moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe garaże dla Leopardów

Od dziś czołgi Leopard, z których korzystają żołnierze 1 Brygady Pancernej, będą parkowane w nowych garażach. Wszystko dzięki wartej prawie 100 milionów złotych infrastrukturze, która właśnie została oddana do użytku. W uroczystości w garnizonie w Wesołej wziął udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– 18 Dywizja Zmechanizowana rozrasta się. Jedną z jej jednostek jest 1 Brygada Pancerna, gdzie dziś otwieramy garaże i zaplecze techniczne służące utrzymaniu czołgów – powiedział w Wesołej Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Dwa budynki garażowe, które oddano do użytku w 1 Brygadzie Pancernej, są przeznaczone dla dwóch batalionów czołgów. Zostały one wyposażone w nowoczesne systemy wentylacji, przeciwpożarowe, a także teletechniczne. – Te garaże spełniają najwyższe standardy, są także energooszczędne. To po prostu najnowocześniejsza tego typu infrastruktura w Wojsku Polskim – mówi por. Jacek Piotrowski, oficer prasowy 1 Brygady Pancernej.

Na razie w nowych garażach będą parkowały czołgi Leopard, które do 1 Brygady trafiły w 2017 roku. Jednak, jak zapewnia rzecznik, nowa infrastruktura została przystosowana także do cięższego sprzętu, m.in. czołgów Abrams, które mają trafić do jednostki jeszcze w tym roku.

Umowa na budowę garaży na terenie 1 Brygady została zawarta 14 listopada 2019 roku, a prace rozpoczęto niecałe dwa tygodnie później. Za realizację przedsięwzięcia odpowiadała firma AMW Sinevia. Koszt inwestycji to 98 mln zł brutto. Zgodnie z zapowiedzią gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego, dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej, projekt, na podstawie którego powstały garaże, będzie wykorzystany także do podobnych tego typu przedsięwzięć w innych jednostkach.

Garaże w 1 Brygadzie Pancernej, to nie jedyna inwestycja, jaka została w ostatnim czasie zrealizowana na terenie garnizonu Wesoła. W ciągu ostatnich dwóch lat powstały również nowe drogi o dużej nośności, place manewrowe, plac apelowy, a także kanalizacja, sieć energetyczna, infrastruktura oświetleniowa, stacja transformatorowa. Do końca 2023 roku ma zostać zbudowany nowy budynek sztabu, myjnia, a rok później – hala remontowa i wiata magazynowa. Wojsko ma też harmonogram na kolejne lata. Na przykład w 2026 roku ma się zakończyć budowa nowego ośrodka szkolenia, w którym pancerniacy będą ćwiczyć na nowoczesnych symulatorach.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/COMON

dodaj komentarz

komentarze


Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Na granicy stratosfery
Trening działań połączonych
Najzdrowsi z najtwardszych
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wsparcie ma znaczenie
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Koszykarskie widowisko
Podróż w ciemność
Krok w stronę pokoju
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Ruszyły największe targi obronne
AMW oferuje mieszkania
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Sojusz kontra drony
Śmierć w sercu Azji
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Czerwieńsze będą…
Równanie z „Iksem”
Generał z cienia
Święto DGRSZ
Zbrodnicza farsa
Na straży nieba
Zełenski traci Order Orła Białego?
Polski wkład w operację „Overlord”
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Umowa na pociski do Patriotów
Apetyt Smoka rośnie
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Minister obrony RFN w Polsce
Łączą nas wspólne cele
Uniforms Are Worn by Real People
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
F-35 Changes Everything
Podchorążowie w dżungli
Lotnicze święto w Lesznie
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
DOL(a) pilota
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Mundur, medale i duma
Bez zmian w emeryturach
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
W centrum uwagi
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Stała baza wojsk USA w Polsce
Innowacje dla bezpieczeństwa
Koło zamachowe gospodarki
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Premier powołał nową wiceminister obrony
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Jego ofiara – nasza pamięć
Wielka gra na ukraińskim froncie
Ważne decyzje w Brukseli
Sportowe jubileusze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kraków zaprosił weteranów
Polska szykuje się do produkcji Panter
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
NATO wzmacnia wschodnią flankę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO