moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Premier i szef MON spotkali się z mundurowymi na granicy

Na granicy jest ponad 12 tys. żołnierzy. Ta liczba może wzrosnąć w zależności od potrzeb – mówił dziś w mediach publicznych Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej towarzyszył też premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas spotkania z pogranicznikami i żołnierzami na przejściu granicznym w Kuźnicy. Wcześniej w BBN odbyła się narada z udziałem prezydenta i szefa rządu.

Dziś rano w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się kolejna narada związana z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy. Wziął w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, a także Mariusz Kamiński, szef MSWiA, oraz gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef SGWP, i gen. dyw. Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej. Po spotkaniu zwierzchnik sił zbrojnych wydał oświadczenie, w którym przedstawił ocenę sytuacji na granicy. – Reżim białoruski atakuje granicę Polski i granicę Unii Europejskiej. Cały czas monitorujemy sytuację. Mamy konieczną infrastrukturę do obrony, a na granicy znajduje się odpowiednia liczba służb – zapewnił prezydent Duda. Nawiązał także do wczorajszego incydentu, kiedy to Straż Graniczna zatrzymała kolejne osoby usiłujące wtargnąć na terytorium Polski. – Grupy migrantów były sterowane przez służby białoruskie. Sprowadziły one ludzi w miejsce, w którym nie ma przejścia granicznego – wyjaśnił Andrzej Duda. Podziękował też za wsparcie sojusznikom z NATO i Unii Europejskiej.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się z żołnierzami i funkcjonariuszami Straży Granicznej na przejściu granicznym w Kuźnicy. – To co tutaj widzę, to bardzo dobrze zorganizowane działania na każdym odcinku – mówił premier Morawiecki, dziękując mundurowym za służbę. – Reżim Łukaszenki używa cywili jako broni we współczesnej wojnie hybrydowej. Jesteście kluczowym bastionem, kluczową redutą, która ma bronić przed nowymi metodami. Robicie to znakomicie – mówił szef rządu. Mateusz Morawiecki powiedział również, że Polska chce pomóc migrantom przebywającym po stronie Białoruskiej. – Przysyłamy jeden konwój humanitarny za drugim, ale one odbijają się od granicy. Wiemy o warunkach panujących po drugiej stronie, wiemy, że jest to w pełni zaplanowana akcja, która ma na celu naruszenie suwerenności naszego państwa – zaznaczał premier.

Film: Kancelaria Premiera

Morawiecki mówił również o rozmowie z Ursulą von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej. – Przesyła wam wyrazy największego szacunku i podziękowania za wasze działania – relacjonował szef rządu. Wczoraj na Twitterze Ursula von der Leyen opublikowała stanowisko Komisji Europejskiej wobec tego co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. – Białoruś musi przestać narażać życie ludzi. Instrumentalne traktowanie migrantów dla osiągnięcia celów politycznych przez Białoruś jest nieakceptowalne – napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej. Wezwała państwa wspólnoty europejskiej do nałożenia sankcji na Białoruś i zapowiedziała, że Unia Europejska zbada w szczególności, w jaki sposób nakładać sankcje na linie lotnicze z państw, które zajmują się handlem ludźmi. Aby pomóc migrantom, przedstawiciele Komisji Europejskiej i ONZ będą badać, w jaki sposób zapobiec rozwinięciu się kryzysu humanitarnego i zapewnić migrantom możliwość bezpiecznego powrotu do kraju pochodzenia.

O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej wypowiadał się również minister obrony Mariusz Błaszczak w programie „Gość Wiadomości” w TVP. – Dziś na granicy jest ponad 12 tysięcy żołnierzy. Ta liczba może wzrosnąć w zależności od potrzeb – mówił szef resortu obrony. – Jest zapora tymczasowa, będzie budowana zapora o charakterze stałym. Jest wsparcie naszych sojuszników zarówno jeżeli chodzi o Unię Europejską, jak i NATO – wymieniał Błaszczak. Minister podkreślał, że kryzys na granicy i otworzenie nowego szlaku migracyjnego to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski. – Jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo Unii Europejskiej. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami z NATO i Unii Europejskiej. Postępujemy rozważnie – powiedział szef resortu obrony. – Szacunek i słowa uznania należą się żołnierzom i funkcjonariuszom Straży Granicznej. Dziś powinniśmy pokazać solidarność z nimi – dodał minister Błaszczak.

We wtorek o sytuacji na granicy będzie debatował Sejm. Posiedzenie zaplanowane jest na godzinę 16.

KE

autor zdjęć: DWOT, Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zamiana po włosku
 
Mocny sygnał od NATO
Offset dla „Wisły”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Leopardy jadą na poligon
Tajna misja polskiej agentki
Którą drogą do armii?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wielki test w West Point coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wojenny bohater na szubienicy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowoczesna łączność dla armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lista trupich główek
Dobrowolsi – czas start!
Podwójny Półmaraton Komandosa
Palmiry – miejsce kaźni
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna o porządek świata
Nowy szef CWCR
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Priorytety dla armii
Będzie za co kupić koreańską broń
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Kleszcze dla wojska
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Abramsy pod dobrą opieką
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Telefon zaufania dla żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Bruksela przed szczytem
Eurofightery znowu w Polsce
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO