moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych

W 18 Dywizji Zmechanizowanej powstanie Taktyczna Grupa Bojowa Przyszłości, która będzie zajmować się m.in. testowaniem najnowszych technologii wojskowych – zapowiedział gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, podczas konferencji „Globstate” poświęconej w tym roku kwestiom bezpieczeństwa na świecie po wybuchu pandemii.

Do Bydgoszczy zjechali dowódcy, wojskowi oraz cywilni eksperci i naukowcy. Przez trzy dni goście i paneliści będą dyskutować o „Środowisku bezpieczeństwa w świecie postpandemicznym i jego wpływie na prowadzenie operacji wojskowych” – bo tak brzmi pełna nazwa konferencji z cyklu Globstate, którą zorganizowało Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.

Otwierając spotkanie generał Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, podkreślał, że jest ono pewnego rodzaju podsumowaniem pracy nad projektem „Nowe Urządzenie Polskie NUP 2X35”. – Trzy lata temu zdecydowaliśmy, że powinniśmy zastanowić się, czy nasze narzędzia pomiarowe do analizy środowiska bezpieczeństwa oraz procesy, które są niezbędne w modernizacji, są dostatecznie efektywne, abyśmy mogli przygotować właściwe rozwiązania – mówił gen. Andrzejczak o idei powołania NUP-a. Dodał, że znalezienie odpowiedzi na te pytania powierzono właśnie Centrum Doktryn i Szkolenia.

Analiza środowiska bezpieczeństwa o nazwie NUP 2X35 objęła wskazane przez szefa SG WP domeny. – W pierwszej kolejności zajęliśmy się analizą demografii, następnie wszystkich procesów związanych z urbanizacją, wielkimi miastami. Potem była infrastruktura, następnie fizyczność danego rejonu w większości związana z transferem energii. No i następnie, oczywiście zmiany klimatyczne – wymieniał szef Sztabu Generalnego. Jak dodał, w swoich pracach nad NUP 2X35 Wojsko Polskie sięgnęło także po opinie ekspertów i naukowców ze środowiska cywilnego. – Zależało nam na zbudowaniu konektora pomiędzy środowiskiem cywilnym a siłami zbrojnymi. My nie mamy zarządu demografii, a bardzo interesują nas wnioski w tym zakresie, chociażby dla potrzeb rekrutacji, spraw mobilizacyjnych – wyjaśniał generał Andrzejczak.

Wagę współpracy ze środowiskiem cywilnym podkreślał także dyrektor bydgoskiego centrum. – Dzięki niej oraz dzięki współpracy z kolegami z Sojuszu Północnoatlantyckiego przyczyniamy się do budowy sił zbrojnych jako organizacji uczącej się, otwartej na zmiany, zdolnej do adaptacji – mówił płk Andrzej Lis.

Przyszłość to automatyzacja

Jakie zatem wnioski płyną dla sił zbrojnych z analizy NUP 2X35? – Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy państwem lądowym, zorientowanym na domenę lądową i wszystkie inwestycje, które są dokonywane, muszą być skoncentrowane przede wszystkim na komponencie lądowym, bo on będzie stanowił o efektywności pozostałych – wyjaśniał generał Andrzejczak. Dodał, że przyszłością polskich wojsk lądowych jest robotyzacja. Jak zapowiedział szef SG WP, Amerykanie przewidują, że za dziesięć, piętnaście lat około 40–50 procent uzbrojenia tego rodzaju wojsk US Armed Forces będzie zautomatyzowane. – Musimy iść w tym kierunku – mówił.

Dla pozostałych domen SZ RP – powietrznej, morskiej, cybernetycznej oraz kosmicznej – generał Andrzejczak również wskazał priorytety. W polskich siłach powietrznych to zdolność do rażenia na duże odległości, dla marynarki wojennej – różnego typu bezzałogowe systemy rozpoznawcze i rażenia, w domenie kosmicznej powinniśmy pracować nad polskimi systemami rozpoznawczymi oraz łączności. Natomiast w cyberprzestrzeni Polska musi być w stanie nie tylko się bronić, lecz także atakować. – Musimy się zastanowić, jak przejść z podejścia defensywnego, żeby nasz system był odporny na ataki, do tego, by mieć możliwości ofensywne, jak w każdej innej domenie – zaznaczał generał Andrzejczak.

Szef Sztabu Generalnego WP zapowiedział, że aby lepiej podołać wyzwaniom modernizacyjnym, stojącym przed siłami zbrojnymi, w najbliższym czasie w ramach 18 Dywizji Zmechanizowanej powstanie Taktyczna Grupa Bojowa Przyszłości, która będzie zajmować się m.in. testowaniem najnowszych technologii wojskowych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Borsuki i roje dronów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
NATO zwiększy produkcję broni
MON i MSZ o szczycie NATO
Połączeni na Bałtyku
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Przełomowe porozumienie
Morska bryza w dwóch odsłonach
Saperzy w akcji pod wodą
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Pieta Michniowska
Polski projekt, światowe znaczenie
Dawka wiedzy na trudne czasy
Zbrodnicza farsa
Integracja F-35 rozpoczęta
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Sportowa rewolucja na AWL-u
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Prezydent RP o szczycie NATO
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W drodze po oficerskie gwiazdki
Ostatnia niedziela…
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Pierwszy krok do specjalsów
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Nowa koalicja dronowa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Paliwowy krwiobieg NATO
Ostatni lot „Pałera”
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Wsparcie ma znaczenie
Spadochronowy triumf
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Śmierć w sercu Azji
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Cyfrowa niedyskrecja
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Tour przez garnizony
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
PKW Irak zostaje w Jordanii
Mundur i bokserskie rękawice
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Wielki sukces podchorążych z AMW
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Polski Gnom
Szerszeń z Sochaczewa
Gen wojownika
Marzenia częściowo spełnione
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO