moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Militarne wsparcie dla Ukrainy

Bezpieczeństwo w regionie i pomoc dla Ukrainy – to tematy konferencji, która we wtorek odbyła się w Niemczech. W obradach wzięli udział m.in. reprezentanci państw należących do NATO i Unii Europejskiej. – Byłem dumny, bo wielu liderów wymieniało Polskę jako kraj, który od początku tej pomocy udziela – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Spotkanie Ukraine Defense Consultative Group, które dziś odbyło się w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech, zostało zorganizowane przez Stany Zjednoczone. Obradom przewodniczył Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, a uczestniczyli w nich reprezentanci 40 państw. – To bardzo ważna inicjatywa, bo dzięki niej pomoc dla Ukrainy może być lepiej koordynowana – powiedział tuż po wydarzeniu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Szef MON-u zaznaczył także, że najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę zgodnie z jej potrzebami. A o nich w Ramstein mówili ukraińscy dowódcy wojskowi, a także szef tamtejszego resortu obrony Ołeksij Reznikow. Siły zbrojne Ukrainy potrzebują „ciężkiej broni, ciężkiego sprzętu, a także broni przeciwlotniczej”. – To dwa podstawowe cele, jakie zostały przedstawione przez stronę ukraińską. W koordynacji z państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego, Staniami Zjednoczonymi takie wsparcie jest udzielane i udzielane będzie – zapewnił minister Błaszczak.

Dziennikarz TVP zapytał ministra także o decyzję Niemiec, dzięki której na Ukrainę trafią działa przeciwlotnicze Gepard. – W tej sytuacji nie wypadało zachować się inaczej – odpowiedział Błaszczak. Dodał, że bardzo duże znaczenie ma także to, co Niemcy postanowią w sprawie sankcji wobec Moskwy i pozyskiwania rosyjskiego gazu. – To jest kluczowe dla powstrzymania Rosji. Nie ma żadnych wątpliwości, że Putin swoją agresję finansuje właśnie z pieniędzy, które uzyskuje z dostarczania surowców energetycznych – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Minister podkreślił, że wielu uczestników spotkania doceniło działania, jakie na rzecz Ukrainy podejmuje Polska. – Byłem dumny, bo wiele państw wymieniało Polskę jako kraj, który od samego początku tej pomocy udziela – powiedział. Z kolei w wystąpieniu w czasie obrad szef polskiego resortu obrony zaznaczał, że „niepodległość Ukrainy jest bardzo ważna nie tylko dla Polski, państw wschodniej flanki NATO i Europy, ale także dla całego świata”. – Maski opadły, widzimy, kim jest Putin. Mamy nadzieję, że widzą to także nasi niemieccy sąsiedzi, którzy wcześniej, kupując surowce energetyczne z Rosji, wspierali de facto jego politykę. Mam nadzieję, że otrzeźwienie nadeszło. Taki wniosek można wyciągnąć na podstawie dzisiejszych wystąpień – podkreślił.

Mimo że konferencja była poświęcona kwestiom militarnym, jej uczestnicy poruszyli także temat pomocy humanitarnej i wsparcia Ukraińców uciekających przed wojną. – Aż 94% tych osób to kobiety i dzieci. Należy im się pomoc i Polska takiej pomocy udziela. Mam nadzieję, że Unia Europejska, której reprezentant także brał udział w obradach, zareaguje tak, jak powinna, czyli wesprze państwa, które przyjmują uchodźców – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Minister obrony zaznaczył, że choć Polska przekazuje sprzęt wojskowy Ukrainie, sama również dba o swoje bezpieczeństwo. Wymienił umowy, na mocy których do Wojska Polskiego trafią m.in. myśliwce F-35 czy czołgi Abrams. Szef MON-u przypomniał, że rozmawiał niedawno w USA o możliwości przyśpieszenia dostaw tego sprzętu. Zapewnił również, że nie jest to koniec modernizacji polskiej armii. Będzie to możliwe dzięki ustawie o obronie ojczyzny. – Ona daje nam znacznie szersze możliwości zakupów broni dla Wojska Polskiego – zapewnił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Lloyd Austin/Twitter, MON

dodaj komentarz

komentarze


Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
 
Młot na dyktatora
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Będziemy produkować więcej amunicji
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Polski wkład w „Wisłę”
Defilada powraca!
Śladem profesjonalistów
Biały Dom o polskich MiG-ach
Cegiełka na morzu
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Słowo czekisty
To dobra ustawa dla wojska
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
NATO patrzy na wschód
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Na trasie legendarnego biegu
Więcej Bystrych dla armii
GROM szuka odważnych
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
NATO podsumowało 2022 rok
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Natowski dialog operacyjny
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Celne oko strzelców CWZS-u
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Air Policing piątej generacji
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Sport uczy życia
„Hubal” bije Niemców
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Wspólne zakupy amunicji
Na jakich zasadach gratyfikacja?
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Powrót treningów z wojskiem
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Szkolenie z da Vinci
Pod okiem rangersów
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Medic on the Battlefield
Kormorany, czyli praca zespołowa
Kraby strzelały w Danii
Na ratunek „Rudemu”
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Wojna w świecie popkultury
K2 uderzyły w Orzyszu
F-35 w powietrzu
Walkę mają we krwi
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Great Game on the Sea
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Karą mogła być tylko śmierć
Startuje „Jaskółka”
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO