moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Osłona granicy

Dwa bataliony z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięły udział w ćwiczeniach „Osłona ’21”. To cykl szkoleń dla brygad z województw: lubelskiego, podlaskiego i mazowieckiego, które mają przygotować żołnierzy WOT do realizacji zadań w pasie przy wschodniej granicy Polski.

Dla jednego z plutonów zamojskiego batalionu lekkiej piechoty miniony piątek okazał się wyjątkowo intensywny. Alarmowe stawiennictwo w jednostce to był tylko początek. Następnie pobór sprzętu i wyjazd na teren powiatu włodawskiego i hrubieszowskiego. – Zależało nam, by sprawdzić system reakcji na ogłoszenie alarmu. To niezwykle istotna sprawa, bo od tego często zależy powodzenie całej akcji – tłumaczy mjr Dominik Pieprzowski, p.o. dowódcy 25 Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty.

Wezwany alarmowo pluton otrzymał zadanie przygotowania rejonu do przyjęcia całej kompanii oraz zabezpieczenia pasa strefy przygranicznej od Gródka do miejscowości Gołębie, o łącznej długości 27 km. Punkt dowodzenia ulokowany został w szkole, w miejscowości Śliwcze. Jeszcze tego samego dnia odbyła się tam odprawa, na której obecni byli komendanci lokalnych placówek Straży Granicznej. Wskazali oni newralgiczne miejsca, w których miały pojawić się główne siły wojsk obrony terytorialnej. – Przeprowadziliśmy dokładne planowanie, gdzie rozmieścić poszczególne plutony. Działaliśmy od godziny 11 do godziny 5 rano, poznając teren i wyznaczając zadania poszczególnym plutonom – wyjaśnia por. Andrzej Pawelec, dowódca 252 kompanii lekkiej piechoty z Zamościa.

Nad ranem w rejonie pojawiły się siły główne, czyli trzy kolejne plutony. Pierwszy pozostał przy dowódcy i miał realizować działania osłonowe – obserwację i blokowanie strefy przygranicznej. Drugi przemieścił się z kolei do Kryłowa, gdzie otrzymał zadanie ochrony infrastruktury krytycznej, zwłaszcza mostu na starorzeczu Bugu. – Działania prowadziliśmy w strefie przygranicznej, więc żołnierze współpracowali ze strażnikami granicznymi z Kryłowa. Pluton otrzymał też zadanie przeszukania kompleksu leśnego w miejscowości Szychowice, a po jego wykonaniu żołnierze przystąpili do rozpoznania i obserwacji obiektu, w którym mogły ukrywać się grupy dywersyjno-rozpoznawcze przeciwnika – opisuje por. Andrzej Pawelec. Trzeci pluton dotarł natomiast do Małkowa-Kolonii, a następnie przy współpracy z policją przystąpił do ochrony infrastruktury krytycznej – ujęcia wody i wodociągów w Mirczu. Żołnierze wystawili też posterunki na drogach prowadzących do tej miejscowości.

Sytuacja była jednak bardzo dynamiczna, więc zakres zadań zmieniał się z godziny na godzinę. Wieczorem okazało się, że placówka straży granicznej z Dołhobyczowa potrzebuje wsparcia. Odnotowano tam bowiem incydenty graniczne z użyciem dronów. Żołnierze WOT pojawili się na kluczowych drogach Hrubieszów-Dołhobyczów i Kryłow-Mircze, gdzie wystawili posterunki i kontrolowali ruch pojazdów. Trzydniowe ćwiczenia zakończył szturm na budynek, gdzie znajdowały się grupy dywersyjno-rozpoznawcze.

W szkoleniu wzięli udział żołnierze z 24 Chełmskiego Batalionu Lekkiej Piechoty i 25 Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty. – To dla nas ważne ćwiczenia, bo mogliśmy sprawdzić współdziałanie z innymi służbami mundurowymi i to w strefie przygranicznej – podkreśla mjr Dominik Pieprzowski.

Ćwiczenia „Osłona ’21” prowadzone będą do końca roku w 72-godzinnych cyklach, w trzech brygadach: podlaskiej, lubelskiej i mazowieckiej. Kolejne kompanie z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą w nich udział w listopadzie.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
Po przeprawie ruszyli do walki
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Polki pobiegły po srebro!
Na straży nieba
They Will Check The Training Results in Combat
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Zawsze gotowi do pomocy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Gry wojenne w szkoleniu
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
„Ta ziemia do Polski należy…”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
„Grand Quadriga ‘24”
W obronie wschodniej flanki NATO
Orzeł dla bohaterów
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO