moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Symboliczne lwowskie pojednanie

Rosjanie nasilili działania ofensywne w Donbasie i ataki na Odessę. Grupa G7, do której należą najbogatsze państwa świata, zadeklarowała przekazanie Ukrainie 18 mld dolarów. Tymczasem Ukraińcy zdecydowali o odsłonięciu słynnych rzeźb lwów na cmentarzu Orląt Lwowskich. Ma to być symboliczny gest świadczący o polsko-ukraińskim pojednaniu i wzajemnym wybaczeniu.

W piątek, 20 maja, wojska rosyjskie kontynuowały działania ofensywne właściwie na całej linii frontu, koncentrując się na operacjach zaczepnych w obwodzie donieckim i w rejonie Charkowa. Rosjanie chcą dzięki temu odzyskać utracone kilka dni temu pozycje.

– W kierunku Doniecka nieprzyjaciel zintensyfikował operacje ofensywne i szturmowe, aby poprawić sytuację taktyczną. Zadawał uszkodzenia ogniowe z moździerzy, artylerii, granatników o napędzie rakietowym i samolotów operacyjno-taktycznych, niszcząc umocnienia naszych jednostek na linii kontaktu – poinformował w mediach społecznościowych ukraiński Sztab Generalny, dodając, ze Rosjanom udało się zdobyć kilka wsi w obwodach łysyczańskim i siewierodonieckim.

REKLAMA

Rosyjska propaganda obwieściła „przełomowe” sukcesy w tzw. „operacji specjalnej”, jak kłamliwie nazwana jest w Rosji agresja militarna na Ukrainę. Szef rosyjskiego resortu obrony Siergiej Szojgu powiedział dziś w jednym z wywiadów, że "wyzwolono Ługańską Republikę Ludową”.

Jak podkreślają przedstawiciele ukraińskiego resortu obrony, Rosjanie w ostatnich dniach starają się wzmacniać jednostki które poniosły w minionych tygodniach spore straty w ludziach i sprzęcie. – Rosjanie starają się uzupełnić uzbrojenie, sprzęt wojskowy, amunicję oraz paliwo i smary, a także próbują poprawić swoją pozycję taktyczną w niektórych obszarach – mówił Ołeksandr Motuzianyk , rzecznik ukraińskiego MON, w wywiadzie dla ukraińskich mediów.

Strona ukraińska poinformowała dziś również, że Rosjanie zintensyfikowali bombardowania Odessy. Na miasto kilkukrotnie spadały bomby i rakiety.

Straty Rosjan

Sztab Generalny Ukrainy podsumował dotychczasowe straty rosyjskiej armii. W ciągu minionej doby ukraińska armia zniszczyła 9 rosyjskich czołgów i około 30 transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty oraz jeden samolot i jeden śmigłowiec.

Do tej pory Rosjanie – według szacunków Kijowa – stracili w czasie wojny prawie 29 tysięcy żołnierzy, 1263 czołgi (analitycy zachodni uważają, że to ¼ pancernego potencjału Federacji Rosyjskiej), 3090 transporterów opancerzonych, 204 samoloty, 168 śmigłowców i ponad 400 dronów.

Polsko – Ukraińskie pojednanie

W piątek mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował, że na cmentarzu Orląt Lwowskich ponownie odsłonięto rzeźby lwów, które sześć lat temu zostały zasłonięte płytami paździerzowymi, po tym jak rada obwodu uznała je za „symbol polskiej okupacji”. – Między Ukraińcami i Polakami było w historii wiele. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć są to stare przypadki, często stawały się przeszkodą we wzajemnym zrozumieniu. A nasz wspólny wróg również skutecznie dolał oliwy do ognia. Ta wojna pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Niech te lwy na polskim cmentarzu wojskowym we Lwowie, które niegdyś były przedmiotem kontrowersji i zostały zasłonięte, będą krokiem w kierunku ostatecznego wzajemnego przebaczenia dawnych krzywd. Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie! – napisał Andrij Sadowy.


Rubizhe w obwodzie ługańskim

Na gest władz Lwowa zareagował polski rząd. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że to „symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy". – Nic nas nie podzieli - jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd! – skomentował w mediach społecznościowych. Natomiast minister Michał Dworczyk dodał na Twitterze: ”Dziś na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii. Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla Polski gest. Niech żyje Polska, niech żyje Ukraina!”.

Pomoc dla Ukrainy

Tymczasem ministrowie finansów i dyrektorzy banków centralnych państw tworzących grupę G7, czyli USA, Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Włoch, poinformowali, że najbogatsze kraje świata przeznaczą na pomoc dla Ukrainy 18,4 miliardów dolarów, z czego ponad 9 mld zostanie przeznaczonych na „bieżące zobowiązania”.

Co ważne, przedstawiciele G7 deklarują, że to dopiero początek pomocy finansowej dla Kijowa. – Będziemy nadal wspierać Ukrainę w czasie tej wojny, a także po jej zakończeniu. Jesteśmy gotowi zrobić więcej, jeśli będzie trzeba – głosi komunikat po szczycie G7.

Natomiast Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, poinformowała, że Unia Europejska wypłaciła dziś kolejną transzę pomocy finansowej dla Ukrainy w wysokości 600 mln euro i jest gotowa uruchomić dla niej linię pożyczkową w wysokości 9 mld euro. – Oprócz pomocy humanitarnej będziemy pracować nad platformą odbudowy, która pomoże odbudować Ukrainę jako wolny, demokratyczny kraj – napisała w mediach społecznościowych szefowa KE. W odpowiedzi premier Ukrainy Denys Szmyhal napisał w mediach społecznościowych, że bardzo dziękuje za pomoc. – Wspólnie wygramy i odbudujemy Ukrainę – dodał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MKiDN, MON Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Piąta kadencja generała Konopki
 
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Dobrowolna służba dla absolwentów
Przełomowy szczyt w Madrycie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusz z inicjatywą
W desancie zostają najlepsi
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Zmiany kadrowe w WP
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Ślązak lepiej uzbrojony?
Kierunek Düsseldorf
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Amerykańskie F-15 w Polsce
Światowi liderzy już w Madrycie
Wizyta w PKW Łotwa
Gwardziści uczą medycyny pola walki
PKW Orlik wrócił do domu
Święto Dowództwa Generalnego
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Dla kogo tanie wczasy?
Bramy dla generała
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Święto Dowództwa Operacyjnego
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Unowocześnianie MW RP
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Dwanaście razy złoto
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Kierunek Liban
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Szczyt nowych wyzwań
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Biden: gra na przeczekanie
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Śladem profesjonalistów
Spektakl Kremla
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Virtuti Militari ma 230 lat
Prezydent i „niezwyciężeni”
Umowa na Perkozy podpisana
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
For Our Freedom and Yours
Pola walczy z SMA
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Przełomowy szczyt
Zielone światło dla miliardów
Hańcza po raz pierwszy
Szczyt NATO w Madrycie
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Szczęśliwa „Błyskawica”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO