moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zlot uczniów klas wojskowych

Elementy SERE, szkolenie strzeleckie, trening walki wręcz i podstawy rozpoznania – to tylko część zajęć, w których biorą udział kadeci obecni na VII Zlocie Klas Wojskowych. Szkolenia prowadzą doświadczeni instruktorzy z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. We wtorek z młodzieżą spotkał się wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak.

Niemal 400 kadetów z całej Polski, a także z Estonii, Litwy i Łotwy przyjechało na VII Centralny Zlot Klas Wojskowych w Orzyszu. Dziś, w drugim dniu szkolenia, spotkał się z nimi wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Jestem przekonany, że czas spędzony tu będzie bardzo ważny dla was, że poszerzycie swoje umiejętności, poznacie się a to czego się tu nauczycie, kiedyś zaprocentuje – powiedział Mariusz Błaszczak.


Film: Michał Niwicz/ ZbrojnaTV

Minister wręczył upominki uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. – Gratuluję tym najlepszym, ale wiem, że wszyscy, nie tylko ci wyróżnieni, jesteście gotowi, by służyć w wojsku – powiedział Mariusz Błaszczak. Zachęcał również do podjęcia studiów na wojskowych uczelniach. – Zwiększyliśmy limity przyjęć m.in. do Akademii Wojsk Lądowych. Będziemy również otwierać jej filię, tak by jeszcze więcej osób mogło uczyć się wojskowego rzemiosła – mówił wicepremier. Przypomniał, że ci, którzy chcą związać swoją przyszłość z armią mogą wybrać kilka opcji: dobrowolną służbę zasadniczą, służbę zawodową lub terytorialną. – Ale jeśli z jakiś powodów nie zdecydujecie się na żadną z tych ścieżek, to i tak wasze wyszkolenie, znajomość podstaw wojskowej taktyki są dla Polski bardzo cenne – podkreślał Mariusz Błaszczak. Wicepremier obserwował również m.in. szkolenie strzeleckie uczniów.

Kim są kadeci biorący udział w VII Centralnym Zlocie Klas Wojskowych? To uczniowie 19 szkół z całej Polski, którzy zostali wybrani podczas zawodów sportowych oraz laureaci drugiej edycji EkstraKlasy Wojskowej, czyli międzyszkolnego turnieju wiedzy o wojsku, którego finał odbył się w kwietniu 2022 roku. Organizatorzy, czyli 15 Brygada Zmechanizowana, Dowództwo Generalne RSZ oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, zaprosili do Orzysza również uczniów klas wojskowych z Estonii, Litwy i Łotwy. – Cieszę się, że mogę tu być. Lepszej nagrody nie mógłbym sobie wymarzyć – mówi Oktawian Muras z Zespołu Szkół w Rybniku, którego drużyna zajęła pierwsze miejsce w tegorocznym turnieju EkstraKlasy.

Przed młodzieżą jeszcze pięć dni szkolenia. W planach jest nauka podstaw wojskowej taktyki. – Będą ćwiczyć zagadnienia z pięciu bloków szkoleniowych poświęconych m.in. przeprawianiu się przez wodę, walce wręcz w działaniach bojowych, pętli taktycznej, elementom kursu Spartan, elementom SERE i działaniom rozpoznawczym – wymienia por. Małgorzata Misiukiewicz, oficer prasowy 15 Brygady Zmechanizowanej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Snowboardzistka i pływacy na medal
Niebo pod osłoną
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Misja na rzecz zdrowia
Nadbużańscy terytorialsi na patrolu konnym
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Drony na wagę złota
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Symbol polsko-rumuńskiego braterstwa broni
Prawdziwa wojskowa grochówka! Gotuje kucharz z reprezentacji WP
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Combat 56 u terytorialsów
Rekordowe wsparcie dla ZM „Tarnów”
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Pancerniacy jadą na misję
Na tronie mistrza bez zmian
Wymyśl nazwę dla polskich satelitów wojskowych
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
Powrót do przeszłości Westerplatte
Plan na WAM
Nowa ręka dla weterana
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Kto zostanie Asem Sportu?
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Najdłuższa noc
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
„Pułaski” do remontu
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Góral z ORP „Gryf”
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Gladius dla Szczecińskiej Dywizji
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
W drodze po indeks
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Koniec bezkarności floty cieni?
Europejska kopuła bezpieczeństwa
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Odpalili K9 Thunder
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Zdarzyło się w 2025 roku – I kwartał
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Wojsko ma swojego satelitę!
Dyplomatyczna gra o powstanie
Przyszłość polskich czołgów K2
Piątka z czwartego wozu
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO