moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trwają poszukiwania zaginionego żołnierza

Nie potwierdzamy informacji pojawiających się w niektórych mediach o rzekomej ucieczce żołnierza na Białoruś – podała w komunikacie 16 Dywizja Zmechanizowana. Chodzi o jednego z wojskowych tej jednostki, który zaginął w czwartek. Jak informuje wojsko, trwają poszukiwania. Białoruskie media twierdzą, że żołnierz przekroczył granicę i poprosił o azyl.

„W czwartek, 16 grudnia 2021 roku, w godzinach popołudniowych, stwierdzono nieobecność żołnierza 11 Pułku Artylerii, który zaginął podczas wykonywania zadań służbowych w okolicy miejscowości Narewka, Siemianówka i Jez. Siemianowskiego” – czytamy w wystosowanym dzisiaj komunikacie 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Natychmiast po stwierdzeniu zaginięcia jednego z wojskowych podjęto akcję poszukiwawczą. Zaangażowane są w nią wszystkie formacje mundurowe pełniące służbę na polsko-białoruskiej granicy.

W białoruskich mediach pojawiła się natomiast informacja, że żołnierz ten przekroczył granicę i został ujęty przez służby tego kraju. Według Białorusinów miał on podobno poprosić o azyl polityczny na Białorusi, w proteście przeciwko polityce migracyjnej polskiego rządu. „Nie potwierdzamy informacji o rzekomej ucieczce żołnierza na Białoruś. Prowadzone są czynności wyjaśniające w tej sprawie” – informuje wojsko w komunikacie.

Do sytuacji odniósł się także Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra-koordynatora służb specjalnych. – Musimy mieć świadomość, że tego typu doniesienia mogą być oparte na nieprawdziwych przesłankach, dlatego wstrzymamy się z komentowaniem tej sprawy do czasu aż będzie jasne, jaki jest stan faktyczny – powiedział na konferencji prasowej. Zaznaczył także, że od początku kryzysu migracyjnego w przestrzeni publicznej pojawia się wiele nieprawdziwych informacji. – Poza działaniami, które destabilizują naszą granicę, jesteśmy cały czas obiektem działań o charakterze informacyjnym. To wszystko jest elementem kryzysu wytworzonego przez służby białoruskie pod kontrolą strony rosyjskiej – podkreślił. Dodał także, że na stronie służb specjalnych zostanie opublikowany materiał zawierający przykłady działań dezinformacyjnych „które są wymierzone w Polskę i polskie interesy”.

Tymczasem na światło dzienne wychodzą kolejne informacje dotyczące tej sprawy. – Żołnierz, który wczoraj zaginął miał poważne kłopoty z prawem i złożył wypowiedzenie z wojska. Nigdy nie powinien zostać skierowany do służby na granicę. Zażądałem wyjaśnień, kto za to odpowiada – poinformował minister Mariusz Błaszczak.

MC , MM

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-kanadyjska współpraca
SAFE dla Tarczy Wschód
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Podziemny szpital na trudne czasy
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Wsparcie ma znaczenie
Polsko-estońska współpraca
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Czerwieńsze będą…
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Syndrom Karbali
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Generał z cienia
Tatuaże pod mundurem
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Symbol skupiający wiele znaczeń
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Ochrona lasu dla obronności
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Przed misją w Rumunii
Wypadek w PKW UNIFIL
Ślady, których nie widać
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Blizny, których nie widzimy
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
SAFE – czas kontraktów
Specjalsi: mała, wielka siła
Leopardy 2PL na podium
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Od cyberkursu po mundurówkę
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Adaptacja i realizm
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Równanie z „Iksem”
Sprawdzian na Bornholmie
Kraków zaprosił weteranów
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Groźny incydent w Libanie
Drony z SAFE
Bez zmian w emeryturach
Marsz prawdę ci powie
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
SAFE dla marynarki
Pierwsze umowy z SAFE
Biało-czerwona na Monte Cassino
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Roboty saperskie bez tajemnic
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Początek wielkiej historii
Tu nie ma miejsca na błędy
NATO i USA o Iranie
Bez patosu o misjach
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Odbić farmę z rąk przeciwnika

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO