Komplet medali wojskowych na ringu
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Zmierzyli się z własnymi słabościami
W krainie Świętego Mikołaja
Niemieckie wsparcie z powietrza
Dzień wart stu lat
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Niebo pod osłoną
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Czas na polskie Borsuki
Holenderska misja na polskim niebie
Pancerniacy jadą na misję
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
Najdłuższa noc
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Satelita MikroSAR nadaje
Nie panikuj. Działaj. Bądź w gotowości
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Nowe zasady dla kobiet w armii
Orka na kursie
Combat 56 u terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO