moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze z Estonii na polskiej granicy

Pomagają budować tymczasową zaporę oraz naprawiać lokalne, przygraniczne drogi – już druga zmiana estońskich żołnierzy przyjechała do Polski, by wesprzeć polskich mundurowych służących na granicy z Białorusią. W poniedziałek wojskowi dodatkowo pomagają lokalnej społeczności usuwać skutki wichur i śnieżyc, które przeszły nad Polską.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w poniedziałek na Twitterze, że na granicę przyjechali kolejni żołnierze sił zbrojnych Estonii. „Nasi sojusznicy wspierają działania Żelaznej Dywizji w budowie tymczasowej zapory czy odtwarzaniu dróg przy granicy”, czytamy w komunikacie resortu. Estońscy żołnierze pomagają przy likwidacji skutków gradobicia i śnieżycy, która przeszła dziś nad Polską. Wojskowi m.in. usuwają z dróg konary drzew połamanych podczas wichur. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych informuje, że odpowiedzialni za naprawę lokalnych dróg są żołnierze kompanii inżynieryjnej z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii.

Tymczasem Straż Graniczna poinformowała, że 16 stycznia granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 38 osób. „Na odcinkach placówki SG Dubicze Cerkiewne i placówki SG Czeremcha grupy 6 i 34 osób wspierane przez służby białoruskie siłowo forsowały granicę, rzucając kamieniami, konarami drzew we funkcjonariuszy SG i żołnierzy WP”, podała na Twitterze Straż Graniczna. Z kolei Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nagranie, na którym widać jak polscy żołnierze są oślepiani laserami.

Na granicy wciąż są zatrzymywane osoby, którzy organizują nielegalny transport migrantów. W sobotę w Dziadkowicach (powiat siemiatycki) policjanci zatrzymali do kontroli samochód. Kierował nim obywatel Turcji, a przewoził dwie osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Okazało się, że to obywatele Iraku. Kolejny transport został udaremniony w Stajance (powiat siemiatycki). Policjanci zatrzymali tam obywatela Indii, który przewoził cztery osoby nielegalnie przebywające w Polsce, byli to Pakistańczycy i Afgańczycy. Policja informuje, że do tej pory zatrzymano już 350 osób, które pomagały nielegalnie przekroczyć granicę.

W styczniu doszło do ponad pięciuset prób nielegalnego przekroczenia granicy od strony Białorusi. W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przedostania się na teren Polski. Przy czym największa aktywność migrantów miała miejsce w drugiej połowie 2021 roku. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

 

KE

autor zdjęć: 18 DZ, 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Marynarze mają nowe motorówki
Zasiać strach w szeregach wroga
Mity i manipulacje
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Męska sprawa: profilaktyka
Nie daj się zhakować
Starcie pancerniaków
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Marynarze podjęli wyzwanie
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Brytyjczycy na wschodniej straży
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Odznaczenia za wzorową służbę
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Pomnik nieznanych bohaterów
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Kolejny kontrakt Dezametu
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Szansa na nowe życie
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Koniec dzieciństwa
OPW budują świadomość obronną
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polski „Wiking” dla Danii
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Sukces Polaka w biegu z marines
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Arteterapia dla weteranów
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Kircholm 1605
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Abolicja dla ochotników
Standardy NATO w Siedlcach
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Sportowcy na poligonie
Nowe zasady dla kobiet w armii
Rusza program „wGotowości”
Pięściarska uczta w Suwałkach
Wellington „Zosia” znad Bremy
Niespokojny poranek pilotów
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
„Road Runner” w Libanie
Inwestycja w bezpieczeństwo
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Kaman – domknięcie historii
Mundurowi z benefitami
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO