moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski

Każdego dnia wydają tony produktów żywnościowych, z których później przygotowywane są posiłki dla żołnierzy służących na terenie objętym stanem wyjątkowym. – Dostarczamy także paliwo i kontenery mieszkalne – mówi kpt. Piotr Płuciennik z 10 Brygady Logistycznej. Kilkudziesięciu żołnierzy tej jednostki służy na wschodzie Polski w ramach zgrupowania zadaniowego „Logistyk 2”.

Wojsko od wielu tygodni wspiera Straż Graniczną w ochronie polsko-białoruskiej granicy. W związku z kryzysem migracyjnym zadania na wschodzie Polski wykonuje kilkanaście tysięcy żołnierzy z jednostek podległych dywizjom zmechanizowanym: 16, 12, 18 oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, a także wojsk obrony terytorialnej. Tak duże zgrupowanie wojska wymaga odpowiedniego zabezpieczenia logistycznego.

 

REKLAMA

– Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych chcąc wesprzeć jednostki stacjonujące na wschodzie kraju, podjął decyzję o utworzeniu dwóch logistycznych zgrupowań zadaniowych. ZZ „Logistyk 1” tworzą żołnierze 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej, a ZZ „Logistyk 2” 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Każde zgrupowanie to kilkudziesięciu żołnierzy – mówi ppłk Marek Chmiel, rzecznik Inspektoratu Wsparcia. Oficer wyjaśnia, że głównym zadaniem „Logistyka 1” jest przygotowywanie i wydawanie posiłków, a „Logistyk 2” zajmuje się magazynowaniem żywności. – Stworzone przez nas zgrupowania mają ułatwić działanie żołnierzom w terenie i skrócić czas potrzebny na dowóz produktów z magazynów wojskowych oddziałów gospodarczych. Logistycy zapewnią także jednostkom operacyjnym paliwo – mówi płk Chmiel.

Dodaje, że logistycy z jednej i z drugiej brygady zajmują się również transportem kontenerów mieszkalnych. W sumie w pobliżu polsko-białoruskiej granicy ma stanąć około 2 tys. takich kontenerów. – Idzie zima, dlatego chcemy stworzyć jak najlepsze warunki bytowe naszym żołnierzom – zaznacza rzecznik Inspektoratu.

Jak wygląda praca logistyków w terenie? Kpt. Piotr Płuciennik, rzecznik prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej wyjaśnia, że żołnierze w województwie lubelskim przygotowali polowy punkt magazynowy. – PPM to nic innego jak kontenery transportowe i chłodnicze. W tych pierwszych przechowywane są np. warzywa, produkty sypkie, kasze i makarony, a w chłodniczych produkty mięsne, wędliny i nabiał – wyjaśnia.

Rzecznik prasowy 10 Blog przyznaje, że praca w polowym punkcie magazynowym zaczyna się długo przed świtem, a kończy późno wieczorem. – Zwykle jako pierwsi pojawiają się dostawcy świeżego pieczywa, a w kolejnych godzinach do kontenerów chłodniczych trafiają produkty mięsne, nabiał, warzywa oraz owoce. Magazynierzy nadzorują jakość przyjętej żywności, ewidencjonują każdy kilogram produktów, a następnie przygotowują się do jej wydania. Po południu logistycy rozpoczynają załadunek pojazdów ciężarowych, które dostarczają żywność do kuchni polowych i stacjonarnych – opisuje kpt. Płuciennik. Dodaje także, że niedawno do zadań opolskich logistyków doszło także przygotowanie punktu tankowania dla pojazdów z innych jednostek wojskowych stacjonujących w tym rejonie.

Nie mniej obowiązków mają żołnierze wykonujący zadania w ramach zgrupowania „Logistyk 1”. – Do naszych zadań należy m.in. załadunek i dostawa drutu typu concertina, transport kontenerów mieszkalnych i sanitarnych, tankowanie pojazdów i pranie dla wojsk operacyjnych wykonujących zadania w strefie przygranicznej. Jednak przede wszystkim skupiamy się na przygotowywaniu i wydawaniu posiłków – mówi kpt. Justyna Kwiatkowska, oficer prasowy 1 Blog.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Piotr Płuciennik, st. szer. Michał Jacak, sierż. Bartosz Grądkowski, st. szer. Anna Wolska

dodaj komentarz

komentarze


W BBN o sytuacji na granicy
 
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Rodzeństwo na medal
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Na granicy (na razie) spokojniej
Nominacje dla ośmiu oficerów
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Pierwszy krok do zawodowców
Zima, skały i kawalerzyści
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Konkurs pamięci o Katyniu
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Wiedza, która ratuje życie
Survival w Kosowie
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Nauka kruszenia lodu
Hiszpańskie dylematy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Legionowski szpital niemal gotowy
Jak Perun z Piratem
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Nowe garaże dla Leopardów
Jakie zmiany dla podchorążych?
WOT na granicy
Bez AK, ale nadal w walce
Spędź ferie z WOT
Misja nie tylko wojskowa
Na wolność przez dwa mury
Walka, która poruszyła Europę
Nowa Rada przy prezydencie
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Kolejna prowokacja na granicy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Zielony, żółty czy czerwony?
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Oczy na wschodnią flankę
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
W Brukseli o przyszłości NATO
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Saperzy rozminowują Kłaj
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Przesiadka do klasy premium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO