moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sky Sabre w obronie polskiego nieba

Rozlokujemy w Polsce system przeciwlotniczy średniego zasięgu Sky Sabre i wyślemy 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej – zapowiedział Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii, podczas wizyty w Warszawie. Tematem spotkania z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem była sytuacja w Ukrainie i bezpieczeństwo regionu.

– Dziękuję za bardzo ścisłe kontakty między Polską a Wielką Brytanią – mówił minister Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej po spotkaniu z Benem Wallace’em sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii. Politycy rozmawiali o rosyjskiej agresji na Ukrainę i bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO. Omówiono także sprawy związane z wojskową współpracą pomiędzy oboma państwami.

Minister Błaszczak przypomniał, że Wielka Brytania niedawno wsparła Polskę podczas kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim białoruski. Brytyjscy żołnierze wojsk inżynieryjnych do dziś pomagają polskim wojskowym, remontując uszkodzone ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej i utrzymując drogi dojazdowe do pasa granicznego.
Jak dodał szef MON, w lutym, gdy wszystko wskazywało na to, że dojdzie do rosyjskiego ataku na Ukrainę, przyleciało do Polski z Wielkiej Brytanii kolejnych 350 żołnierzy. Dołączyli oni do brytyjskich sił, które stacjonują już u nas w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO, wzmacniając wschodnią flankę Sojuszu. – To była odpowiednia reakcja na to, co działo się za naszą wschodnią granicą – oznajmił szef polskiego MON. Przypomniał również, że żołnierze z Batalionowej Grupy na co dzień współdziałają z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

W swoim wystąpieniu Ben Wallace mówił o wojnie w Ukrainie i podkreślił, że na barkach Europejczyków spoczywa obowiązek pomocy Ukraińcom. – Władimir Putin najbardziej boi się odpowiedzi międzynarodowej i taką odpowiedź właśnie otrzymał – podkreślał Wallace, odnosząc się do sankcji nałożonych na Rosję oraz decyzji o wysłaniu do Polski brytyjskich żołnierzy. – Rozpoczęliśmy bliską współpracę z Polską, jednym z naszych najstarszych sojuszników – zaznaczył brytyjski minister. Zapewniał też o dalszym wsparciu ze strony Wielkiej Brytanii. – Polska, która dźwiga największy ciężar skutków tej wojny, radzi sobie bardzo dobrze i naprawdę robi to w sposób niezwykle odważny – oświadczył sekretarz obrony.

Jednocześnie poinformował, że Wielka Brytania rozlokuje w Polsce system przeciwlotniczy średniego zasięgu Sky Sabre. Jak zaznaczył Wallace, to najnowocześniejszy brytyjski system średniego zasięgu, który jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej z prędkością dźwięku. – Będziemy ten system wraz z Polską rozwijać w przyszłości – zapowiedział przedstawiciel brytyjskiego rządu.

Poinformował również, że do Polski przyleci 100 brytyjskich żołnierzy, „aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej”. – Mam nadzieję, że takie posunięcia będą jasnym sygnałem dla Kremla, aby ani przez sekundę nie wątpili, że będziemy bronić zarówno naszych wartości, jak i naszego przyjaciela, Polski – dodał Wallace.

Mobilny system przeciwlotniczy Sky Sabre został wprowadzony do armii brytyjskiej w miejsce starego zestawu Rapier. System składa się z kilku elementów. Do wykrywania celów służy stacja radiolokacyjna Giraffe AMB. Jej radar obraca się o 360 stopni i może śledzić obiekty znajdujące się w odległości 120 km. Kolejne elementy to system dowodzenia i kierowania mogący kontrolować lot 24 pocisków jednocześnie, oraz wyrzutnia Land Ceptor, która mieści osiem pocisków. Sky Sabre uzbrojony jest w kierowane radarowo rakiety CAMM o zasięgu do 25 km. Mogą one zwalczać samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne czy lotniczą amunicję precyzyjną.

AD

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Priorytety dla armii
 
Palmiry – miejsce kaźni
Będzie za co kupić koreańską broń
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowoczesna łączność dla armii
Offset dla „Wisły”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Leopardy jadą na poligon
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lista trupich główek
Mocny sygnał od NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zamiana po włosku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Telefon zaufania dla żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Kleszcze dla wojska
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Którą drogą do armii?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Wojna o porządek świata
Nowy szef CWCR
Tajna misja polskiej agentki
Dobrowolsi – czas start!
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Abramsy pod dobrą opieką
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wielki test w West Point coraz bliżej
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wojenny bohater na szubienicy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Bruksela przed szczytem
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Eurofightery znowu w Polsce
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO