moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Układanka systemu bezpieczeństwa

Budowę zdolności operacyjnych wojska należy postrzegać jako ciąg procesów. Łańcuch zdarzeń, w którym jedno ogniwo zależy od wszystkich pozostałych, a efektywność całości jest determinowana przez siłę najsłabszego elementu. Wybiórcze wzmacnianie nic nie da, trzeba pracować jednocześnie nad całością. Takie spojrzenie przyświecało twórcom ustawy o obronie Ojczyzny. I nie ma dzisiaj innej drogi.

Koniec końców chodzi o to, byśmy byli bezpieczni. W kategoriach militarnych poczujemy się bezpiecznie, gdy naszych granic strzec będzie duża i silna armia. Nie tylko dlatego, że wówczas sami będziemy w stanie skuteczniej się bronić, lecz także dlatego, że nasza pozycja w NATO znacząco się wzmocni. Im silniejszym staniemy się partnerem, tym większą zyskamy pewność, że w godzinie próby nasi sojusznicy przyjdą nam z odsieczą. Zawsze chętniej broni się silnego towarzysza, bo jego ewentualna utrata będzie dla pozostałych członków aliansu wielką szkodą w obliczu przyszłych konfliktów.

Duża armia na czas wojny potrzebuje przeszkolonych i świadomych swego obowiązku rezerwistów. Nie da się budować takich rezerw bez efektywnego systemu szkoleniowo-rekrutacyjnego. A nie można szybko zwiększyć liczebnie rezerwy bez dużej armii zawodowej. Po pierwsze, nie może być tak, że nagle wszystkie siły i środki zostaną przesunięte na szkolenie rezerw, a resztę zadań odłożymy na później. Wojsko ma cały pakiet zadań do wykonania i nie może koncentrować się tylko na jednym z nich. Po drugie, gros rezerwistów to przecież byli żołnierze, po takiej czy innej formie służby wojskowej. I po prostu liczebniejsze wojsko będzie co roku „produkować” więcej przeszkolonych rezerwistów.

Idźmy dalej. Nie uda się szybko zwiększyć liczebności wojska, jeżeli armia nie będzie atrakcyjnym pracodawcą. Czyli w dużym skrócie wtedy, gdy nie będzie dobrze płacić za służbę w mundurze ani dawać rekrutom szansy na interesującą i docenianą misję. Duża armia zawodowa wymaga większej liczby poligonów, koszar, magazynów, całej infrastruktury, by żołnierze mieli gdzie trenować, gdzie spać, gdzie jeść... Zwiększenie liczby żołnierzy wymaga także, co oczywiste, większej ilości uzbrojenia i sprzętu, by ci żołnierze mieli czym ćwiczyć i czym walczyć. Nie da się jednak ani zbudować infrastruktury, ani kupić większej ilości nowoczesnego wyposażenia bez pieniędzy. A tych nie będzie w budżecie bez nowych źródeł finansowania wydatków MON-u.

Jeżeli wyjmiemy choćby jeden element z tej układanki, całość runie jak domek z kart. Liczebna armia bez nowoczesnego uzbrojenia? Dobrze opłacani i wyszkoleni zawodowcy bez możliwości zasilenia ich porządnej jakości rezerwistami? Kompleksowy plan zakupów uzbrojenia bez zabezpieczenia środków na ich realizację? No tak to się na pewno nie uda zbudować poczucia bezpieczeństwa u Polaków.

Powtarzane jak mantra zdanie, że bezpieczeństwo kosztuje i nie zostało dane raz na zawsze, jest dzisiaj prawdziwe jak rzadko. Nasi przywódcy mówią wprost, że musimy być gotowi na długą wojnę u naszych granic. Musimy też zrobić wszystko, by nie zawitała do nas. Najlepszym na to sposobem jest budowa armii, której siła odstraszająca będzie jak największa. Ustawa o obronie Ojczyzny to dobry początek.


 

W związku z ogłoszeniem ustawy o obronie ojczyzny Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało informator dla kandydatów, którzy chcą służyć w Wojsku Polskim.

 

 

Znajdziecie w nim odpowiedzi na pytania:

– jakie zgodnie z nową ustawą o obronie ojczyzny będą formy służby w Wojsku Polskim
– gdzie trzeba złożyć dokumenty
– jak zgłosić się na szkolenie rezerw.

 

 

Maciej Chilczuk , sekretarz redakcji portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1648626000
Najprościej przyjąłbym system Izraela. Zaoszczędzili byśmy dyskusji, paneli i tiktanków. Jeszcze raz. Skopiować wszystko od Żydów.
C0-8E-8A-A5

Wsparcie ma znaczenie
Polsko-estońska współpraca
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Oswoić „latający komputer”
Chcą budować dla Amerykanów
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Polski wkład w operację „Overlord”
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Ślady, których nie widać
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Sojusz kontra drony
Od indeksu do munduru
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Równanie z „Iksem”
Bez zmian w emeryturach
Groźny incydent w Libanie
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Marsz prawdę ci powie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
NATO rozkłada lotniczy parasol
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
DIANA szansą dla polskich innowacji
Generał z cienia
Śmierć w sercu Azji
Lotnisko w zanadrzu
Syndrom Karbali
Polsko-kanadyjska współpraca
Biało-czerwona na Monte Cassino
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
K9, ognia!
Nowa baza US Army w Polsce?
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Latający dron – broń na okręty podwodne
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Za sterami DORSZ i myśliwców
Bałtyk, wspólna sprawa
Wielka gra na ukraińskim froncie
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Czerwieńsze będą…
Hegseth odznaczył polskiego generała
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Kraków zaprosił weteranów
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosyjski dron uderzył w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO