moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dęblin na dawnej fotografii

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza miłośników historii miasta na spotkanie z cyklu „Dęblin na dawnej fotografii”, które odbędzie się w piątek 3 grudnia 2021 r. o godz. 17.00.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną archiwalne fotografie, odbędzie się dyskusja na temat położenia i przeszłości nieistniejących już budowli, które tworzyły dawniej krajobraz kulturowy lotniczego garnizonu. Obecnie w dęblińskim muzeum trwają równolegle prace nad powstaniem albumu pt. „Szkoła Orląt na dawnej fotografii” oraz mapy „Twierdza Dęblin”. Pomysłodawcą opracowania jest Paweł Pawłowski – dyrektor Muzeum Sił Powietrznych, a wydawcą mapy będzie poznańska pracownia JB72, specjalizująca się w opracowaniu map i planów twierdz oraz budowli fortyfikacyjnych. Spotkanie będzie okazją do skonsultowania dostępnej wiedzy na temat przeszłości dęblińskiego garnizonu. Nie zabraknie pytań, które sprowokują publiczność do odszukania w pamięci własnej, informacji o ich małej ojczyźnie.

Zapraszamy do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Aula im. płk. pil. Jerzego Bajana, ul. Lotników Polskich 1 (wstęp wolny). Spotkanie odbędzie się z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa epidemicznego.



Tymczasem już dzisiaj występujemy z apelem do naszych widzów o pomoc w rozszyfrowaniu zagadki osiedla oficerskiego Lotnisko. W zbiorach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pojawił się w ubiegłym roku fantastyczny album z 1926 roku, którego autorem jest inż. Michał Trembecki, jeden z budowniczych kompleksu szkoły orląt. Zachowane fotografie konfrontujemy z planami udostępnionymi przez Wojskowe Biuro Historyczne, umiejscawiając poszczególne obiekty w terenie. Na fotografiach znajdują się m.in. niezachowane do dzisiaj, budynki osiedla podoficerskiego. Szukamy przedwojennego planu Dęblina z zaznaczonymi ulicami i informacji na temat położenia konkretnych budynków. https://muzeumsp.pl/wydarzenia/deblin-na-dawnej-fotografii/

Może ktoś z Państwa rozpoznaje na prezentowanych zdjęciach budynków osiedla podoficerskiego swoich bliskich lub znajomych? Henryk Żwirko – syn naszego bohatera lotniczego Franciszka Żwirki, opisuje we wspomnieniach czas, kiedy mieszkał z rodzicami na Lotnisku w Dęblinie w budynku nr 35. Zadajemy sobie pytanie, który to dokładnie był budynek?

Może uda się wspólnie rozwikłać tę zagadkę w piątek 3 grudnia br. podczas spotkania w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie?

red. PZ

autor zdjęć: Arch. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

dodaj komentarz

komentarze


Nowy Grot zatwierdzony
Marsz prawdę ci powie
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Sojusz kontra drony
Litwini z polskimi Gromami
Husarze dla mieszkańców Polski
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Biało-czerwona na Monte Cassino
Jego ofiara – nasza pamięć
Równanie z „Iksem”
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Groźny incydent w Libanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski wkład w operację „Overlord”
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Czerwieńsze będą…
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Wsparcie ma znaczenie
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Bez zmian w emeryturach
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Śmierć w sercu Azji
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Studia z obrony granic
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Drugi dom efów
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Powitanie F-35 z Polską
Za sterami Husarza
Merops nad Ustką
Generał z cienia
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Kraków zaprosił weteranów
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Wielka gra na ukraińskim froncie
Koszykarskie widowisko
Od eksperymentu do elity NATO
Hegseth odznaczył polskiego generała
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Natowskie manewry na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO