moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Abramsy na drawskim poligonie

Polscy żołnierze pod okiem sojuszników ze Stanów Zjednoczonych rozpoczynają szkolenie z obsługi czołgów Abrams. Dziś z wojskowymi obu armii spotkał się Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Przypomniał, że Polska kupiła 250 sztuk takiego uzbrojenia. – Kiedy ten sprzęt już dotrze, jego załogi z marszu będą mogły rozpocząć służbę – powiedział szef MON-u na poligonie.

Na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczynają się ćwiczenia z udziałem polskich żołnierzy oraz wojskowych z 1 Dywizji Piechoty USA. To przygotowania do szkolenia przyszłych polskich załóg czołgów Abrams. Dziś wojskowych obu armii odwiedził Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Polsko-amerykańskie ćwiczenia nabierają wielkiego znaczenia, bo pokazują ewentualnemu państwu napastniczemu, jakim jest Rosja, że współpracujemy bardzo ściśle z sojusznikami, jesteśmy wobec siebie solidarni i stanowimy gwarancję bezpieczeństwa – mówił w poniedziałek szef MON-u.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że Polska kupiła 250 czołgów Abrams, a pierwsze egzemplarze, przeznaczone do szkolenia, mają zostać dostarczone jeszcze w tym roku. Docelowo w ten nowoczesny sprzęt zostaną wyposażone jednostki podległe 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Abramsy to najnowocześniejsze czołgi na świecie. Kiedy porównamy sprzęt, którym posługiwało się i wciąż posługuje Wojsko Polskie, różnica jest olbrzymia. Te czołgi dają przewagę, jeśli chodzi o zdolności obronne – podkreślił minister. Dodał, że będą one bronić wschodnich granic Rzeczypospolitej i wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Podczas spotkania z żołnierzami minister Błaszczak nawiązał do ustawy o obronie ojczyzny, która weszła w życie w sobotę i umożliwi zwiększenie liczebności Wojska Polskiego do 300 tys. żołnierzy oraz wyposażenie go w nowoczesny sprzęt. – To jest gwarancja bezpieczeństwa Polski, ale również wszystkich państw tworzących Sojusz Północnoatlantycki – mówił. Podziękował gen. Johnowi Kolasheskiemu, dowódcy amerykańskiego V Korpusu, za jego „osobisty wkład we wzmocnienie polsko-amerykańskich relacji”. Szef resortu obrony zwrócił się także do wojskowych US Army. – Dziękuję za waszą obecność i budowanie interoperacyjności z naszymi żołnierzami. Życzę wam dobrego pobytu w Polsce – powiedział na poligonie w Drawsku.

Mariusz Błaszczak rozmawiał w poniedziałek z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Z kolei we wtorek szef MON-u pojedzie do Niemiec, gdzie – pod przywództwem Stanów Zjednoczonych – odbędzie się konferencja poświęcona dalszemu wsparciu Ukrainy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON, 1 WBPanc

dodaj komentarz

komentarze


Wicher na morzu
Ostatnie szlify przed defiladą
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Młodzi medycy na poligonie
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Dwa marzenia spełnione naraz
Legion Medyczny na poligonie
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Azjatycka szansa
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Nowy ośrodek badań WIML
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Gorący lipiec PKW Łotwa
Kartki sercem malowane
Pamięć, która zobowiązuje
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Oni strzegą naszego spokoju
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
„Wicher” na wodzie
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Coraz więcej Alpha Scramble
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Rok 2027 bez Air Show Radom
Abordaż z polskim wsparciem
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Generał w niewoli
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Flanka pod strażą
Siatka antydronowa
Pokolenie NATO
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
MON i MSZ o szczycie NATO
Z prądem i pod prąd

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO