moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne śmigłowce dla specjalsów

Minister Mariusz Błaszczak zatwierdził dziś umowę na zakup czterech nowych śmigłowców Black Hawk wraz z pakietem logistycznym. Pierwsze dwie maszyny zostaną przekazane w 2023 roku do Zespołu Lotniczego JW GROM. – Wojsko Polskie musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt, by zapewnić bezpieczeństwo Polsce – mówił szef resortu obrony.

– Umowa, zawarta 15 grudnia 2021 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu, dotyczy pozyskania czterech śmigłowców do prowadzenia operacji specjalnych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Zakup śmigłowców wynika z konieczności dalszego rozwoju wojsk specjalnych – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Dziś w Warszawie minister Mariusz Błaszczak zatwierdził ten dokument. – Kupujemy nowoczesne śmigłowce i konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie – mówił Mariusz Błaszczak.

Maszyny Black Hawk wyprodukuje dla polskiej armii PZL Mielec. – Bardzo się cieszę z tej współpracy, bo nasi żołnierze powinni mieć nowoczesny sprzęt. I dobrze, że będzie on produkowany w Polsce – ocenił minister Błaszczak. Dodał, że zamówienia złożone w Mielcu m.in. przez polską armię sprawiają, że zakład się rozwija, powstają też nowe miejsca pracy, co z kolei przekłada się na dostawy w umawianym terminie.

– Zakup śmigłowców jest ważny z powodu wyzwań, przed jakimi stanęła Polska. Nasza wschodnia granica została zaatakowana przez reżim białoruski, który wykorzystuje migrantów do podsycania konfliktu. Wojsko Polskie musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt, aby zapewnić naszej ojczyźnie bezpieczeństwo – wyjaśniał minister obrony narodowej.

Umowę na dostawę pierwszych czterech Black Hawków Mariusz Błaszczak podpisał w styczniu 2019 roku. W skład pakietu wchodziły nie tylko śmigłowce, lecz także części zapasowe i eksploatacyjne oraz sprzęt, który służy do naziemnej obsługi śmigłowców. Umowa zapewniła również szkolenia, zarówno pilotów, jak i personelu technicznego. Wartość kontraktu to 683,4 mln zł. Zamówione wówczas śmigłowce trafiły do Jednostki Wojskowej GROM w grudniu 2019 roku. O tym, że kupimy kolejne cztery maszyny, minister Mariusz Błaszczak poinformował we wrześniu tego roku podczas konferencji Defence24 Day.

 

KE

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1639577400
Czy to beda gole smiglowce czy takie naszpikowane jak sie nalezy operatorom Gromu?
89-B5-6E-3D

Tu nie ma miejsca na błędy
Kraków zaprosił weteranów
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Przed misją w Rumunii
Bez zmian w emeryturach
Polsko-kanadyjska współpraca
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Od cyberkursu po mundurówkę
NATO i USA o Iranie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Biało-czerwona na Monte Cassino
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Wsparcie ma znaczenie
Blizny, których nie widzimy
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Tatuaże pod mundurem
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Ślady, których nie widać
Groźny incydent w Libanie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Adaptacja i realizm
Wypadek w PKW UNIFIL
Symbol skupiający wiele znaczeń
Pierwsze umowy z SAFE
Drony z SAFE
„Burza” na horyzoncie
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Syndrom Karbali
SAFE – czas kontraktów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bez patosu o misjach
Równanie z „Iksem”
Polsko-estońska współpraca
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Leopardy 2PL na podium
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
SAFE dla marynarki
Czerwieńsze będą…
Marsz prawdę ci powie
SAFE dla Tarczy Wschód
Początek wielkiej historii
Ochrona lasu dla obronności
Generał z cienia
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Sprawdzian na Bornholmie
Specjalsi: mała, wielka siła
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Roboty saperskie bez tajemnic
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO