moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Leopardy 2A7 w Polsce

Leopard 2A7 to jeden z najnowocześniejszych czołgów na świecie. Wśród jego użytkowników są m.in. duńskie siły zbrojne, które 14 takich maszyn przerzuciły do Polski. Ich załogi biorą udział w międzynarodowym ćwiczeniu „Defender Europe ’22”, którego część epizodów odbywa się na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Czołgi Leopard 2A7 duńskich sił zbrojnych, a dokładnie 14 maszyn z Jutlandzkiego Pułku Dragonów, dotarły do Polski drogą morską. Zjechały na ląd w porcie w Gdańsku na początku tygodnia, następnie zostały przetransportowane na poligon w Drawsku Pomorskim. Pierwsza partia sprzętu – siedem pancernych wozów – zameldowała się na nim w czwartek wieczorem. Kolejne mają do nich dołączyć w ciągu kilku dni. Jak wyjaśnia ppłk Kristian Kold z duńskich sił zbrojnych, mimo że był to pierwszy przerzut tego sprzętu poza granicę kraju, sama operacja nie była skomplikowana i została zrealizowana bez problemów.

 

A dlaczego Duńczycy przerzucają swoje uzbrojenie na teren polskiego poligonu? Wszystko za sprawą wielonarodowych ćwiczeń „Defender Europe ’22”. Część epizodów tych manewrów odbywa się właśnie w Drawsku. Głównymi ćwiczącymi są żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej, ale stawili się tu także wojskowi ze Stanów Zjednoczonych i ich czołgi Abrams, Niemcy wyposażeni w bojowe wozy piechoty Marder, a także Brytyjczycy i ich pancerne Challengery. W planie działania sojuszników na najbliższe dni znalazły się m.in. zajęcia taktyczne, a także trening kierowania ogniem.

Co istotne, podczas ćwiczenia duńscy żołnierze będą ściśle współpracować ze swoimi kolegami z Wielkiej Brytanii. Jest to spowodowane zbliżającą się rotacją w Batalionowej Grupie Bojowej w Estonii. Od kilku lat wojskowi z obu państw zasilają jej szeregi, jednak Dania po raz pierwszy zamierza wystawić do tego pododdziału kompanię wojsk pancernych. – Dla nas to ćwiczenie jest okazją do tego, aby sprawdzić wszystkie procedury i lepiej się poznać – wyjaśnia ppłk Kold.

Oficer przyznaje, że duże nadzieje wiąże także ze współpracą z Polakami. – Duńscy żołnierze ostatni raz byli na ćwiczeniach w Polsce w 2015 roku. Jestem przekonany, że podczas „Defendera” nasza współpraca będzie układała się doskonale i zdobędziemy cenne doświadczenie – zaznacza.

Duńska armia dysponuje czołgami Leopard od 1976 roku, a od 1998 posiada je w wersji 2A5. To właśnie te ostatnie były wykorzystywane podczas misji w Afganistanie. Tamtejsze doświadczenia miały zaważyć na decyzji o modernizacji czołgów do wersji 2A7. Za ten proces odpowiadała firma Krauss-Maffei Wegmann. Pierwsze egzemplarze zmodyfikowanego sprzętu trafiły do Duńczyków w 2019 roku. Poprawiono w nich m.in. ochronę balistyczną, przeciwminową i przed bronią masowego rażenia, system łączności, czołg został wyposażony także w nową armatę. Obecne uzbrojenie Leoparda 2A7 to działo kal. 120 mm i karabin maszynowy. Ważący 68 t wóz może rozwijać prędkość do 60 km/h. Obecnie Dania dysponuje 44 sztukami tego sprzętu. Wszystkie zasilają szeregi Jutlandzkiego Pułku Dragonów stacjonującego w Holstebro.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
 
Wracajcie z medalami!
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jaki będzie czołg przyszłości?
Na ratunek… komandos
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Włoski Centauro na paryskim salonie
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Za zdrowie utracone na służbie
Spadochroniarze na warcie w UE
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Feniks – następca Mangusty?
Formoza. Za kulisami
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Z parlamentu do wojska
Pancerny sznyt
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Jak usprawnić działania służb na granicy
Pancerniacy trenują cywilów
Silniejsza obecność sojuszników z USA
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Nie wierzę panu, mister Karski!
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Lato pod wodą
Oczy na Kijów
The Suwałki Gap in the Game
RBN przed szczytem NATO
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Roczny dyżur spadochroniarzy
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Olimp gotowy na igrzyska!
Prezydent Zełenski w Warszawie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Szpital u „Troski”
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Walka – tak, ale tylko polityczna
„Armia mistrzów” – sporty walki
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Czujemy się tu jak w rodzinie
International Test
Polsko-litewskie konsultacje
„Operacja borelioza”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO