moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niech żyje Polska! Niech żyje Ukraina!

Dokładnie miesiąc temu – 24 lutego – Rosja rozpoczęła zbrojną agresję przeciwko niepodległej i demokratycznej Ukrainie. Armia i naród ukraiński stawiają zaciekły opór najeźdźcom, bohatersko broniąc swojej ojczyzny. Nasi sąsiedzi – pod przywództwem Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – pokazują całemu światu czym jest prawdziwa odwaga i męstwo.

Rosyjska agresja doprowadziła do największego kryzysu światowego bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej. Jako Prezydent Rzeczypospolitej konsekwentnie zabiegam na arenie międzynarodowej o wzmacnianie bezpieczeństwa Polski, a także o jeszcze większe wsparcie dla walczącej Ukrainy.

Temu właśnie poświęcony był dzisiejszy, nadzwyczajny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli z udziałem Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Polskie stanowisko jest jednoznaczne: uważamy, że nowa koncepcja strategiczna NATO musi uwzględniać zmiany, które wywołała rosyjska agresja na Ukrainę. Potrzebne jest jeszcze większe zaangażowanie Sojuszu w naszym regionie – zarówno jeśli chodzi o żołnierzy, jak i infrastrukturę. Dzisiejszy Szczyt to kolejny krok wzmacniający wschodnią flankę NATO.

Drodzy Rodacy,
Szanowni Państwo!

Jutro w Polsce rozpocznie się dwudniowa wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Obecność przywódcy Ameryki w naszym kraju w tym trudnym czasie to niezwykle ważny sygnał, potwierdzający strategiczne relacje polsko–amerykańskie. Sojusz polsko–amerykański jest silny niezależnie od tego, kto zasiada w Białym Domu i niezależnie od tego, kto rządzi w Polsce. Jest silny, ponieważ zbudowany jest na wspólnie wyznawanych wartościach: wolności i demokracji.

W sytuacji prawdziwego zagrożenia widzimy wyraźnie, że silne amerykańskie przywództwo jest potrzebne światu. Widzimy, jak ważna jest obecność i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie.

Bezpieczna Polska i Europa potrzebują więcej Ameryki, zarówno w wymiarze wojskowym jak i gospodarczym. O tym właśnie będę rozmawiał z Prezydentem Stanów Zjednoczonych.
Szanowni Państwo,
Drodzy Rodacy!

Dzisiejszy dzień jest szczególny również z innego powodu. 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. To święto upamiętnia tych, którzy w najmroczniejszych czasach zagłady pokazali, co to znaczy prawdziwe człowieczeństwo. Upamiętnia zarówno tych bezimiennych, jak i tych, których znamy z imienia i nazwiska. Jak rodzina Ulmów bestialsko zamordowana przez niemieckich oprawców za ukrywanie Żydów, jak rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do obozu w Auschwitz, jak Jan Karski – emisariusz polskiego państwa podziemnego, który zrobił wszystko, żeby świat poznał prawdę o Holokauście. Jak Irena Sendlerowa, która uratowała tysiące żydowskich dzieci.


Film: Prezydent.pl

Pamięć o bohaterstwie Polaków w trakcie II wojny światowej niech będzie dla nas wszystkich powodem do dumy, ale niech będzie też dla nas inspiracją w tym trudnym czasie, kiedy koszmar wojny powrócił do Europy.

Każdego dnia rosyjskie bomby i rakiety spadają na domy mieszkalne, szpitale i szkoły. Już ponad 3,5 miliona obywateli Ukrainy zostało zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny, stali się uchodźcami. Ponad 2 miliony uciekło przed wojną do nas, do Polski. W zdecydowanej większości są to kobiety i dzieci.

Polska przyjęła przez ostatni miesiąc więcej uchodźców, niż trafiło do całej Unii Europejskiej w trakcie kryzysu migracyjnego w 2015 roku.

Jako państwo i społeczeństwo wspaniale zdajemy egzamin z prawdziwej solidarności. Wyzwanie, z jakim się mierzymy, jest bez precedensu.

Dlatego jako władze Rzeczypospolitej rozmawiamy o bardzo konkretnym wsparciu dla Polski zarówno ze strony Unii Europejskiej, jak i poszczególnych państw i organizacji międzynarodowych.

Świat z podziwem patrzy na to jak Polska, jak miliony Polaków, zaangażowały się w pomoc uchodźcom. Przywódcy państw i międzynarodowych organizacji, z którymi rozmawiam wyrażają wielkie uznanie dla naszej postawy i dziękują za to, co robimy.

Dlatego jako Prezydent Rzeczypospolitej chciałbym Wszystkim Państwu powiedzieć: Dziękuję! Dziękuję za to całego serca, za to wielkie dobro, które okazujecie. Jesteście wielcy!

Niech żyje wolna, niepodległa i demokratyczna Ukraina!
Niech żyje Polska!

Andrzej Duda , prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

dodaj komentarz

komentarze


Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
 
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część druga
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Psiakrew, harmata!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jeśli nie Jastrząb, to…
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Ogień w podziemiu
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Hiszpański palimpsest
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Optyka dla żołnierzy
Ramię w ramię z aliantami
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto wojskowego sportu
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Szpej na miarę potrzeb
Wojsko inwestuje w Limanowej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zmiany w dodatkach stażowych
Jak wyszkolić pilota F-16?
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cena wolności
Kurs z dzwonem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Weterani i bokser „Master”
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO