moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dodatkowe Borsuki do testów

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamówiło na zlecenie polskiej armii cztery dodatkowe prototypy bojowego wozu piechoty Borsuk. Ma to przyspieszyć wprowadzenie nowej konstrukcji do służby. Dodatkowe Borsuki zostaną skierowane do jednostek na tzw. eksploatację próbną. Tymczasem badania pierwszego prototypu weszły już w finalny etap.

Borsuki to bojowe wozy piechoty mające zastąpić w wojskach lądowych wysłużone, postsowieckie BWP-1, które już w dużej mierze nie spełniają oczekiwań współczesnego pola walki. W 2014 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (na polecenie MON) zleciło rodzimemu przemysłowi opracowanie nowej konstrukcji. W efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez polskich inżynierów powstał pojazd wyposażony w uzbrojenie zarówno rakietowe (przeciwpancerne pociski kierowane Spike), jak i artyleryjskie (30 mm armata Mk44 Bushmaster II).

Pancerz Borsuków ma zapewniać ochronę przed ostrzałem pociskami z ręcznych granatników przeciwpancernych oraz wybuchami improwizowanych ładunków wybuchowych i min. Dlatego wóz został tak zaprojektowany, by spełniał natowskie normy na poziomach: STANAG 3 (z boku) oraz STANAG 4 (z przodu).

Borsuk wyróżnia się na tle innych tego typy konstrukcji na świecie tym, że jest zdolny do samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych. Aby wóz miał tę cechę, waga pojazdu nie może być większa niż 25 ton, musi też mieć relatywnie wysoki kadłub.

Prototyp nowego bojowego pływającego wozu piechoty (NBPWP) Borsuk przechodzi obecnie badania wstępne (zakładowe), po których czekają go jeszcze badania kwalifikacyjne. – Po ich zakończeniu będziemy mogli przystąpić do negocjacji w sprawie dostaw wozów seryjnych – zapowiada ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia.

Zanim jednak Borsuki będzie można skierować do jednostek liniowych, nowe pojazdy muszą przejść eksploatację próbną. Wówczas jest opracowywana i dokumentacja użytkowa, i eksploatacyjna. Ponieważ Siłom Zbrojnym RP zależy na skróceniu czasu, jaki minie od podpisania kontraktu do wprowadzenia wozów do służby, została anektowana umowa z 2014 roku. Nowy zapis dotyczy kupna czterech dodatkowych prototypów Borsuka. Przedstawiciele PGZ podkreślają, że taka formuła to nowość w naszej armii i naszego przemysłu zbrojeniowego. – Rozpoczynamy nowy – zarówno dla nas, jak i dla wojska – proces wdrażania Borsuków do armii. Cztery pojazdy więcej to czterokrotnie więcej szans na testowanie podsystemów i systemów, które doprowadzimy do perfekcji, jakiej oczekujemy i my, i żołnierze od naszych wyrobów – podkreśla Sebastian Chwałek, prezes PGZ S.A.

Przedstawiciele przemysłu przekonują, że zamówienie dodatkowych Borsuków przez NCBiR będzie miało pozytywny wpływ także z innego powodu. – Oczekujemy, że skróci się też okres tzw. chorób wieku dziecięcego nowego produktu. Z naszego punktu widzenia trudno o lepszy model wdrożeniowy dla tak rewolucyjnego wyrobu, jakim jest nasz Borsuk – podkreślił Bartłomiej Zając, prezes HSW S.A. które stoi na czele konsorcjum opracowującego nowy polski BWP.

Oprócz HSW S.A. konsorcjum tworzą: ROSOMAK S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A., Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych – OBRUM Sp. z o.o., Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuki Wojennej i Politechnika Warszawska.

Na razie nie wiadomo, do jakich jednostek do próbnej eksploatacji trafią prototypowe Borsuki.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
 
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowoczesna łączność dla armii
Którą drogą do armii?
Pierwszy skok
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Mocny sygnał od NATO
Rusza kwalifikacja wojskowa
Cud w Trewirze
Szef MON-u w Brukseli
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
Śnieg może być groźną bronią
Eurofightery znowu w Polsce
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rakietowy szach
Skromny początek wielkiej wojny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zielone światło dla Barbary
Zamiana po włosku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lekcje z frontu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Invictus w zimowym stylu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Offset dla „Wisły”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
„Avenger” na Monte Cassino
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Bruksela przed szczytem
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nowy szef CWCR

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO