moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent i „niezwyciężeni”

Dziękuję wam za to, że tak jak kiedyś reprezentowaliście naszą ojczyznę, chroniąc bezbronnych w różnych miejscach na świecie, tak teraz stajecie na wysokości zadania, odnosząc sportowe sukcesy – mówił prezydent Andrzej Duda do weteranów poszkodowanych, którzy uczestniczyli w zawodach Invictus Games w 2018 i 2022 roku. Spotkanie odbyło się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

Międzynarodowe zawody dla rannych weteranów, w których uczestniczyła polska reprezentacja, od kilku lat organizuje fundacja Invictus Games. Założył ją książę Harry, aby zachęcać poszkodowanych żołnierzy do uprawiania sportu, wspierać ich podczas rehabilitacji oraz wzbudzać w społeczeństwie szacunek dla wojskowego munduru. Polska drużyna licząca 15 zawodników zadebiutowała na zawodach Invictus Games w 2018 roku w Sydney. W kwietniu 2022 roku na kolejne igrzyska do Hagi pojechała 20-osobowa reprezentacja.

 

W ubiegłym tygodniu w ogrodach Pałacu Prezydenckiego z weteranami spotkał się zwierzchnik sił zbrojnych. – Dajecie piękny przykład, że można służyć Polsce w inny sposób – na sportowych arenach. Dziękuję wam za to, że jesteście przykładem dla innych, że przełamujecie bariery i odnosicie sukcesy. Cieszę się, że mogę wam osobiście pogratulować – mówił prezydent do zawodników polskiej reprezentacji „invictus”, czyli „niezwyciężonych”.

Za zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego podziękował Andrzejowi Dudzie w imieniu drużyny Invictus Games st. sierż. Andrzej Skrajny, brązowy medalista z Hagi w łucznictwie.

– To dla nas ważne, że zwierzchnik sił zbrojnych docenił wysiłek, jaki włożyliśmy w przygotowania do zawodów oraz nasze sportowe sukcesy – przyznaje podoficer. Jak twierdzi, przykład „niezwyciężonych” pokazuje innym poszkodowanym żołnierzom, że mimo różnych przeciwności warto uprawiać sport i brać udział w zawodach. Starszy sierżant zwraca także uwagę, że w Invictus Games to nie sportowa rywalizacja jest najważniejsza. – To przede wszystkim społeczność międzynarodowa rannych weteranów, którzy wspierają się nawzajem i dzielą doświadczeniami – zauważa Skrajny. Podkreśla również, jak istotne dla zawodników było wsparcie rodzin i przełożonych oraz instytucji wspomagających drużynę, m.in. Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Centrum Weterana.

Wśród gości prezydenta był kpr. Łukasz Wojciechowski. On sam był w drużynie, która wystąpiła w zawodach w Sydney, ale jak mówił, śledził w mediach społecznościowych sportowe zmagania kolegów, którzy reprezentowali Polskę w Hadze. – Byłem duchem z chłopakami. Wiedziałem, że skoro my w 2018 roku przetarliśmy szlak, to oni cztery lata później zdobędą medale – mówi podoficer. I tak się stało. Polska drużyna Invictus Games wywalczyła osiem krążków: jeden złoty, dwa srebrne oraz pięć brązowych. Kilka razy nasi reprezentanci otarli się o podium, zajmując czwarte miejsce.

– Podczas sportowej rywalizacji na igrzyskach w Hadze nasi zawodnicy pokazali niesamowitą siłę i wolę walki, pokonując własne ograniczenia – mówi mjr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana poza Granicami Państwa w Warszawie, która towarzyszyła polskiej ekipie podczas zawodów.

Spotkanie polskiej reprezentacji Invictus Games z prezydentem, w którym uczestniczyli także szef SGWP gen. Rajmund Andrzejczak oraz sekretarz stanu, szef BBN-u Paweł Soloch, było też okazją do poruszenia tematów ważnych dla niepełnosprawnych żołnierzy. St. szer. w st. spocz. Rafał Konopka, brązowy medalista z Hagi w pływaniu na 50 m stylem grzbietowym, poprosił prezydenta Dudę o nowelizację ustawy o weteranach, która objęłaby także takich żołnierzy jak on – poszkodowanych podczas służby w kraju. Rafał od ponad 20 lat jeździ na wózku, od momentu, gdy wypadek na poligonie zakończył się urazem rdzenia kręgowego na odcinku szyjnym z częściowym paraliżem rąk.

Andrzej Duda podziękował także za wspieranie drużyny IG Sztabowi Generalnemu WP oraz Ministerstwu Obrony Narodowej, a także tym wszystkim, którzy pomagali sportowcom w przygotowaniach do igrzysk.

Kolejne, szóste igrzyska Invictus Games, odbędą się we wrześniu 2023 roku w Düsseldorfie.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. sierż. Piotr Gubernat / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
 
Podróż w ciemność
Planowano zamach na Zełenskiego
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Dzieci wojny
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Śmierć gorsza niż wszystkie
Wypadek Rosomaka
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
BWP-1 – historia na dekady
Kajakami po medale
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Podejrzane manewry na Bałtyku
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Czarna Pantera celuje
Pracowity pobyt w kosmosie
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Wyższe stawki dla niezawodowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto sportów walki w Warendorfie
Flyer, zdobywca przestworzy
Broń przeciwko wrogim satelitom
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Świat F-35
Policjanci w koszarach WOT
Pancerny kot w polskim wojsku
The Power of Infrastructure
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Musimy być szybsi niż zagrożenie
„Różycki” zwodowany
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Ratownik w akcji
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Prezydent na wschodniej granicy
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Bezpieczniejsza Europa
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Inwestycja w żołnierzy
Drukowanie dronów
Strażnicy polskiego nieba
Ewakuacja Polaków z Izraela

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO