moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u ma zostać wicepremierem

Nie jestem już w rządzie. Premier Mateusz Morawiecki oraz – z tego, co wiem – prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację – powiedział Jarosław Kaczyński, dotychczasowy wicepremier ds. bezpieczeństwa, w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Poinformował też, że jego następcą ma zostać szef MON Mariusz Błaszczak, który będzie sprawował funkcję ministra obrony w randze wicepremiera.

Jarosław Kaczyński, prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, został wiceprezesem Rady Ministrów 6 października 2020 roku. Od tego czasu stał na czele Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Dziś rano w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej poinformował, że zrezygnował z pełnienia tej funkcji. – Wniosek o odwołanie już złożyłem do premiera i został on przyjęty. O ile mi wiadomo, to prezydent też go podpisał – powiedział w rozmowie z PAP.

Kaczyński, który funkcję wicepremiera pełnił przez ostatnie 20 miesięcy, poinformował, że zamierzał wcześniej zrezygnować ze stanowiska, nie zrobił tego jednak m.in. z powodu toczącej się w Ukrainie wojny. – Dzisiaj przebieg wojny jest taki, że nie wiadomo, kiedy się ona skończy. Natomiast mniej więcej wiadomo, kiedy będziemy mieli wybory, w związku z tym musiałem wybrać. I wybrałem. Chętnie bym doczekał do końca wojny, ale wygląda na to, że będzie się ona ciągnęła dłużej – wyjaśnił. – Postanowiłem, że muszę się skoncentrować na tym, co jest dla przyszłości Polski najważniejsze. To nie tak, że przeceniam swoją rolę, chodzi po prostu o to, że partia musi odzyskać werwę, bo zbliża się ten czas, który dla każdej partii politycznej na świecie jest najważniejszy. Wybory są po to, aby uzyskać dobry wynik wyborczy, a jeśli chodzi o PiS, to tym dobrym wynikiem wyborczym będzie ich wygranie i możliwość sprawowania władzy, oczywiście w koalicji Zjednoczonej Prawicy – zaznaczył.

Według informacji przekazanych przez byłego już wicepremiera znane jest nazwisko jego następcy. – Nie jest już właściwie tajemnicą, że to ma być szef MON Mariusz Błaszczak. To jest całkowicie naturalna decyzja. Mamy wojnę, a on jest ministrem obrony, więc w tej szczególnej sytuacji, w jakiej jesteśmy, takie połączenie ma bardzo duże zalety — podkreślił. Zgodnie z zapowiedzią Mariusz Błaszczak ma stanąć na czele komitetu do spraw bezpieczeństwa i sprawować funkcję ministra obrony w randze wicepremiera.

Kaczyński zaznaczył, że nie będzie to jednak jedyna zmiana w strukturach komitetu. Nad jego funkcjonowaniem ma czuwać Zbigniew Hoffman, obecnie sekretarz staniu i zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który zostanie powołany na stanowisko ministra. – Trzeba pamiętać, że minister Błaszczak w wielkiej mierze będzie musiał się jednak zajmować MON-em, a komitet ds. bezpieczeństwa zajmuje się sprawami służb specjalnych, MSWiA, MSZ, a także – choć w mniejszej mierze – sprawami resortu sprawiedliwości. W związku z tym tam ktoś musi czuwać na co dzień. To powinien być człowiek w odpowiedniej randze – zaznaczył w rozmowie z PAP Jarosław Kaczyński.

Data powołania ministrów na nowe stanowiska nie jest jeszcze znana. Jak zapowiedział Kaczyński, wszystko zależy od Kancelarii Prezydenta. Według nieoficjalnych informacji, które dotychczas pojawiły się w mediach, uroczystość zaprzysiężenia miałaby odbyć się w środę.

MM, PAP

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Śnieg może być groźną bronią
Eurofightery znowu w Polsce
Lista trupich główek
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zielone światło dla Barbary
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Dobrowolsi – czas start!
Roszady personalne w PGZ-ecie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
Liban uznany za strefę działań wojennych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Invictus w zimowym stylu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Offset dla „Wisły”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lekcje z frontu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowy szef CWCR
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Spadochroniarze na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szef MON-u w Brukseli
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Cud w Trewirze
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Abramsy pod dobrą opieką
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Bruksela przed szczytem
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zamiana po włosku
Ślubowanie kadetów OPW
Zachód przeciwko „korsarzom”
Skromny początek wielkiej wojny
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rakietowy szach
„Avenger” na Monte Cassino
Mocny sygnał od NATO
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
W rezerwie pasywnej będą oceny
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Którą drogą do armii?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pierwszy skok
Nowoczesna łączność dla armii
Wojna o porządek świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO